×
Wirtualna Polska

Rada od piekarza, dla osób kupujących chleb w supermarketach: „Unikajcie folii”

Wchodząc do super lub hipermarketu i kupując pieczywo, pewnie nawet nie zastanawiasz się dlaczego obok półek ze świeżymi bułeczkami zawsze znajdują się papierowe torby, a nie te plastikowe. Oczywiście, w ostatnich latach kładzie się większy nacisk na środowisko i foliowe reklamówki coraz częściej zastępowane są tym papierowymi, jednak czy pieczywo faktycznie powinno być pakowane w takie a nie inne torby?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Nie tylko w supermarketach możesz zapakować pieczywo w papierowe torby. Przeważnie to w piekarniach spotykamy się z tym, że bagietki oraz drożdżówki zostają zawinięte w papier

Wiele osób uważa, że pieczywo w papierowej torbie szybciej wietrzeje i staje się nieświeże, a to sprawia, że częściej wracamy do sklepu czy piekarni po kolejny bochenek chleba. Ludzie twierdzą, że to specjalne działania piekarzy, jednak okazuje się, że jest to nieprawda.

Papierowe torebki mają pomóc zachować świeżość i chrupkość danego pieczywa.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Otwarty papierowy worek umożliwia cyrkulację powietrza, zachowując chrupiącą skorupkę, przy czym wewnętrzna część chleba wciąż jest świeża i miękka. Takie pieczywo najlepiej zjeść w przeciągu kilku dni od zakupu. Jeśli chcesz zachować chleb na dłużej możesz schować go do plastikowej torebki, jednak wtedy pieczywo będzie miało twardszą skórkę, a miękki środek stanie się mniej smaczny.

Schowanie bułek czy chleba do reklamówki sprawi, że pieczywo będzie mogło poleżeć w kuchni przez większą ilość dni, ale z pewnością nie będzie tak smaczne jak na początku

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Plastikowe torebki idealnie nadają się do przedłużenia trwałości pieczywa kanapkowego i innych miękkich bochenków, takich jak chałka. Ma to sens, ponieważ te rodzaje pieczywa wymagają więcej czasu na konsumpcję.

Jeśli jednak chcesz wydłużyć życie swojego chrupkiego pieczywa, możesz go zamrozić lub owinąć w materiał. W przypadku pokrojonych i zamrożonych bochenków warto rozmrozić je w temperaturze pokojowej, a następnie podgrzać w piekarniku w temperaturze 170 stopni przez około 10 minut.

Kupując pieczywo w papierowych torebkach, także możesz postarać się zachować jego świeżość na dłużej

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wystarczy, że po przyjściu ze sklepu przepakujesz chleb do woreczka z miękkiej tkaniny (możesz samodzielnie uszyć taki worek ze starej poszewki), a następnie przechowuj go na blacie lub chlebaku.

Niezależnie jak przechowujesz pieczywo, najlepiej zjeść je w przeciągu kilku dni, aby zawsze było świeże i uniknąć procesu powstawania pleśni. Kiedy Twoje pieczywo zacznie się starzeć, nie wyrzucaj go, lecz zrób z niego tosty, grzanki lub bułkę tartą.

A Ty jak przechowujesz pieczywo? Masz jakieś sprawdzone metody na przedłużenie świeżości chleba? Podziel się z nami swoimi trikami w komentarzach na naszym profilu!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować