×

Boże Narodzenie na opak, czyli 10 fantastycznych pomysłów na zamontowanie choinki do góry nogami!

Przystrojona choinka to nieodłączny element świąt i chyba każdemu ciężko wyobrazić sobie bez niej Boże Narodzenie. A jakby tak w tym roku cofnąć się do przeszłości i zdecydować się na choinkę do góry nogami?

Zwyczaj ustawiania świątecznego drzewka przybył do nas z Alzacji. Na dobre rozpowszechnił się dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Jednak w niektórych podkarpackich wsiach choinki zaczęto ustawiać dopiero w latach 50. XX wieku. Jak w takim razie wcześniej, wraz z nadejściem Wigilii, dekorowano domostwa? Otóż, pod sufitami królowała podłaźniczka (zwana również jutką, wiechą, bożym drzewkiem czy sadem rajskim).

Pniem ku górze

Podłaźniczka przybierała formę ściętego czubka sosny, jodły bądź świerku zawieszanego pod sufitem (oczywiście czubkiem do dołu). Czasami spotykało się także pojedyncze gałęzie drzew iglastych umocowane nad głowami domowników. 

podłaźniczka
pinterest

Cebula walczy ze złymi mocami

Początkowo na podłaźniczce wieszano ozdoby jadalne. Królowały orzechy, jabłka, a także cebula, która miała odstraszać złe moce. Wraz z upływem czasu, zielone gałązki zaczęto dekorować ciastkami, ozdobami ze słomy, papieru, bibuły, wstążek, a także opłatka (wycinano kolorowe krążki zwane światami). Tak przystrojona jutka była symbolem sił witalnych, życia, dostatku, urodzaju. Miała gwarantować zgodę między mieszkańcami domu oraz chronić ich od wszelkich nieszczęść i zapewnić im zdrowie. Zazwyczaj podłaźniczka trafiała do izb dopiero w Wigilię o świcie.

podłaźniczka
pinterest

Choinki na opak

Współczesną odpowiedzią na już zapomnianą tradycję wieszania podłaźniczek są choinki mocowane do góry nogami. Ten trend narodził się w USA i do dziś święci tam triumfy. Drzewka można spotkać nie tylko w prywatnych domach, ale także w przestrzeni publicznej i galeriach handlowych. Przekonaj się jak oryginalnie i bajkowo wyglądają.

1. Prezenty przyklejone do sufitu

choinka
pinterest

2. Moc kolorowych bombek i ozdób

choinka
pinterest

3. Drzewko pełne róż

choinka
pinterest

 

4. Choinka w Tate Britain (muzeum sztuki brytyjskiej w Londynie)

choinka
pinterest

5. Z gwiazdą do dołu

choinka
pinterest

6. Małe drzewko udekorowane granatami

choinka
pinterest

7. Z aniołkami i gwiazdkami

choinka
pinterest

8. W biało-złotych barwach

choinka
pinterest

9. Niech żyje minimalizm i nowoczesność

choinka
pinterest

10. Choinka jak wisząca lampa!

choinka
modernbohomom / instagram

Co myślisz o tych odwróconych choinkach?

Obok choinki będzie doskonale wyglądał bałwanek zrobiony z kulistego akwarium.

genialne
Źródła: www.thespruce.com

Może Cię zainteresować

zamknij