×

Ci rodzice wydzielają dzieciom pieniądze na środki higieniczne. Według nich to dobra nauka oszczędzania

Jak nauczyć dzieci wydawania pieniędzy? W dzisiejszym świecie, gdzie na każdym kroku jest dużo pokus, nie jest to łatwa sprawa. Jednak przy odrobinie pomysłowości można to oczywiście zrobić.

Jess i Dub McCorkle to rodzice trójki dzieci. Wszyscy mieszkają w kamperze i stale podróżują po USA. Pociechy na co dzień uczą się w domu – a raczej kamperze. 😉 Natomiast rodzice stale starają się przekazywać taką wiedzę, jakiej nie nabędą na lekcjach. Niezwykle ważną kwestią jest oszczędzanie. Jak nauczyć dzieci gospodarowania pieniędzmi? Podróżujący amerykańscy rodzice wpadli na pewien pomysł.

jak nauczyć dzieci wydawania pieniędzy
Jak nauczyć dzieci wydawania pieniędzy, fot. TikTok

Patent na naukę dzieci oszczędzania

Raz na 3 miesiące Jess i Dub dają każdemu dziecku ok. 100 USD (dziewczynki dostają trochę więcej pieniędzy, gdyż muszą kupić dodatkowo podpaski lub tampony) kieszonkowego. Ta kwota ma im starczyć na trzymiesięczny zapas kosmetyków oraz środków higienicznych. Oczywiście jeżeli coś im jeszcze zostanie, to pieniądze mogą przeznaczyć na przyjemności, gadżety, słodycze lub odłożyć i zaoszczędzić. Jednak priorytetem jest to, żeby samodzielnie kupowały sobie kosmetyki. Wówczas każde może używać ulubionego szamponu czy pasty do zębów. Ta metoda sprawia, że dzieci uczą się, iż najważniejsze jest zaspokojenie podstawowych potrzeb, a dopiero na kolejnym miejscu stoją przyjemności czy rozrywka.

jak nauczyć dzieci wydawania pieniędzy
Jak nauczyć dzieci wydawania pieniędzy, fot. TikTok

Najmłodsi planują budżet domowy

Dzieci mają założone konta w banku i dysponują swoimi własnymi kartami debetowymi. Jeżeli któreś z nich wyda wszystkie pieniądze przed upływem 3 miesięcy, to nie znaczy, że będzie musiało myć się w samej wodzie. Żel pod prysznic kupi mama, ale będzie on dostosowany do jej własnych upodobań i preferencji. Jess i Dub uważają, że niezwykle ważne jest, aby dzieci uczyć zarządzania pieniędzmi. To oczywiście zaprocentuje w przyszłości, a najmłodsi zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, że pieniądze nie rosną na drzewach. 😉 Dodatkowo trójka potomków aktywnie uczestniczy w planowaniu całego domowego budżetu.

Dziecko wkracza w świat finansów, czyli konta bankowe dla najmłodszych. Czy warto je zakładać?

Może Cię zainteresować

zamknij