×

5 kreatywnych eksperymentów, które zainteresują Twoje dziecko. Obudzisz w nim ciekawość!

Czy jak byliście mali lubiliście eksperymentować? Rozkładać na części pierwsze zabawki, próbować smaku rzeczy niejadalnych i z zaciekawieniem chłonąć to co wam było nieznane. Wasze dzieci cały czas poznają świat, a Wy powinniście im w tym pomagać. Domowe eksperymenty pozwolą im zrozumieć otoczenie.

Zobaczcie jak fajnie można się bawić, ucząc się chemii czy fizyki!

1. Herbaciana rakieta

Będziecie potrzebować:

 • Torebkę herbaty
 • Zapalniczkę
 • Tacę z ognioodpornego materiału

Wykonanie:

Ostrożnie przetnijcie torebkę herbaty na samym spodzie i wysypcie jej zawartość. Następnie uformujcie torebkę w taki sposób, aby można było ją spokojnie postawić na tacy.

Nasza rakieta jest już gotowa!

Na koniec podpalcie szczyt torebki i obserwujcie, co się będzie działo.

Wyjaśnienie:

To z powodu małej masy herbacianej torebki, przepływ gorącego powietrza pozwala jej się unosić.

2. Domowy wulkan

Będziecie potrzebować:

 • Sody oczyszczonej
 • Odrobinę czerwonej farby
 • Płynu do naczyń
 • Octu winnego
 • Kartonu
 • Modeliny

Wykonanie:

Złóżcie stożek z kartonu i odetnijcie jego czubek, tak aby powstał otwór o średnicy kilku centymetrów. Następnie umieśćcie w środku pusty pojemnik, a cały stożek obłóżcie modeliną by przypominał prawdziwą górę.

Tak powstały wulkan połóżcie na tacy lub w dużym, głębokim talerzu, aby uchronić pomieszczenie przed ogromną erupcją wulkaniczną.

Do pojemnika w środku wsypcie sodę, dolejcie czerwoną farbę oraz wodę, następnie dodajcie kroplę płynu do naczyń. Wszystko dokładnie wymieszajcie. Na koniec pozwólcie swojemu dziecku dolać do mieszanki odrobinę octu. Teraz cieszcie się wulkanicznym występem!

Wyjaśnienie:

Podczas połączenia sody oraz octu zachodzi gwałtowna reakcja, która produkuje wodę, sól oraz dwutlenek węgla.

3. Latające balony

Będziecie potrzebować:

 • 1,5 butelkę
 • Łyżeczkę
 • Lejek
 • Ocet
 • Proszek do pieczenia
 • Balony

Wykonanie:

Wypełnij 1/3 butelki octem, a przez lejek dosyp do niej sodę oczyszczoną. Balon umieść na szyjce butelki, tak aby mógł się spokojnie napompować. Niestety wypełnione dwutlenkiem węgla balony nie będą mogły jeszcze latać, ale kiedy potrzesz każdy balon syntetycznym materiałem i przyłożysz do sufitu, na pewno nie wpadnie.

Wyjaśnienie:

Z reakcji sody oraz octu powstaje dwutlenek węgla, który wypełni balon. Przez pocieranie syntetycznym materiałem naładujemy go ładunkami elektrostatycznymi, dzięki którym będzie mógł pozostać przy suficie nawet do 5 godzin!

4. Warstwy płynów

Będziecie potrzebować:

 • Sok owocowy
 • Olej roślinny
 • Alkohol
 • Farbkę
 • Przeźroczysty pojemnik

Wykonanie:

Wlej sok do pojemnika, następnie powoli wzdłuż ścian dolej olej. Do alkoholu dodaj odrobinkę farbki, aby uzyskał kolor i delikatnie przelej go do oleju. Wszystkie ciecze stworzą trzy oddzielne warstwy.

Wyjaśnienie:

Substancje mają trzy różne gęstości, to właśnie dlatego nie łączą się ze sobą.

5. Miękkie jajko

Będziecie potrzebować:

 • 2 jajka
 • 2 kubki lub szklanki
 • Wodę
 • Ocet winny

Wykonanie:

Jedno surowe jajo umieśćcie w kubku z czystą wodą, a drugie w szklance octu. Jajka wyglądają identycznie, prawda? A teraz odłóżcie je na kilka godzin. Pierwsze różnice widać już po 6-7, a w ciągu 7-10 dni, jajo z octu będzie zupełnie miękkie, jego powłoka zniknie.

Wyjaśnienie:

Skorupka jaja składa się z wapnia, który pod wpływem działania octu, rozpuszcza się. W czasie zachodzącej reakcji pomiędzy wapniem, a octem wytwarza się dwutlenek węgla. Kiedy twarda skorupka rozpuści się, pozostanie miękka, przeźroczysta błona.

 

Wybrane dla Ciebie

„Za młody jesteś, żeby to zrozumieć…”15 rzeczy, za którymi tęsknią 30- i 40-latkowie

Tak się przyzwyczailiśmy do istnienia niektórych gadżetów i technologii, że aż trudno sobie wyobrazić, że mogłoby ich nie być. Jest jednak sporo osób, które tęsknią za tym co było 10 czy 20 lat temu. W jednym z redittowych wątków pewien użytkownik zapytał: „Za czym tęsknicie, czego najmłodsze pokolenia nigdy nie zrozumieją?”. Oto najciekawsze odpowiedzi: #1 […]

25 miast, które wyglądają jak z ponurego filmu, ale tak naprawdę przedstawiają naszą rzeczywistość

Coraz więcej osób chce żyć w zgodzie z naturą. Zwraca uwagę na problem śmieci, wszechobecnej betonozy i nieustannego zanieczyszczania środowiska. Niestety są już na Ziemi miejsca, które wyglądają jak z filmu science-fiction. Oto kolekcja zdjęć, które dają do myślenia. #1 Zacznijmy od polskiego akcentu: centrum Bartoszyc, przed i po „rewitalizacji” #2  Makau, Chiny #3 Norilsk, […]

27 surrealistycznych fotografii z ludźmi w roli głównej. To artystyczny sposób na wyrażanie emocji

Ben Zank to ceniony nowojorski fotograf, który ma obsesję na punkcie absurdalnie wyglądających zdjęć. Można na nich zobaczyć ludzi ukazanych w niecodzienny sposób (zwykle z zasłoniętymi twarzami i powyginanymi ciałami). Fotografie są na tyle dziwne, że zwracają uwagę i trudno oderwać od nich wzrok. #1 Kiedy czujesz się szczupakiem #2 Kąpiel w chmurach #3 Komandos […]

„Po krągłościach go poznacie”, czyli jak wytropić prawdziwego oscypka i nie dać się nabić w butelkę

Niektórzy nie wyobrażają sobie wypadu do Zakopanego lub innej górskiej miejscowości bez zakupienia kilku oscypków dla siebie i rodziny. Jak jednak rozpoznać czy sery, oferowane na straganach i w sklepach, to prawdziwe oscypki? Wiem co jem? Każdy, kto chociaż raz w życiu odwiedził Podhale, spotkał pewnie co najmniej kilku sprzedawców oferujących oscypki. Sęk w tym, […]

23 poruszające rysunki, które pokazują co jest nie tak z dzisiejszym społeczeństwem i światem

Daniel Garcia to artysta-grafik, który lubi komentować swoimi rysunkami ważne sprawy społeczne i bolączki z jakimi zmaga się nasz współczesny świat. Jego prace potrafią powiedzieć więcej niż 1000 słów. Oto kolekcja jego najbardziej interesujących grafik. #1 Ochrona życia, ale tego jeszcze nienarodzonego #2 Depresja spowodowana pandemią #3 Zaśmiecone oceany #4 Już nie służba zdrowia, a […]

W zabrzańskim liceum zrobiono uczennicom łazienkę, której nie powstydziłyby się pięciogwiazdkowe hotele

Od kilku dni jest głośno o pewnym liceum w Zabrzu, a wszystko za sprawą… łazienki. Po remoncie wygląda ona lepiej niż w niejednym wysokiej klasy hotelu. Wszyscy są nią zachwyceni. Oprócz części uczniów płci męskiej. III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu parę dni temu postanowiło pochwalić się świeżo wyremontowaną łazienką. I rzeczywiście, trudno […]