Kategorie GenialneSztuka

14 oryginalnych placówek, które warto odwiedzić podczas tegorocznej Nocy Muzeów

Od 1977 roku, 18 maja możemy świętować Międzynarodowy Dzień Muzeów, który został ustanowiony przez Międzynarodową Radę Muzeów. To właśnie w tym dniu, na całym świecie, odbywają się seminaria, wystawy, a także spotkania dotyczące muzeów.

Z kolei już w jutrzejszy wieczór, czyli z 19 na 20 maja będzie można wybrać się do placówek muzealnych w godzinach wieczornych i nocnych i to całkowicie za darmo.

W wielu miastach przygotowano wyjątkowe atrakcje, które jeszcze bardziej zachęcają do ustawienia się w kolejkę! Koniecznie sprawdź listę najciekawszych muzeów, które warto odwiedzić w Noc Muzeów.

#1 Poznań

W Wielkopolsce jest wiele niezwykłych placówek muzealnych, lecz w tegorocznej edycji Nocy Muzeów udział weźmie aż 53 poznańskie placówki! Ciekawą propozycję dla odwiedzających ma Muzeum Narodowe, które o godzinie 22:30 zorganizuje spacer po 10 najważniejszych arcydziełach, których nie można zobaczyć w innym miejscu na świecie. Zaprezentowany zostanie m.in. obraz „Plaża w Pourville” Claude’a Moneta oraz „Gra w szachy” malarki Sofonisby Angussoli.

Z kolei Centrum Kultury Zamek umożliwia obejrzenie na co dzień niedostępnych zakamarków Gmachu Dyrekcji Poczty. Na spacery można wybrać się o godzinie 18:00, 19:00 oraz 20:30.

#2 Bydgoszcz

W tym mieście znajdziemy dość niecodzienne muzeum specjalistyczne, a dokładnie mówiąc Muzeum Mydła i Historii Brudu. W tym miejscu możemy zobaczyć prawdziwe arcydzieło, pochodzące z czasów PRL-u czyli kultową pralkę Franię. W muzeum można wziąć udział w warsztatach prania na tarze lub samodzielnie wykonać mydło. Jednak aby mieć pewność, że w Noc Muzeów wejdzie się do tej placówki należy dokonać rezerwacji.

#3 Warszawa

Stolica obfituje w niezwykłe placówki, warte zobaczenia, jednak wiele osób z pewnością zachwyci się Muzeum Neonów, które podczas Nocy Muzeów po raz pierwszy zaprezentuje swój nowy nabytek czyli odnowiony neon SPOŁEM SEZAM. W muzeum można podziwiać kolekcję ponad 100 powojennych, świetlnych reklam, które zostały zaprojektowane przez wybitnych artystów i grafików.

Fani grafiki i plakatu powinni wybrać się do Muzeum Plakatu w Wilanowie, które ogromny nacisk kładzie na polską szkołę plakatu dlatego też zobaczymy tu głównie prace naszych rodaków. Co roku do muzeum napływają prace z całego świata, które oceniane są przez Międzynarodowe Jury. Prace są nagradzane w trzech kategoriach tematycznych, a następnie prezentowane w Muzeum. Obecnie do 20 maja można podziwiać wystawę „100 x independence”.

#4 Kraków

To kolejne miasto, które od ilości muzeów sprawi, że dostaniesz zawrotu głowy. Jedną z dość ciekawych opcji jest Pracownia i Muzeum Witrażu, w którym można podziwiać wyjątkowe witraże, a także kupić mniejsze te mniejsze, wykonane w pracowni, jako formę pamiątki. Według danych z oficjalnej strony, zwiedzanie trwa około 45 minut, lecz w Noc Muzeów może potrwać znacznie dłużej.

Inną opcją, o której dowiedziałam się całkowicie przez przypadek jest Krakow Pinball Museum – Interaktywne Muzeum Flipperów. Ta placówka umożliwia rozegranie partyjki (lub dwóch, albo trzech) na niezapomnianych automatach jakimi są flippery. Muzeum oferuje ponad 60 różnych maszyn, a kolekcja stale rośnie. Na obejrzenie i skorzystanie z każdego automatu potrzebne jest kilka godzin, dlatego nie jestem pewna czy ta placówka będzie czynna w Noc Muzeów, ale nawet jeśli, warto do niej zaglądnąć innym razem i wrócić się do czasów dzieciństwa.

#5 Łódź

W Łodzi warto zobaczyć Muzeum Książki Artystycznej, którego z pewnością nie przeoczysz. Budynek z czerwonej cegły zwróci Twoją uwagę w kilka chwil! W placówce znajduje się ponad 1000 książkowych arcydzieł, a oprócz tego maszyny do pisania oraz urządzenia z epoko Gutenberga.

Drugim, dość nietypowym miejscem jest Muzeum Kinematografii. Tegoroczna Noc Muzeów to ostatnia, podczas której można zwiedzać zabytkowe wnętrza Pałacu Scheiblera, która wkrótce przejdzie proces rewitalizacji. W placówce można zobaczyć oryginalne nagrody otrzymane na międzynarodowych festiwalach filmowych w tym Srebrnego Niedźwiedzia, którego Barbara Grabowska otrzymała za rolę w filmie „Gorączka”. Odwiedziny w tym miejscu to świetna atrakcja zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

#6 Wrocław

We Wrocławiu zdecydowanie warto zobaczyć Panoramę Racławicką czy wnętrze Ratusza, jednak na Noc Muzeów warto zobaczyć również Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery, gdzie można obejrzeć zabytkowe sprzęty, które jeszcze kilkanaście lat temu trafiały do nielicznych polskich firm czy domów. Na wielu urządzeniach można grać i sprawdzić jak działały, a to jest nie lada gratka zarówno dla młodych odwiedzających jak i tych dorosłych.

Innym miejscem wartym zobaczenia jest Muzeum Współczesne we Wrocławiu, które niedawno przeszło całkowity remont, dzięki czemu jeszcze przyjemniej spaceruje się po wielkim gmachu budynku. Odnowione, białe wnętrza galerii są bardzo dobrym tłem dla sztuki nowoczesnej. Na tegorocznej edycji Nocy Muzeów będzie można obejrzeć m.in. wystawę Szczurołap czy Death Landscapes.

#7 Katowice

W stolicy Śląska warto przejść się do Muzeum Historii Gitary, które zawiera pokaźną kolekcję blisko 70 instrumentów, a na większości z nich można zagrać. Dodatkowo do każdej lutni dołączone są opisy oraz ciekawe informacje i anegdoty. Niestety na chwilę obecną nigdzie nie pojawiła się informacja czy ta placówka bierze udział w Nocy Muzeów, ale mimo to będąc w Katowicach warto zobaczyć to muzeum.

#9 Trójmiasto

Muzeum Emigracji w Gdyni znajduje się w budynku Dworca Morskiego i opowiada o historiach wyjazdów Polaków do innych, bliskich i dalekich, krajów. Na przestrzeni setek lat miliony rodaków uciekało z kraju i szukało lepszego miejsca, gdzie można było odnaleźć wolność i dobry zarobek. Wystawa pozwala zrozumieć, z czym wiązała się taka ucieczka i jak ważną decyzją była emigracja.

Z kolei w Gdańsku można zobaczyć ekspozycję stworzoną z tysiąca kultowych zabawek! Muzeum Starych Zabawek to prawdziwa podróż w czasie i świetna zabawa dla dzieci i dorosłych. Mimo faktu, że muzeum nie jest obszerne, to pobyt w tym miejscu zdecydowanie sprawi, że przypomną się czasy dzieciństwa.

A wy jakie muzeum planujecie odwiedzić podczas tegorocznej Nocy Muzeów?