×

13 ogrodowych trików, które uczynią z Ciebie prawdziwego mistrza swoich grządek i rabatek

Aby praca w ogrodzie była łatwiejsza i przyjemniejsza, warto sobie trochę w tym pomóc. Dzięki prostym trikom sprawnie posadzisz rośliny, usuniesz mszyce oraz nawodnisz grządki.

1. Miarka z łopaty

Nasiona roślin i warzyw należy siać w określonej odległości od siebie. Aby podczas pracy nie posługiwać się ciągle centymetrem, zrób miarkę z łopaty.

Narysuj na trzonku odpowiednią skalę i spokojnie sadź rośliny.

2. Samodzielnie zrobiony nawadniacz

Sadzonki pomidorów i ogórków potrzebują sporo wody, aby właściwie się rozwijały. Aby dostarczyć jej w odpowiedniej ilości, wykonaj prosty nawadniacz. Butelkę napełnij wodą (ale nie w całości). W nakrętce zrób malutkie dziurki. Samodzielnie wykonaną kroplówkę, umieść w ziemi (do góry nogami).

7 sposobów nawadniania domowych roślin podczas urlopowego wyjazdu

3. Ekologiczna pułapka na ślimaki

Ślimaki w prosty sposób zwabisz do pułapki. Do kartonu po mleku czy soku wlej piwo, wodę zmieszaną z drożdżami lub miodem czy mleko rozcieńczone wodą. Karton połóż na ziemi i czekaj aż ślimaki wpełzną do środka. Później przenieś je w bezpieczne miejsce z dala od ogrodu.

4. Ochrona przed mrozem

Rośliny przed wiosennymi przymrozkami zabezpieczysz za pomocą terakotowej donicy. Przykryj nią sadzonki, a rano nie zapomnij jej zdjąć.

5. Antidotum na mszyce

Do walki z mszycami wykorzystaj słodki napój typu cola. Wlej go do butelki z atomizerem i spryskaj rośliny. Szkodniki szybko znikną.

6. Warzywa w rynnach

Jeśli masz mało miejsca na założenie ogrodu, to warzywa, a nawet truskawki możesz z powodzeniem uprawiać w rynnach czy rurach przymocowanych do ściany.

7. Neutralizacja brzydkich zapachów

Zdarza się, że woda w wazonie z kwiatami po pewnym czasie zaczyna śmierdzieć. Aby temu zapobiec, wrzuć do wazonu kawałek węgla drzewnego.

8. Ogrodowy recykling

Nie wylewaj do zlewu wody, w której gotowałeś warzywa. Po ostygnięciu użyj jej do podlania roślin. Jest bogata w składniki odżywcze, których potrzebują kwiaty.

9. Kontrola zużycia wody

Jeśli podlewasz trawnik za pomocą zraszacza, to ustaw na trawie pusty słoik. Kontroluj wodę, która do niego wpada. Kiedy osiągnie poziom ok. 2 cm, to wyłącz zraszacz. Trawnik otrzymał wystarczającą ilość płynów.

10. Walka z mchem

Mchu zgromadzonego w szczelinach płyt chodnikowych czy kostki pozbędziesz się za pomocą coli. Napojem polej mech i odczekaj kilka dni. Kiedy ulegnie zniszczeniu, po prosto go usuń.

11. Zraszacz z butelki

Przy użyciu zwykłej plastikowej butelki wykonasz prosty zraszacz. Z powodzeniem nawodnisz nim ogród oraz schłodzisz swoje ciało w upalny dzień. 😉

12. Własnoręcznie wykonane etykiety

Nie musisz kupować etykiet do oznaczenia roślin na grządkach. Możesz zrobić je samodzielnie. Do tego celu doskonale nadadzą się drewniane patyczki, plastikowe sztućce, kamienie, spinacze, kapsle. Pomysłów jest tutaj sporo.

13. Przyspieszenie kiełkowania

Nasiona niektórych roślin (zwłaszcza fasoli) są dość twarde i proces kiełkowania trwa długo. Aby bo przyspieszyć, namocz nasiona w letniej wodzie na całą noc.

Jakie są Twoje niezawodne sposoby na utrzymanie ładnego ogrodu?

7 niezawodnych i naturalnych sposobów na pozbycie się nornic. Gryzonie na zawsze wyprowadzą się z Twojego ogrodu

Triki dla fanów roślin

 

 
Źródła: www.genialetricks.de, www.genialetricks.de, www.genialetricks.de

Wybrane dla Ciebie

Roślina, która jest toksyczna i szkodzi zdrowiu?! Prawie każdy Polak ma ją w swoim ogrodzie

Tuje to królowe polskich żywopłotów. Coraz częściej można spotkać się z informacją, że są trujące. Ile jest w tym prawdy? Czy tuje są toksyczne? Tuje (żywotniki zachodnie) można spotkać prawie w każdym ogrodzie. Należą do rodziny cyprysowatych, dorastają do 15 m i doskonale nadają się do tego, aby odgrodzić się od sąsiadów. Ponadto dobrze znoszą […]

Jak uprawiać grzyby w ogrodzie? Instrukcje krok po kroku

Nie tylko pieczarki można uprawiać na własnym poletku, ale także wiele leśnych grzybów. Jak się do tego zabrać? Co jest niezbędne, by grzyby chciały rosnąć? Wyjaśniamy jak uprawiać grzyby w ogrodzie w artykule poniżej. Grzyby w ogrodzie? Da się! Wiele osób sądzi, ze grzybów leśnych nie da się wyhodować poza ich naturalnym środowiskiem, jakim jest […]

7 powodów dla których warto zrezygnować z grabienia liści i pozostawić je w rękach natury

Każdej jesieni, właściciele ogrodów, stają przed dylematem: czy grabić liście? W tej kwestii zdania są podzielone, a większość ogrodników skrupulatnie i z wielką pieczołowitością usuwa te naturalne oznaki zbliżającej się zimy. Dokładnie obejrzyj teren wokół domu, zapoznaj się z wszystkimi argumentami i zdecyduj czy warto z komórek i garaży wyciągać grabie. Dlaczego usuwamy liście? Liście […]

23 triki, które każdy entuzjasta napojów alkoholowych powinien znać. Zmienią oblicze każdej imprezy

Wszyscy lubimy się napić od czasu do czasu i nie ma w tym nic złego. W zasadzie każda okazja jest dobra, dlatego przygotowaliśmy 23 wskazówki, które pomogą Wam stać się gospodarzem idealnym, albo po prostu uratują sytuację, które wydaje się beznadziejna. Któż z nas nie mógł otworzyć wina, bo w pobliżu nie było korkociągu?! 1. […]

Bez octu spirytusowego nie wychodź z domu. 7 patentów na wykorzystanie go w ogrodzie

W pełni ekologiczna uprawa ogródka jest możliwa. Do zwalczania szkodników i chwastów nie musisz używać preparatów chemicznych. Wystarczy jedynie dobrze znany ocet spirytusowy. 1. Usunie chwasty Aby wygrać walkę z chwastami, wystarczy przygotować prosty roztwór. Dwa litry octu wymieszaj z jednym litrem wody. Całość przelej do butelki z atomizerem i spryskaj chwasty oraz powierzchnię gleby […]

15 całkiem nietypowych pomysłów do ogrodu, które zrobią wrażenie na wszystkich gościach

Ogród to miejsce idealne do wypoczynku. Spraw, aby ta przestrzeń pięknie się prezentowała i wykonaj własnoręcznie oryginalne dekoracje. Goście i sąsiedzi będą patrzyli na nie zazdrosnym okiem. 😉 1. Ścieżka Do wyłożenia ogrodowej ścieżki warto użyć kolorowych, plastikowych zakrętek od butelek. Będą prezentowały się ciekawiej niż tradycyjne kamyki. 2. Stolik Jeśli w ogrodzie masz pień […]