×
Wirtualna Polska

Ciekawostki o ciąży, które zaintrygują nie tylko kobiety aktualnie spodziewające się dziecka

Jak wynika ze statyk najwięcej dzieci przychodzi na świat w lipcu, sierpniu i wrześniu, ponieważ ma to związek z tym, że w długie, ciemne zimowe tygodnie potrzebujemy więcej bliskości i chętniej zaciągamy swojego partnera do łóżka. 😉 Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety, dlatego przedstawiamy ciekawostki o ciąży, które zaintrygują nie tylko panie spodziewające się dziecka.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

1. Dziecko sika w brzuchu matki

Około 11 tygodnia ciąży, maluch zaczyna połykać płyn owodniowy i później go wysikuje (ma to związek z rozwojem nerek). Taka czynność ma miejsce kilka razy w ciągu doby. Można rzec, że dziecko dryfuje w połykanym przez siebie, przetwarzanym i wydalanym płynie owodniowym.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

2. Od brzoskwini do arbuza

Podczas ciąży macica znacząco zmienia swój rozmiar, w rezultacie powiększa się od wielkości brzoskwini (przez wielkość papai), aby finalnie zbliżyć się swoimi gabarytami do wielkości arbuza.

3. Ciekawostki o ciąży – tokofobia

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Tokofobia to paniczny lęk przed ciążą i porodem, który objawia się przede wszystkim koszmarnymi snami, bólami głowy, drażliwością czy problemami z koncentracją. Kobieta boi się bólu oraz tego, że ona jak i dziecko mogą nie przeżyć porodu lub maluch może urodzić się z jakąś niepełnosprawnością. Paniom cierpiącym na tokofobię zdecydowaną ulgę przynosi fakt, że urodzą przez cesarskie cięcie.

4. Ciekawostki o ciąży – zestresowani panowie mają córki

Mężczyznom narażonym na chroniczny stres częściej rodzą się córki, ponieważ ma to związek z zaburzeniami równowagi hormonów płciowych u przyszłego taty.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

5. Automatyczna laktacja

Zdarza się, że z piersi ciężarnych kobiet i młodych mam mimowolnie płynie mleko, kiedy tylko usłyszą one płacz dziecka (nie musi to być ich maluch), ponieważ wówczas uwalniana jest oksytocyna, która odpowiada za prawidłową laktację. Hormon ten uwalnia się również podczas patrzenia na zdjęcie swojego dziecka lub myślenie o maluchu.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

6. Ciekawostki o ciąży – nauka chwytania pępowiny

W życiu płodowym jako pierwszy rozwija się zmysł dotyku. Następuje to w 10 tygodniu życia malucha. Wówczas zaczyna on bawić się pępowiną oraz uczy się jak ją chwytać. Dla porównania zmysł słuchu rozwija się w 16 tygodniu życia, a smaku – w 19 tygodniu.

7. Maluch wybiera dominującą rękę

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Kiedy u malucha rozwinie się już zmysł dotyku, to zaczyna on posługiwać się jedną ręką częściej niż drugą. Oznacza to, że sam wybiera, która ręka będzie dominująca. U bliźniąt jednojajowych zdarza się, że jedno z nich jest praworęczne, a drugie leworęczne, gdyż wiąże się to z pozycją zajmowaną w brzuchu mamy.

8. Ciekawostki o ciąży – na świat z zębem

Raz na 2000-4000 urodzeń zdarza się, że maluch przychodzi na świat z jednym lub nawet dwoma zębami., które określa się mianem prazębów. Lekarze nie wiedzą, dlaczego się tak dzieje.

9. Można urodzić bobasa-giganta

Można urodzić siłami natury dziecko ważące ponad 6 kg. Przekonała się o tym Australijka ( Natashia Corrigan), która po siedmiogodzinnym porodzie wydała na świat syna Briana.

10. Zmiana rozmiaru stóp

W czasie ciąży u niektórych kobiet zmieniają się stopy. Okazało się, że aż 60-70% pań po urodzeniu dziecka musiało wymienić swoje obuwie, ponieważ ich stopy wydłużyły się o 2-10 mm, a zmniejszeniu uległa wysokość sklepienia. Naukowcy przypuszczają, że ma to związek z naciskiem jaki wywierają dodatkowe kilogramy na stopy.

11. Mały Dexter urodził się, pomimo założonej wkładki domacicznej

Wkładka nie wypadła, jak podejrzewała kobieta, kiedy dowiedziała się, że jest w ciąży. Wkładkę wyjęto razem z łożyskiem po urodzeniu zdrowego dziecka. Zdjęcie z wkładką w ręku noworodka mama zrobiła na pamiątkę tego wydarzenia 😉

BONUS

Kiedy żona Australijczyka (Maitland Hanley) zaszła w ciążę, mężczyzna postanowił sprawdzić czy życie z brzuszkiem jest proste. 😉

@maitlandhanleyMan being PREGNANT for a day (Over 100,000,000 views worldwide) ? ##funnydad ##dadsoftiktok ##pregnantlife ##pregnancychallenge ##pregnantdad ##watermelon♬ original sound – MaitlandHanley

Która ciekawostka najbardziej Cię zaskoczyła?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Źródła: nauka.rocks, www.mjakmama24.pl, mamy-mamom.pl

Może Cię zainteresować