×

11 faktów o Dubaju, które okazały się fałszywe. Ciekawostki burzące wizerunek niezwykłego miasta

Dubaj to dla wielu miasto snów — drapacze chmur, bogaci mieszkańcy i dzikie koty na ulicach. Jednakże jak zawsze rzeczywistość jest całkowicie inna niż to, co widzimy w mediach. Te ciekawostki o Dubaju podburzą Twoją wizję „stolicy bogaczy”.

#1 Dubaj nie jest krajem

Dubaj to nie kraj, a miasto leżące na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jest co prawda największą metropolią na terenie kraju, ale nie jest stolicą wbrew opinii niektórych internautów.

Instagram/richkidsofdubai

#2 Bogactwo Dubaju…

Ciekawostki o Dubaju krążą przeważnie wokół bogactwa, ale Dubaj nie jest miastem miliarderów i jest to chyba najpopularniejszy mit dotyczący tego miasta. Więcej majętnych osób żyje w Pekinie czy w Nowym Jorku, z czołówki 500 miliarderów amerykańskich tylko 20 zamieszkuje Dubaj.

ciekawostki o dubaju
Instagram/richkidsofdubai

#3 Drapacze chmur są wszędzie

Drapacze chmur są tylko na zdjęciach. Wokół centrum miasta „kwitnie” dzielnica osób mniej zamożnych, z kolei bogacze wykupują sporej wielkości działki i osiedlają się z dala od wielkomiejskiego zgiełku.

ciekawostki o dubaju
Imgur

#4 Raj na Ziemi dla dziecka

Nie do końca. To dopiero ciekawostka o Dubaju… Podstawowa edukacja jest bardzo droga (100 000 dolarów za 11 lat nauki), a co dopiero studia… Do tego klimat nie sprzyja zabawie na świeżym powietrzu i większość czasu nasza pociecha spędziłaby w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Instagram/richkidsofdubai

#5 Drogie samochody to znak rozpoznawczy Dubaju

Jednakże po 2009 roku i kryzysie gospodarczym wielu właścicieli porzuciło swoje wartościowe pojazdy. Na ulicach wciąż można znaleźć opuszczone ferrari czy porsche, które pamięta lepsze czasy.

ciekawostki o dubaju
Imgur

#6 Policja jeździ tylko drogimi samochodami sportowymi?

Nie, są one głównie na pokaz i mają tworzyć wizję majętności miasta. Okazyjnie policjanci patrolują w nich dzielnice turystyczne, aby umacniać wizję „bogatej policji”. Jednakże to prawda, że czasami policja musi wykorzystywać szybkie samochody w pogoni za posiadaczem podobnego wozu.

ciekawostki o dubaju
Imgur

#7 Dubaj wzbogacił się na ropie?

Głównym źródłem zarobkowym w Dubaju nie była ropa, ale perły. To dzięki perłowej biżuterii miasto zaczęło zyskiwać na znaczeniu. Później odkryto pokłady czarnego złota, które przypieczętowało gospodarczą dominację Dubaju.

Twitter/BisdakV

#8 Miasto tak bogate, że nie ma ubóstwa?

Nieprawda i jest ono bardzo widoczne. Imigranci ekonomiczni to norma, jednak dostają oni pensje w wysokości 250-350 dolarów. Czy to dużo? Biorąc pod uwagę, że życie w Dubaju jest bardzo drogie (przykładowo pakiet komunikacji miejskiej to koszt 30 dolarów na miesiąc) ta kwota jest śmiesznie niska. Dlatego na mieszkaniach robotniczych znajdziemy po 5 osób w jednym pokoju.

Twitter/rejitweets

#9 W Dubaju rodowici mieszkańcy stanowią większość?

Kolejna ciekawostka o Dubaju – tylko 23 proc. mieszkańców się tam urodziło i są prawdziwymi „Dubajczykami”. Pozostałe 77 proc. to imigranci zarobkowi pochodzący głównie z Pakistanu, Indii i Bangladeszu.

Twitter/Railway_Poorna

#10 Miasto przyszłości

Dubaj nie jest w pełni zautomatyzowanym miastem, choć wielu postrzega je jako miasto przyszłości. Zdarzają się rejony miasta, gdzie problemem jest chociażby… sprawna kanalizacja!

Twitter/normandy_fit

#11 Dzikie zwierzęta jako domowe zwierzaki

Dawniej szejkowie uwielbiali się chwalić dzikimi kotami na łańcuchu oraz innymi egzotycznymi zwierzętami. Jednak w 2017 roku wprowadzono zakaz posiadania niebezpiecznych zwierząt. Kara za pokazanie się z gepardem bądź tygrysem publicznie wynosi 130 tys. euro (500 tys. dirhamów)

Instagram/humaidalbuqaish

A TUTAJ zobaczysz 13 oburzająco luksusowych rzeczy, które są możliwe tylko w Dubaju!

Źródła: brightside.me, brightside.me

Może Cię zainteresować

zamknij