×

15 zadziwiających ciekawostek o Islandii, w które trudno uwierzyć

Chociaż Islandia leży w Europie, to niektóre zwyczaje jej mieszkańców mogą zaskakiwać, a nawet wywoływać pewien niesmak. Przeczytaj ciekawostki i dowiedz się jakie obuwie kochają Islandczycy oraz ile trwa najkrótszy dzień roku.

1. Islandzkie korony

Na wszystkich islandzkich monetach widnieją stworzenia pływające w morzach:

  • 1 korona – dorsz,
  • 5 koron – dwa delfiny,
  • 10 koron – 4 gromadniki (ryby o lekko spłaszczonym ciele),
  • 50 koron – krab,
  • 100 koron – tasza (ryba bez łusek).
monety
pinterest

2. Czarny piasek

Na Islandii znajduje się czarna plaża. Reynisfjara usytuowana jest na południu wyspy. Słynie z czarnego piasku, pokaźnych bazaltowych formacji skalnych i wulkanicznych klifów. Można poczuć się tam jak na innej planecie.

piasek
Robert Bye/unsplash
plaża
Chris Ried/unsplash

3. Bezpośredniość

Islandczycy mówią sobie po imieniu (bez względu wiek czy status społeczny). Nie stosują form grzecznościowych pan/pani. Wszyscy od razu przechodzą na TY.

kobiety
Priscilla Du Preez/unsplash

4. Zamiecie i śnieżyce

Śnieg na Islandii zaczyna padać już we wrześniu bądź październiku i zalega aż do maja, czerwca. Zdarzają się zimy, kiedy opady śniegu są wyjątkowo intensywne. W 2019 roku zaspy sięgnęły drugiego piętra. Mieszkańcy, aby wyjść z domu, musieli wyczołgiwać się przez okna.

mieszkanie
Unknown / Imgur

5. Lody ponad wszystko

Islandczycy kochają jeść lody o każdej porze roku. To ich ulubiony deser. Mają nawet specjalne słowo – ísrúntur, które oznacza wyprawę autem na lody. 😉

lody
Stéphan Valentin/unsplash

6. Specyficzny klimat

Najkrótszy dzień w roku przypada na moment przesilenia zimowego (zwykle 21 lub 22 grudnia). Słońce znajduje się w zwrotniku Koziorożca i wschodzi tylko na 3-4 godziny. Jasno jest zazwyczaj od ok. 11:00 do ok. 15:00.

mężczyzna
Roan Lavery/unsplash

7. Zakupy nie są najważniejsze

W Reykjavíku (stolica Islandii) mieszka 64% całej populacji kraju (ponad 200 tys. osób). Co ciekawe znajduje się tam tylko jedna galeria handlowa oraz trzy uniwersytety.

miasto
Jon Lepper/unsplash

8. Lepiej popatrzeć przez okno

Gluggaveður to „okienna pogoda”, która na Islandii zdarza się dość często. Przez okno widoczne jest błękitne niebo, a słońce świeci intensywnie. Natomiast po wyjściu na zewnątrz okazuje się, że panuje tam przenikliwy chłód. W takich okolicznościach lepiej zostać w domu i patrzeć przez okno na to, co dzieje się na ulicy.

dziewczyna
Michele Mescolin/unsplash

9. Klapki najlepszym obuwiem

Islandczycy chodzą w klapkach. To chyba ich narodowe obuwie. 😉 Bez względu na porę roku czy śnieżycę, wychodzą do sklepu czy pracy w klapkach na stopach. Podobnie chodzą ekspedienci, a nawet pracownicy urzędów. Dzieci po wyjściu z basenu czy sali treningowej wsiadają do autobusu także w klapkach.

stopy
Kacey Nguyen/unsplash

10. Brak pociągów

Na Islandii nie funkcjonuje kolej oraz nie ma tramwajów. Jeżdżą jedynie autobusy, ale ich kursy są bardzo okrojone.

autobus
Denys Nevozhai/unsplash

11. Czarny kościół

Na wyspie znajdują się 3 czarne kościoły. Jednym z nich jest Búðakirkja położony na półwysep Snaefellsnes (zachodnia Islandia). Został wybudowany w 1703 roku, ale z powodu braku wiernych świątynię zburzono. Na odbudowę zdecydowano się w 1987 roku, a elewacje pokryto smołą. Stąd czarna barwa.

kościół
Timothy Meinberg/unsplash

12. Nie ma sensu się krępować

Islandczycy publicznie bekają i puszczają bąki. Nie krępują się obecnością innych osób. Dla nich to zupełnie normalna rzecz. Dodatkowo chętnie wychodzą w szlafroku przed dom oraz chadzają w piżamach do sklepu lub na spacer z psem.

kobieta
pinterest

13. Nago pod prysznic

Na Islandii jest bardzo dużo basenów. Zwykle znajdują się na zewnątrz i są wypełnione ciepłą wodą. Oczywiście obok dostępne są mniejsze baseny z lodowatą wodą (doskonała do hartowania) oraz jacuzzi.  Jednak przed wkroczeniem do kompleksu należy dokładnie się umyć. Pod prysznic wszyscy chodzą nago. O zasłonkach należy zapomnieć. 😉

w basenie
Estonian Saunas/unsplash

14. Świętowanie lata

Pierwszy dzień lata to okazja do świętowania. Wówczas Islandczycy nie idą do pracy.

krajobraz
Joseph Vary/unsplash

15. Policja z poczuciem humoru

Lögreglan to islandzka policja. Prowadzi ona konto na Instagramie, które udowadnia, że funkcjonariusze mają ogromny dystans do siebie i potrafią się śmiać. Ogromne brawa!

policjant
logreglan/Instagram

Pandemiczny bałwan

bałwan
logreglan/Instagram

Przerwa na lody

policjantka
logreglan/Instagram

Za kratkami 😉

policjanci
logreglan/Instagram

Bitwa na makarony

policjanci
logreglan/Instagram

Który fakt zupełnie Cię zaskoczył?

Poznaj ciekawostki dotyczące Szwecji.

Może Cię zainteresować