×

15 ciekawostek z życia królowej Elżbiety II. Jej osobliwe upodobania i zasady są wyjątkowe

Królowa Elżbieta II panuje w Wielkiej Brytanie nieprzerwanie od 69 lat. To prawdziwy rekord. Poprzedni należał do jej prababki – królowej Wiktorii, która zasiadała na tronie 63 lata. Poznaj ciekawostki o tej niezwykłej królowej.

1. Czosnek nie jest dozwolony

Królowa Elżbieta II nie je czosnku, cebuli, owoców morza, pikantnych potraw oraz surowego mięsa. Podobna zasada dotyczy całego dworu. Wszystko po to, aby uniknąć zatrucia pokarmowego i nie mieć problemów z nieświeżym oddechem.

2. Miłość do psów corgi

Ulubioną rasą psów królowej są corgi. Pierwszego czworonoga dostała od swojego ojca kiedy miała 7 lat. Od tego momentu psy są stale obecne w jej życiu. Podczas oficjalnych kolacji chętnie rzuca im kąski ze swojego stołu. Do chwili obecnej królowa była w posiadaniu 30 psów corgi.

3. Worek krwi w walizce

Królowa zawsze podróżuje z workiem własnej krwi. To swojego rodzaju zabezpieczenie, na wypadek konieczności przetoczenia krwi. Ponadto monarchini nie zapomina o defibrylatorze oraz czarnym stroju (jeśli nagle zaistniałaby konieczność uczestniczenia w pogrzebie).

4. Lód tylko w postaci kulek

Elżbieta II nie lubi dźwięku jaki wydają kostki lodu obijające się o ścianki szklanek. Akceptuje za to lód w postaci kulek.

5. Służąca od zadań specjalnych

Królowa posiada służącą zajmującą się rozpychaniem jej butów.

6. Torebka daje znaki

Królowa zawsze nosi ze sobą torebkę. Nie może zabraknąć w niej przenośnego wieszaka. Podczas posiłków przymocowuje go pod stołem i umieszcza na nim swoją torebkę. To znak, że dobrze się bawi w towarzystwie. Natomiast torebka położona na stole sygnalizuje, że Elżbieta II pragnie wyjść z przeciągu 5 minut.

7. Wierna jednej marce lakieru

Ulubionym lakierem do paznokci królowej jest odcień Ballet Slippers marki Essie. Jest mu wierna od 1989 roku. Ten jasnoróżowy lakier współgra doskonale z każdym kolorowym strojem oraz nie przebija przez białe rękawiczki. Buteleczka kosztuje ok. 30 PLN.

8. Właścicielka łabędzi

Własnością królowej są łabędzie, jesiotry i delfiny, które żyją w wodach należących do Wielkiej Brytanii.

9. Podwójne urodziny

Elżbieta II świętuje urodziny dwa razy w roku. Na świat przyszła 21 kwietnia, ale oficjalne obchody jej urodzin odbywają się w czerwcu. Wszystko za sprawą kapryśnej, angielskiej pogody, która wiosną mogłaby zepsuć uroczystą paradę.

10. Pierwszy mail

Królowa jako jedna z pierwszych osób na świecie skorzystała z dobrodziejstw Internetu. Swojego pierwszego maila wysłała w 1976 roku.

11. Wyjazdy bez paszportu

Elżbieta II podczas odbywania swoich podróży zagranicznych nie musi posługiwać się paszportem. Ponadto nie ma w obowiązku posiadania prawa jazdy, a jej samochody nie muszą mieć tablic rejestracyjnych.

12. Przeżyła sześciu papieży

Od wstąpienia na tron królowa doczekała się aż 7 papieży: Piusa XII, Jana XXIII, Pawła VI, Jana Pawła I, Jana Pawła II, Benedykta XVI  oraz Franciszka.

13. Bankomat na własny użytek

W piwnicach pałacu Buckingham mieści się prywatny bankomat królowej. Dostarczył go Coutts Bank.

14. Krewetki wręczane w prezencie

W trakcie swojego panowania Elżbieta II otrzymała wiele osobliwych podarków. Należą do nich m.in. leniwce, słoń, skorupy ślimaków, jaguary, 7 kg krewetek czy sadzonki klonu.

15. Nowa rasa

Elżbieta II stworzyła nową rasę psa – dorgi. To krzyżówka corgi z jamnikiem.

BONUS

Królowa ma swojego własnego dudziarza, a także zatrudnia osobę zajmującą się opuszczaniem i podnoszeniem flagi w jej rezydencjach. Dodatkowo istnieją również opiekunowie łabędzi, które pływają po Tamizie.
Który fakt był dla Ciebie całkowitym zaskoczeniem?

Poznaj psychologiczne triki

 

Wybrane dla Ciebie

15 ciekawostek o życiu w Danii, jednym z najszczęśliwszych krajów na świecie

Dania to niezwykły skandynawski kraj, który zaskakuje na wielu płaszczyznach. Zapraszamy do galerii ciekawostek o Danii oraz jej mieszkańcach. #15 Rower to jeden z głównych środków transportu Duńczycy uwielbiają poruszać się na pojazdach napędzanych siłą własnych nóg. Według niektórych statystyk ponad 50% pracowników deklaruje, że woli w taki sposób dojeżdżać do pracy. Rowerzyści w tym […]

15 różnorodnych pytań dotyczących ciekawostek z całego Świata, które zaspokoją Twój głód wiedzy

Wiedza to jedna z tych rzeczy, którą pożądamy przez całe życie. Choćbyśmy nie wiem, jak próbowali, nigdy nie uda nam się w pełni poznać wszystkiego. Jednak próbować warto! Zapraszam do galerii ciekawostek z całego świata. #1 Gdzie żyją największe pszczoły miodne? W Nepalu – to tam żyją największe pszczoły miodne na świecie (ich długość dochodzi […]

17 niezwykłych map, które pokazują świat w mocno niecodzienny sposób

Większość z nas praktycznie przyzwyczaiła się do oglądania co najwyżej jednej mapy – tej od Google’a. Ale oprócz niej jest mnóstwo map, spośród których niemało jest takich, które mogą zmienić to jak postrzegasz świat. Oto kolekcja fascynujących map z całego świata. #1 Mapa najpopularniejszych nazwisk w danym kraju Europy #2 Mapa przedstawiająca wiek zamążpójścia kobiet […]

17 ciekawostek o zwierzętach, które zaskoczą każdego miłośnika dzikiego życia

Wszyscy kochamy zwierzaki. Jednak tak naprawdę bardzo niewiele o nich wiemy. A niektóre z nich potrafią totalnie zaskoczyć swoim nietypowym zachowaniem lub wyglądem. Oto kolekcja ciekawostek o zwierzętach rodzimych oraz tych zupełnie egzotycznych. #1 Tak wyglądają nogi sowy #2 Jaszczurki agamy są zdolne do lotu ślizgowego dzięki błonom, które się rozszerzają tworząc skrzydła #3 Turritopsis […]

W krainie kangurów i jadowitych węży. 11 ciekawostek o Australii, które zadziwią każdego

Australia to fascynujący kontynent, który jest ponad 24 razy większy od Polski. Znaczna jego część jest zupełnie niezamieszkana, a ludność skupiła się w odległości 100 km od wybrzeża. Co ciekawe Australijki prawa wyborcze uzyskały już w 1884 roku (jako drugie na świecie). Polki musiały poczekać do 1918 roku. Poznaj ciekawostki o Australii. 1. Więcej kangurów […]

Wiesz do czego służy tajemniczy stoliczek na środku pizzy? Odpowiedź jest tak banalna, że się zaśmiejesz

To jedna z wielkich tajemnic świata, którą od dawna starały się rozstrzygnąć najtęższe umysły na najhuczniejszych imprezach. Nikt prawie nie wie do czego służy tajemniczy, plastikowy stoliczek na środku kartonika pizzy z dostawy. Plastik do zadań specjalnych Ten niepozorny kawałek plastiku zwany jest pizzochronem (z angielskiego pizza saver), a przez niektórych także aniołem stróżem pizzy. […]