×

16 zaskakujących ciekawostek o ludzkim ciele, które wywołują zdziwienie nawet badaczy i lekarzy

Organizm człowieka jest niezwykłym tworem. Zasady jego funkcjonowania są w stanie zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych naukowców i lekarzy. Przeczytaj intrygujące ciekawostki o ludzkim ciele i przekonaj się, że skrywa ono dużo tajemnic.

1. Wzrost

Rano jesteśmy wyżsi o 1 bądź 2 cm niż wieczorem. Podczas chodzenia siła grawitacji działa na dyski kręgosłupa i lekko je spłaszcza. Natomiast podczas snu nie naciskamy na stawy ani dyski, które mogą wybrzuszyć się z powrotem.

2. Starzenie się

Starość zaczyna się w momencie, kiedy organizm nie jest w stanie naprawić uszkodzonych komórek. Prowadzi to do coraz gorszego działania organów. Średnio zaczynamy się starzeć w momencie przekroczenia 40 roku życia. Wszystko zależy od prowadzonego trybu życia. Osoba nadużywająca alkoholu, paląca papierosy może zacząć starzeć się po osiągnięciu 25 lat.

3. Krew

W ciele człowieka krąży około 6 litrów krwi (mężczyźni mają jej o litr więcej niż kobiety). Aby wypić całą tę krew potrzeba około 3 milionów komarzyc, które ważą około 8 kilogramów.

4. Uśmiech

Podczas uśmiechania używamy około 17 różnych mięśni. Natomiast, aby zrobić jeden krok należy uruchomić aż 200 mięśni.

5. Zęby

Szkliwo na zębach jest najtwardszą częścią ludzkiego ciała. Niestety zęby nie są w stanie same się zregenerować.

6. Włosy

Włosy rosą około 1 cm na miesiąc (najintensywniejszy wzrost odnotowano u osób między 15 a 30 rokiem życia). Gruby oraz zdrowy kosmyk jest w stanie udźwignąć ciężar o wadze około 100 gram. Wszystkie włosy utrzymają nacisk około 10 ton (tyle mniej więcej ważą dwa słonie).

7. Serce

Serce kobiety bije średnio o 10 uderzeń na minutę szybciej od serca mężczyzny. Jest też mniejsze i  codziennie pompuje ponad 7 tysięcy litrów krwi.

8. Kciuk

U większości osób kciuk ma taką samą długość co nos. A ten ostatni jest w stanie rozróżnić bilion różnych zapachów. To ogromna ilość. Pod względem identyfikowanych bodźców nos wyprzedza ucho (rozróżnia pół miliona tonów) oraz oko (dostrzega do 10 milinów kolorów).

9. Węgiel

Z węgla obecnego w ludzkim organizmie można wyprodukować około 900 ołówków, a z tłuszczu – 7 kostek mydła.

10. Oczy

Nasze uszy rosną do 6 roku życia, a nos do osiągnięcia pełnoletności. Dlatego pierwsze korekty tych części ciała (operacje plastyczne) przeprowadza się odpowiednio po ukończeniu 6 i 18 roku życia. Na starość tkanka miękka zanika wokół chrząstek nosa i uszu i mamy wrażenie, że nos i uszy są większe, co nie jest prawdą… Nie zmienia się natomiast wielkość oczu. Przez całe życie mają taki sam rozmiar jak w chwili urodzenia.

11. Palce

Nie istnieją osoby o takich samych liniach papilarnych. Nawet u bliźniaków można doszukać się różnic. Linie papilarne powstają w 16 tygodniu ciąży. Wcześniej skóra na palcach jest gładka i widać przez nią naczynia krwionośne.

12. Język

Najsilniejszym mięśniem w naszym organizmie jest język. Kryterium porównawczym jest tutaj stosunek siły do wielkości danego mięśnia.

13. Energia

Człowiek w ciągu 30 minut produkuje tyle energii cieplnej, ile wystarczyłoby do zagotowania 1,5 litra wody.

14. Płuca

Nasze płuca, po rozłożeniu na płaskim blacie, mają powierzchnię zbliżoną do wielkości kortu tenisowego.

15. Jelita

Burczenie w brzuchu jak tak naprawdę burczeniem w jelicie cienkim, gdyż trawienie nie odbywa się w żołądku, a w jelitach. Co ciekawa ich długość (jelita cienkiego i grubego) to aż 8 metrów.

16. Mózg

Nasz mózg, każdego dnia, tworzy około 70 tysięcy myśli.

Ciekawostki o ludzkim ciele potrafią zaintrygować. Który fakt okazał się dla Ciebie największym zaskoczeniem? Daj znać w komentarzu. 

Wszystkim dociekliwym polecam zaskakujące fakty z życia ludzi i zwierząt.

 
Źródła: ktociewyleczy.pl, vimed.pl

Wybrane dla Ciebie

15 trików, które pomogą oszukać swoje ciało i wycisnąć z niego więcej

Czasem okoliczności sprawiają, że trzeba dać z siebie „trochę” więcej. Dzięki poniższym sztuczkom będzie Ci łatwiej osiągnąć cel lub poradzić sobie z jakąś niedogodnością. Oto 15 bardzo prostych, ale skutecznych tricków. 1. Wiedz co warto zjeść Jeśli masz zły nastrój zjedzenie tych rzeczy go poprawi: gorzka czekolada (podnosi poziom endorfin) jagody (ich składniki podnoszą poziom […]

15 zaskakujących ciekawostek, w które trudno uwierzyć. Prawdziwe fakty świata ludzi i zwierząt

Ludzki organizm jest tworem, który potrafi zaskoczyć niejednego naukowca. Równie tajemnicze i nieodgadnione jest królestwo zwierząt. Czy przypuszczałeś, że owłosienie ma związek z inteligencją, a skorupa pewnego kraba przypomina twarz samuraja? Poniższe ciekawostki każdego wprawią w zdumienie. 😉 1. W Norwegii żyje pingwin, który został generałem Pingwin Nils Olav II jest maskotką norweskiej Straży Królewskiej. […]

10 zdumiewających ciekawostek o naszym układzie pokarmowym

Lubimy rozkoszować się jedzeniem. To duża przyjemność, a wspólne posiłki zacieśniają więzy między znajomymi i członkami rodziny. Czy wkładając kolejny kęs ulubionego dania do ust, zastanawiałeś się jaką drogę przemierzy w Twoim organizmie? Poznaj zadziwiające fakty dotyczące układu pokarmowego. 1. Odurzająca ślina W ciągu doby nasz organizm jest w stanie wyprodukować nawet 1,5 litra śliny. […]

12 ciekawostek, które sprawią, że mózg każdego zacznie pracować na zwiększonych obrotach

Myślisz, że już nic nie jest w stanie Cię zaskoczyć? Zapewne jesteś w błędzie. Zapoznaj się z intrygującymi faktami, o których z pewnością nigdy nie słyszałeś. 1. Jabłko nigdy nie spadło na głowę Isaaca Newtona Legenda głosi, że Newton wylegiwał się sadzie i wówczas na jego głowę spadło jabłko. To zdarzenie spowodowało, że sformułował prawo […]

21 intrygujących sekretów, które skrywa Twoje ciało. To podróż w głąb ludzkiego organizmu

Ludzki organizm jest pełen tajemnic, a wiele rzeczy o nic jeszcze nie wiemy. Odważ się na podróż do wnętrza swojego ciała i poznaj jego sekrety. 1. Zapach serca Ludzkie serce wydziela podobny zapach jak grzyby. 2. Szympansie włosy Na ciele człowieka jest przeciętnie tyle włosów, ile mają szympansy. Jednak nasze włosy są delikatniejsze i krótsze. […]

Całkowicie niewidomy mężczyzna jeździ na rowerze. Jak nietoperz porusza się dzięki echolokacji

Dla wielu utrata wzroku powoduje utratę chęci do życia. Jednak Daniel Kish udowadnia, że nawet nie posiadając sprawnych oczu, można dokonywać cudów. Utracił wzrok jako malutkie dziecko Daniel Kish urodził się w 1966 roku i wieku 13 miesięcy, utracił zdolność widzenia z powodu raka oczu. Podobnie jak inne niewidome dzieci zaczął wydawać różne dźwięki, próbując […]