×

13 zdumiewających faktów o noworodkach. Większość rodziców nie zdaje sobie z nich sprawy

Przyjście malucha na świat to ogromne szczęście dla obojga rodziców. Wówczas uważnie przyglądamy się swojemu potomkowi i badamy każdy element jego ciała. Te obserwacje mogą doprowadzić do wielu ciekawych odkryć. 😉

1. Płacz bez łez

Noworodki dużo płaczą, ale łzy nie spływają im po policzkach. Nie mają jeszcze w pełni wykształconych kanalików łzowych. Same łzy tylko nawilżają oczy i nie wypływają poza ich obręb. Sytuacja zmienia się po około 3-4 tygodniach po porodzie, kiedy noworodek zamienia się w niemowlę.

2. Brak rzepek

Dzieci rodzą się bez odpowiednio wykształconych rzepek kolanowych. Zamiast nich mają chrząstkę, która wraz z upływem miesięcy uformuje się we właściwą kość.

3. Wrażliwość na głos mamy

Dziecko przebywając jeszcze w łonie matki, doskonałe słyszy wszystko to, co mówi i oswaja się z brzmieniem jej głosu. Dzięki temu czuje się dużo bezpieczniej. Udowodniono, że mówienie do malucha znajdującego się jeszcze w brzuchu, pozytywnie wpływa na jego rozwój umiejętności językowych w późniejszych latach.

4. Krótkowidze

Noworodki widzą na odległość ok. 20-30 cm. To dostatecznie daleko, aby zobaczyć twarz mamy. Dopiero z czasem ich wzrok ulega wyostrzeniu.

5. Rekordziści pod względem kości

Nowo narodzone dzieci posiadają ok. 300 kości. To znacznie więcej niż dorośli, którzy mają ich ok. 206. Dopiero wraz z upływem czasu niektóre kości maluchów zaczynają się zrastać.

6. Wszystko zależy od mózgu

Co ciekawe chłopcy i dziewczynki rozwijają się w różnym tempie. To zasługa mózgu. Dziewczynki zwykle szybciej zaczynają mówić, chętniej poznają otocznie i są wrażliwsze. Natomiast chłopcy prędzej nabierają sprawność ruchową.

7. Wspinaczka w stronę piersi

Kiedy noworodka położymy na ciele mamy, to od razu zacznie wspinać się w stronę jej piersi. To instynkt, który każe mu znaleźć pożywienie, aby móc przetrwać.

8. Sól nie dla dzieci

Maluchy mają wykształcony zmysł smaku, ale z jednym wyjątkiem: nie czują smaku soli. Słone potrawy są w stanie docenić dopiero od około 4 miesiąca życia.

9. Doskonali pływacy

Dzieci rodzą się z naturalną umiejętnością pływania. Zanika ona dopiero około 6-7 miesiąca życia. Za sprawą przebywania przez 9 miesięcy w wodach płodowych, dobrze czują się w „mokrym środowisku”. 😉

10. Spadek wagi

Nowo narodzone dzieci chudną w ciągu kilku pierwszych dni życia (tracą około 5-10% swojej masy ciała). To całkiem normalne. Wzrost wagi odnotowywany jest zwykle po trzeciej dobie.

11. Niebieskookie szkraby

Większość maluchów przychodzi na świat z niebieskimi oczami. Nawet jeśli ich rodzice mają ciemne tęczówki. Wynika to z tego, że produkcja melaminy, odpowiedzialnej za kolor oczu, rozpoczyna się dopiero po kilku tygodniach lub miesiącach od urodzenia. Co najciekawsze kolor oczu dziecka może się zmieniać nawet do 5 roku życia.

12. Uchylone powieki

Często noworodki śpią z półotwartymi oczami. Może to wyglądać trochę strasznie, ale nie powinno niepokoić. Maluchy mają uchylone powieki, kiedy wchodzą w fazę snu REM. Nie wiadomo dokładnie czemu się tak dzieje, ale samo zjawisko zanika kiedy dziecko ma 1,5-2 lata.

13. Elastyczna błona

Ciemiączko (błona łącząca kości czaszki) pełni bardzo ważną funkcję. Jeszcze niezrośnięte, umożliwia przeciśnięcie się główki dziecka przez kanał rodny. Jest elastyczne i potrafi dostosować swój kształt do wielkości kanału rodnego.

O którym fakcie w ogóle nie miałeś pojęcia?

Skandynawskie mamy pozwalają dzieciom spać na mrozie. Mądre hartowanie to same korzyści

Domowe zabawy dla dzieci

 
Źródła: brightside.me

Wybrane dla Ciebie

Chciałbyś mieć takiego tatę. 19 super-tatusiów, których można pozazdrościć

Nie jest łatwe być ojcem, ale mężczyźni ze zdjęć poniżej nie dość, że się w tej roli dobrze sprawdzają, to są jeszcze z natury przebojowi. Chcielibyście mieć takiego lekko szalonego tatę? Oto kolekcja nietypowych tatusiów. #1 Szalony! #2 „Mój syn już zasnął, mój mąż jeszcze w żywiole” #3 Ojciec pokazuje niewidomemu synowi co zachodzi na […]

15 różnorodnych pytań dotyczących ciekawostek z całego Świata, które zaspokoją Twój głód wiedzy

Wiedza to jedna z tych rzeczy, którą pożądamy przez całe życie. Choćbyśmy nie wiem, jak próbowali, nigdy nie uda nam się w pełni poznać wszystkiego. Jednak próbować warto! Zapraszam do galerii ciekawostek z całego świata. #1 Gdzie żyją największe pszczoły miodne? W Nepalu – to tam żyją największe pszczoły miodne na świecie (ich długość dochodzi […]

17 niezwykłych map, które pokazują świat w mocno niecodzienny sposób

Większość z nas praktycznie przyzwyczaiła się do oglądania co najwyżej jednej mapy – tej od Google’a. Ale oprócz niej jest mnóstwo map, spośród których niemało jest takich, które mogą zmienić to jak postrzegasz świat. Oto kolekcja fascynujących map z całego świata. #1 Mapa najpopularniejszych nazwisk w danym kraju Europy #2 Mapa przedstawiająca wiek zamążpójścia kobiet […]

27 prawdziwych przykładów na to, jak narodziny dziecka zmieniają nasze życie

Po narodzinach dziecka, w życiu młodych rodziców, zmienia się prawie wszystko. Trzeba zweryfikować swoje dotychczasowe przyzwyczajenia i cały rytm dnia podporządkować maluchowi. Wówczas wszelkie imprezy oraz spotkania towarzyskie schodzą na drugi plan. Obejrzyj galerię i zobacz jak pojawienie się potomka wpłynęło na dotychczasowe życie jego rodziców. 1. Wakacje należą do przeszłości. Teraz mama została wielbłądem […]

15 dzieci, które są w stanie rozpłakać się na zawołanie. Najdziwniejsze powody wylewania łez

Zwykle płacz dziecka rozdziera serca rodziców, którzy chcieliby zapewnić swojemu maluchowi wszystko co najlepsze. Jednak czasami najmłodsi ronią łzy z całkiem absurdalnych i zabawnych powodów. Zdarza się, że mama nie pozwoli zjeść ciastek przeznaczonych dla psów lub włożyć paluszków do kontaktu. Dla dzieci każda sposobność do płaczu jest dobra. 😉 1. Kiedy zakazujesz gry na […]

Jaki ojciec, taki syn. 19 przykładów, które nie pozostawiają żadnych wątpliwości!

„To wykapany tata” – każdemu chyba zdarzyło się kiedyś słyszeć tego rodzaju komentarz, niezależnie od różnic i podobieństw z ojcem. Ale czasem podobieństwo jest rzeczywiście tak duże, że trudno mieć jakiekolwiek wątpliwości. Oto kolekcja zdjęć taty i syna, którzy są jak dwie krople wody. #1 Dwa śpiochy #2 To samo wariactwo w oczach #3 „Bo […]