×

13 zdumiewających faktów o noworodkach. Większość rodziców nie zdaje sobie z nich sprawy

Przyjście malucha na świat to ogromne szczęście dla obojga rodziców. Wówczas uważnie przyglądamy się swojemu potomkowi i badamy każdy element jego ciała. Te obserwacje mogą doprowadzić do wielu ciekawych odkryć. 😉

1. Płacz bez łez

Noworodki dużo płaczą, ale łzy nie spływają im po policzkach. Nie mają jeszcze w pełni wykształconych kanalików łzowych. Same łzy tylko nawilżają oczy i nie wypływają poza ich obręb. Sytuacja zmienia się po około 3-4 tygodniach po porodzie, kiedy noworodek zamienia się w niemowlę.

2. Brak rzepek

Dzieci rodzą się bez odpowiednio wykształconych rzepek kolanowych. Zamiast nich mają chrząstkę, która wraz z upływem miesięcy uformuje się we właściwą kość.

3. Wrażliwość na głos mamy

Dziecko przebywając jeszcze w łonie matki, doskonałe słyszy wszystko to, co mówi i oswaja się z brzmieniem jej głosu. Dzięki temu czuje się dużo bezpieczniej. Udowodniono, że mówienie do malucha znajdującego się jeszcze w brzuchu, pozytywnie wpływa na jego rozwój umiejętności językowych w późniejszych latach.

4. Krótkowidze

Noworodki widzą na odległość ok. 20-30 cm. To dostatecznie daleko, aby zobaczyć twarz mamy. Dopiero z czasem ich wzrok ulega wyostrzeniu.

5. Rekordziści pod względem kości

Nowo narodzone dzieci posiadają ok. 300 kości. To znacznie więcej niż dorośli, którzy mają ich ok. 206. Dopiero wraz z upływem czasu niektóre kości maluchów zaczynają się zrastać.

6. Wszystko zależy od mózgu

Co ciekawe chłopcy i dziewczynki rozwijają się w różnym tempie. To zasługa mózgu. Dziewczynki zwykle szybciej zaczynają mówić, chętniej poznają otocznie i są wrażliwsze. Natomiast chłopcy prędzej nabierają sprawność ruchową.

7. Wspinaczka w stronę piersi

Kiedy noworodka położymy na ciele mamy, to od razu zacznie wspinać się w stronę jej piersi. To instynkt, który każe mu znaleźć pożywienie, aby móc przetrwać.

8. Sól nie dla dzieci

Maluchy mają wykształcony zmysł smaku, ale z jednym wyjątkiem: nie czują smaku soli. Słone potrawy są w stanie docenić dopiero od około 4 miesiąca życia.

9. Doskonali pływacy

Dzieci rodzą się z naturalną umiejętnością pływania. Zanika ona dopiero około 6-7 miesiąca życia. Za sprawą przebywania przez 9 miesięcy w wodach płodowych, dobrze czują się w „mokrym środowisku”. 😉

10. Spadek wagi

Nowo narodzone dzieci chudną w ciągu kilku pierwszych dni życia (tracą około 5-10% swojej masy ciała). To całkiem normalne. Wzrost wagi odnotowywany jest zwykle po trzeciej dobie.

11. Niebieskookie szkraby

Większość maluchów przychodzi na świat z niebieskimi oczami. Nawet jeśli ich rodzice mają ciemne tęczówki. Wynika to z tego, że produkcja melaminy, odpowiedzialnej za kolor oczu, rozpoczyna się dopiero po kilku tygodniach lub miesiącach od urodzenia. Co najciekawsze kolor oczu dziecka może się zmieniać nawet do 5 roku życia.

12. Uchylone powieki

Często noworodki śpią z półotwartymi oczami. Może to wyglądać trochę strasznie, ale nie powinno niepokoić. Maluchy mają uchylone powieki, kiedy wchodzą w fazę snu REM. Nie wiadomo dokładnie czemu się tak dzieje, ale samo zjawisko zanika kiedy dziecko ma 1,5-2 lata.

13. Elastyczna błona

Ciemiączko (błona łącząca kości czaszki) pełni bardzo ważną funkcję. Jeszcze niezrośnięte, umożliwia przeciśnięcie się główki dziecka przez kanał rodny. Jest elastyczne i potrafi dostosować swój kształt do wielkości kanału rodnego.

O którym fakcie w ogóle nie miałeś pojęcia?

Skandynawskie mamy pozwalają dzieciom spać na mrozie. Mądre hartowanie to same korzyści

Domowe zabawy dla dzieci

 
Źródła: brightside.me

Wybrane dla Ciebie

19 pomysłów na świąteczną sesję zdjęciową dla dzieci. Mnóstwo czerwieni, światełek i słodyczy

Wielu rodziców organizuje dzieciom świąteczne sesje zdjęciowe. I nic w tym dziwnego, gdyż są one zupełnie wyjątkowe. Każda mama rozczuli się na widok swojego malucha przebranego za elfa, renifera czy piernikowego ludka. 😉 1. Ma zamiar roztopić bałwana 2. Mały pierniczek 3. Bombki są interesującą zabawką 4. Wyprawa po choinkę 5. Dwa jelonki 6. Szukają […]

23 wyjątkowe sesje zdjęciowe dzieci. Maluchy z domowych pieleszy przeniosły się do magicznych krain

Rodzice i fotografowie prześcigają się w pomysłach na najbardziej pomysłowe sesje zdjęciowe swoich pociech. Niektóre z nich są naprawdę zachwycające. Maluchy w magiczny sposób stąpają po księżycu, zamieniają się w super bohaterów lub pływają łódką. A wszystko w domowym zaciszu. 😉 1. Każda wróżka ma swoją parasolkę 2. Zasnął na księżycu 3. Specjalna przesyłka 4. […]

Skandynawskie mamy pozwalają dzieciom spać na mrozie. Mądre hartowanie to same korzyści

W krajach skandynawskich rodzice nie boją się mrozów i pozwalają swoim pociechom na zimową drzemkę poza domem. Sen na mrozie Mieszkańcy krajów leżących na północy Europy słyną z dość specyficznego podejścia do wychowania dzieci. Bardzo chętnie pozwalają dzieciom na zimową drzemkę na dworze. W Dani czy Szwecji nikogo nie dziwią wózki ze śpiącymi maluchami ustawione […]

13 dziwnych i zaskakujących drobiazgów z historii. Ciekawe fakty z przeszłości na zdjęciach

Historia składa się nie tylko z wielkich wydarzeń, ale także z drobnych szczególików i to one nieraz sprawiają, że się jakąś rzeczą głębiej zainteresujemy. Te szczególiki nieraz bywają zadziwiające lub zaskakujące. Oto garść nieoczywistych historycznych ciekawostek. #1 W pierwszych samolotach czasami trzeba było wychodzić z kokpitu, aby ponownie uruchomić śmigło #2 Podczas wielkiego smogu w […]

Dziewczynka zakłada ogród, a jej sąsiadka zaczyna udawać wróżkę, która wprowadza się do magicznego drzewa

Okres przymusowej kwarantanny szczególnie źle znoszą dzieci. Odizolowane od swoich rówieśników muszą spędzać czas w swoim towarzystwie i otoczeniu rodziców. Pewna mała dziewczynka postanowiła uciec w świat magii. Ogród wróżek W okresie pandemii fotografka z Los Angeles (Kelly) urządzała sobie wieczorne długie spacery. Nie mogła spać i musiała przemyśleć wiele bolesnych spraw. Podczas jednej z […]

10 kozackich eksperymentów, których jeszcze nie znałeś

Jeśli masz w sobie duszę odkrywcy, to spodobają Ci się eksperymenty pokazane na naszym wideo. Niby są bardzo proste, ale zaskoczą niejedną osobę. 10 KOZACKICH EKSPERYMENTÓW, KTÓRYCH JESZCZE NIE ZNAŁEŚ