×

13 tajemnic pałacu Buckingham. Oto, co kryje się za ogromnymi bramami królewskiej rezydencji

Pałac Buckingham to londyńska rezydencja królewska, która budzi ciekawość ogromnej rzeszy ludzi na całym świecie. Brytyjscy monarchowie mieszkają w nim nieprzerwalnie od 1837 roku. Poznaj jego największe sekrety.

1. Sieć pokoi i łazienek

W całym pałacu Buckingham znajduje się aż 775 pomieszczeń (m.in. 52 sypialnie i 78 łazienek). Sam personel zajmuje 188 pokoi. Natomiast cała powierzchnia tej rezydencji to 77 tysięcy m².

2. Prywatna kaplica i kino

Pałac Buckingham to nie tylko sypialnie i łazienki. Na jego terenie znajduje się kaplica, basen, bankomat, kino, sklep jubilerski, a także kawiarnia dla obsługi rezydencji. Co ciekawe na tyłach rezydencji rozciąga się imponujący ogród (ponad 15 ha), a także dostępne jest lądowisko dla helikopterów.

3. Odrębny kod pocztowy

Rezydencja ma swój własny kod pocztowy: SW1A 1AA. Ponadto pracownicy mają do dyspozycji urząd pocztowy, który znajduje się w pałacu.

4. Tajemnicze drzwi za lustrem

W białym salonie (The White Drawing Room) znajdują się ukryte drzwi, którymi królowa może przejść do swoich prywatnych apartamentów. Zakamuflowano je za lustrem.

5. Tysiące żarówek

Pierwszym pomieszczeniem, gdzie zainstalowano elektryczność była sala balowa. Wydarzyło się to w 1883 roku. Dziś wnętrze pałacu oświetla ok. 40 tys. żarówek.

6. Król związany z pałacem

Jedynym władcą, który urodził się i zmarł w Pałacu Buckingham był Edward VII (1841-1910). To najstarszy syn królowej Wiktorii.

7. Nastoletni włamywacz

Edward Jones (pseudonim chłopiec Jones) to Brytyjczyk, który zasłynął tym, że trzy razy w przeciągu trzech lat (1838-1841) włamał się do pałacu Buckingham. Po raz pierwszy swojego wyczyny dokonał w wieku 14 lat. Został ujęty na terenie Londynu z bielizną królowej Wiktorii schowaną w kieszeni.

8. Sekretna stacja metra

Krążą legendy, że pod rezydencją znajduje się tajemna sieć tuneli oraz stacja metra. Dzięki niej można szybko i niezauważenie opuścić pałac.

9. Miały być jedwabniki

Pałac Buckingham został zbudowany w 1703 roku. Wcześniej na jego miejscu znajdowała się plantacja krzewów morwy założona przez króla Jakuba I Stuarta. Monarcha pragną hodować jedwabniki. Niestety jego przedsięwzięcie nigdy się nie powiodło.

10. Flaga daje znaki

Flaga powiewająca nad pałacem ma swoje znaczenie. Flaga królewska (Royal Standard) wciągnięta na maszt oznacza, że w rezydencji przebywa królowa. Powiewająca flaga brytyjska (Union Jack) sygnalizuje, iż monarchini opuściła swoje włości. Natomiast flaga brytyjska opuszczona do połowy masztu symbolizuje żałobę po śmierci znacznej osoby lub tragicznych wydarzeniach.

11. Rezydencja zegarami stoi

W pałacu znajduje się ok. 600 zabytkowych zegarów. Przestawianie ich z czasu zimowego na letni zajmuje ok. 20 godzin. Co więcej zegary znajdujące się w kuchni spieszą się o 5 minut. Wszystko po to, aby jedzenie zawsze wydać na czas.

12. Wszystko zaczęło się od wojny krymskiej

Sala balowa to największy pokój w całym pałacu. Ma ponad 36 metrów długości i tam organizowane są wszelkie oficjalne uroczystości i bankiety. Po raz pierwszy świętowano w niej zakończenie wojny krymskiej w 1856 roku.

13. Persolnej liczony w setkach

O cały pałac dba około 800 pracowników. Każdego roku królowa na bankietach, audiencjach i innych uroczystościach gości około 50 tys. osób.

Który ciekawostka była dla Ciebie całkowitym zaskoczeniem? Ja na pewno bym chciała otwierać te okna 🙂

15 ciekawostek z życia królowej Elżbiety II. Jej osobliwe upodobania i zasady są wyjątkowe

Zrób wiosenne kwiaty

 

 

Wybrane dla Ciebie

17 map, które sprawią, że już nigdy nie popatrzysz tak samo na niektóre rzeczy

Mapa to świetne narzędzie jeśli chce się coś porównać i lepiej zrozumieć. Te znajdujące się poniżej nieraz Cię zaskoczą i być może zmienią Twój sposób postrzegania niektórych rzeczy. Oto kilkanaście niezwykłych map. #1 Drugim największym krajem w Europie jest… Dania. Należy do niej bowiem Grenlandia. Gdyby porównać je ze Starym Kontynentem, to prezentowałyby się tak […]

23 zaskakujące ciekawostki genetyczne, które sprawią, że bliżej przyjrzysz się swojemu ciału

Jesteśmy niezwykłymi istotami. Niektórzy z nas posiadają rzadkie zdolności lub mało spotykane cechy genetyczne. Tyczy się to koloru oczu, długości palców u stóp czy tego co jesteśmy w stanie zrobić z językiem. Przekonaj się jak wyjątkowy jesteś. 😉 1. Na rudo Tylko niecałe 2% populacji na świecie ma rude włosy. 2. Brew do góry 30% […]

Tak się mieszka w krainie ognia i lodu. 15 fascynujących faktów z życia Islandczyków

Islandia nazywana jest krainą ognia i lodu. I nic dziwnego, gdyż na wyspie znajduje się 130 wulkanów (30 aktywnych), a 10% jej powierzchni pokrywają lodowce. Poznaj fakty w życia mieszkańców tego kraju. 1. Jedynym rodzimym ssakiem Islandii jest lis polarny Pozostałe zwierzęta zostały sprowadzone przez pierwszych osadników. Wyspa została zasiedlona dopiero w 874 roku przez […]

11 zdjęć, które okazały się fałszywe po tym, jak oszukały wszystkich Internautów

Od czasu do czasu zdarza się, że wszyscy w mediach społecznościowych mówią o jakimś zdjęciu, a po czasie (najczęściej kiedy już nikt o nim nie pamięta) okazuje się, że było ono fejkiem. Oto garść fotek, które okazały się fejkami. #1 Legendarny ekran tytułowy To zdjęcie rzekomo przedstawia słynnego ryczącego lwa z Metro Goldwyn Mayer. Obrońcy […]

10 ciekawostek dotyczących ciąży, które zaintrygują nie tylko kobiety aktualnie spodziewające się dziecka

Jak wynika ze statyk najwięcej dzieci przychodzi na świat w lipcu, sierpniu i wrześniu. Ma to związek z tym, że w długie, ciemne zimowe tygodnie potrzebujemy więcej bliskości i chętniej zaciągamy swojego partnera do łóżka. 😉 Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Oto garść ciekawostek, które zaintrygują nie tylko panie spodziewające się dziecka. 1. […]

Historia 9 kultowych biżuteryjnych błyskotek księżnej Diany, od których bije królewski blask

Nieżyjąca księżna Diana cały czas pozostaje ikoną stylu i chyba nie ma osoby, która nie rozpoznałaby jej na zdjęciu. Stylizacje kobiety wciąż budzą zachwyt. Nieodłącznym dodatkiem do garsonek czy sukni była także olśniewająca biżuteria. Poznaj 9 jedynych w swoich rodzaju błyskotek, które uwielbiała księżna Diana. 1. Pierścionek zaręczynowy To chyba najbardziej rozpoznawalny pierścionek na świecie. […]