×

13 tajemnic pałacu Buckingham. Oto, co kryje się za ogromnymi bramami królewskiej rezydencji

Pałac Buckingham to londyńska rezydencja królewska, która budzi ciekawość ogromnej rzeszy ludzi na całym świecie. Brytyjscy monarchowie mieszkają w nim nieprzerwalnie od 1837 roku. Poznaj jego największe sekrety.

1. Sieć pokoi i łazienek

W całym pałacu Buckingham znajduje się aż 775 pomieszczeń (m.in. 52 sypialnie i 78 łazienek). Sam personel zajmuje 188 pokoi. Natomiast cała powierzchnia tej rezydencji to 77 tysięcy m².

pałac
mywayinlondon/instagram

2. Prywatna kaplica i kino

Pałac Buckingham to nie tylko sypialnie i łazienki. Na jego terenie znajduje się kaplica, basen, bankomat, kino, sklep jubilerski, a także kawiarnia dla obsługi rezydencji. Co ciekawe na tyłach rezydencji rozciąga się imponujący ogród (ponad 15 ha), a także dostępne jest lądowisko dla helikopterów.

pałac
aldousbertram/instagram

3. Odrębny kod pocztowy

Rezydencja ma swój własny kod pocztowy: SW1A 1AA. Ponadto pracownicy mają do dyspozycji urząd pocztowy, który znajduje się w pałacu.

pałac
eatnlondon/instagram

4. Tajemnicze drzwi za lustrem

W białym salonie (The White Drawing Room) znajdują się ukryte drzwi, którymi królowa może przejść do swoich prywatnych apartamentów. Zakamuflowano je za lustrem.

pałac
royalcollectiontrust/instagram

5. Tysiące żarówek

Pierwszym pomieszczeniem, gdzie zainstalowano elektryczność była sala balowa. Wydarzyło się to w 1883 roku. Dziś wnętrze pałacu oświetla ok. 40 tys. żarówek.

sala
palace_living/instagram

6. Król związany z pałacem

Jedynym władcą, który urodził się i zmarł w Pałacu Buckingham był Edward VII (1841-1910). To najstarszy syn królowej Wiktorii.

król
wikimediacommons

7. Nastoletni włamywacz

Edward Jones (pseudonim chłopiec Jones) to Brytyjczyk, który zasłynął tym, że trzy razy w przeciągu trzech lat (1838-1841) włamał się do pałacu Buckingham. Po raz pierwszy swojego wyczyny dokonał w wieku 14 lat. Został ujęty na terenie Londynu z bielizną królowej Wiktorii schowaną w kieszeni.

pałac
pinterest

8. Sekretna stacja metra

Krążą legendy, że pod rezydencją znajduje się tajemna sieć tuneli oraz stacja metra. Dzięki niej można szybko i niezauważenie opuścić pałac.

pałac
pinterest

9. Miały być jedwabniki

Pałac Buckingham został zbudowany w 1703 roku. Wcześniej na jego miejscu znajdowała się plantacja krzewów morwy założona przez króla Jakuba I Stuarta. Monarcha pragną hodować jedwabniki. Niestety jego przedsięwzięcie nigdy się nie powiodło.

pałac
pinterest

10. Flaga daje znaki

Flaga powiewająca nad pałacem ma swoje znaczenie. Flaga królewska (Royal Standard) wciągnięta na maszt oznacza, że w rezydencji przebywa królowa. Powiewająca flaga brytyjska (Union Jack) sygnalizuje, iż monarchini opuściła swoje włości. Natomiast flaga brytyjska opuszczona do połowy masztu symbolizuje żałobę po śmierci znacznej osoby lub tragicznych wydarzeniach.

flaga
travel.camera.action/instagram

11. Rezydencja zegarami stoi

W pałacu znajduje się ok. 600 zabytkowych zegarów. Przestawianie ich z czasu zimowego na letni zajmuje ok. 20 godzin. Co więcej zegary znajdujące się w kuchni spieszą się o 5 minut. Wszystko po to, aby jedzenie zawsze wydać na czas.

zegar
pinterest

12. Wszystko zaczęło się od wojny krymskiej

Sala balowa to największy pokój w całym pałacu. Ma ponad 36 metrów długości i tam organizowane są wszelkie oficjalne uroczystości i bankiety. Po raz pierwszy świętowano w niej zakończenie wojny krymskiej w 1856 roku.

sala
pinterest

13. Persolnej liczony w setkach

O cały pałac dba około 800 pracowników. Każdego roku królowa na bankietach, audiencjach i innych uroczystościach gości około 50 tys. osób.

ludzie
pinterest

Który ciekawostka była dla Ciebie całkowitym zaskoczeniem? Ja na pewno bym chciała otwierać te okna 🙂

15 ciekawostek z życia królowej Elżbiety II. Jej osobliwe upodobania i zasady są wyjątkowe

genialne

Zrób wiosenne kwiaty

 

Może Cię zainteresować

zamknij