NewsyTajemnice Pałacu Buckingham. Oto, co kryje się za bramami królewskiej rezydencji

Tajemnice Pałacu Buckingham. Oto, co kryje się za bramami królewskiej rezydencji

Ciekawostki o Pałacu Buckingham Fot. Pinterest
Ciekawostki o Pałacu Buckingham Fot. Pinterest
09.09.2022 10:59

Pałac Buckingham to londyńska rezydencja królewska, która budzi ciekawość ogromnej rzeszy ludzi na całym świecie. Brytyjscy monarchowie mieszkają w nim nieprzerwalnie od 1837 roku. Poznaj jego największe sekrety.

1. Sieć pokoi i łazienek

W całym pałacu Buckingham znajduje się aż 775 pomieszczeń (m.in. 52 sypialnie i 78 łazienek). Sam personel zajmuje 188 pokoi. Natomiast cała powierzchnia tej rezydencji to 77 tysięcy m².

mywayinlondon/instagram
mywayinlondon/instagram

2. Prywatna kaplica i kino

Pałac Buckingham to nie tylko sypialnie i łazienki. Na jego terenie znajduje się kaplica, basen, bankomat, kino, sklep jubilerski, a także kawiarnia dla obsługi rezydencji.

Co ciekawe na tyłach rezydencji rozciąga się imponujący ogród (ponad 15 ha), a także dostępne jest lądowisko dla helikopterów.

aldousbertram/instagram
aldousbertram/instagram

3. Odrębny kod pocztowy

Rezydencja ma swój własny kod pocztowy: SW1A 1AA. Ponadto pracownicy mają do dyspozycji urząd pocztowy, który znajduje się w pałacu.

eatnlondon/instagram
eatnlondon/instagram

4. Tajemnicze drzwi za lustrem

W białym salonie (The White Drawing Room) znajdują się ukryte drzwi, którymi królowa mogła przejść do swoich prywatnych apartamentów. Zakamuflowano je za lustrem.

royalcollectiontrust/instagram
royalcollectiontrust/instagram

5. Tysiące żarówek

Pierwszym pomieszczeniem, gdzie zainstalowano elektryczność była sala balowa. Wydarzyło się to w 1883 roku. Dziś wnętrze pałacu oświetla ok. 40 tys. żarówek.

palace_living/instagram
palace_living/instagram

6. Król związany z pałacem

Jedynym władcą, który urodził się i zmarł w Pałacu Buckingham był Edward VII (1841-1910). To najstarszy syn królowej Wiktorii.

wikimediacommons
wikimediacommons

7. Nastoletni włamywacz

Edward Jones (pseudonim chłopiec Jones) to Brytyjczyk, który zasłynął tym, że trzy razy w przeciągu trzech lat (1838-1841) włamał się do pałacu Buckingham. Po raz pierwszy swojego wyczyny dokonał w wieku 14 lat. Został ujęty na terenie Londynu z bielizną królowej Wiktorii schowaną w kieszeni.

pinterest
pinterest

8. Sekretna stacja metra

Krążą legendy, że pod rezydencją znajduje się tajemna sieć tuneli oraz stacja metra. Dzięki niej można szybko i niezauważenie opuścić pałac.

pinterest
pinterest

9. Miały być jedwabniki

Pałac Buckingham został zbudowany w 1703 roku. Wcześniej na jego miejscu znajdowała się plantacja krzewów morwy założona przez króla Jakuba I Stuarta. Monarcha pragną hodować jedwabniki. Niestety jego przedsięwzięcie nigdy się nie powiodło.

pinterest
pinterest

10. Flaga daje znaki

Powiewająca nad pałacem flaga ma swoje znaczenie. Flaga królewska (Royal Standard) wciągnięta na maszt oznaczała, że w rezydencji przebywa królowa.

Powiewająca flaga brytyjska (Union Jack) sygnalizowała, iż monarchini opuściła swoje włości.

Natomiast flaga brytyjska opuszczona do połowy masztu symbolizuje żałobę po śmierci znacznej osoby lub tragicznych wydarzeniach.

travel.camera.action/instagram
travel.camera.action/instagram

11. Rezydencja zegarami stoi

W pałacu znajduje się ok. 600 zabytkowych zegarów. Przestawianie ich z czasu zimowego na letni zajmuje ok. 20 godzin. Co więcej zegary znajdujące się w kuchni spieszą się o 5 minut. Wszystko po to, aby jedzenie zawsze wydać na czas.

pinterest
pinterest

12. Wszystko zaczęło się od wojny krymskiej

Sala balowa to największy pokój w całym pałacu. Ma ponad 36 metrów długości i tam organizowane są wszelkie oficjalne uroczystości i bankiety. Po raz pierwszy świętowano w niej zakończenie wojny krymskiej w 1856 roku.

pinterest
pinterest

13. Personel liczony w setkach

O cały pałac dba około 800 pracowników. Każdego roku królowa na bankietach, audiencjach i innych uroczystościach gościła około 50 tys. osób.

pinterest
pinterest
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także