×

Rośliny mają moc! 10 imponujących rekordzistów, którym należy się miejsce w księdze Guinnessa

Jakie jest najtwardsze drewno? Które drzewo rośnie najszybciej? Jak wygląda największy pojedynczy kwiat? W świecie przyrody można spotkać prawdziwych rekordzistów, którzy zadziwiają swoimi imponującymi osiągnięciami.

1. Największe nasiona…

…na świecie wytwarza roślina zwana lodoicją seszelską (to gatunek palmy). Znajdują się one w owocu, który przypomina pośladki. 😉 Jedno nasiono może osiągnąć wagę nawet do 22 kg. Lodoicja rośnie tylko na dwóch seszelskich wyspach.

2. Najstarsze drzewo…

…świata rośnie na północy Szwecji w prowincji Dalarna. To świerk, który liczy sobie ok. 9550 lat. Roślina dzielnie znosi trudne warunki atmosferyczne, a podczas zim niektóre jej części obumierają.

3. Najwyższym drzewem liściastym…

…na świecie jest eukaliptus królewski (eucalyptus regnans). Rośnie w Australii (południowa Tasmania), a jego wysokość to 101 metrów.

4. Największą koronę…

…na świecie posiada figowiec bengalski, który pochodzi z Pakistanu i Indii. Jego korona może osiągnąć powierzchnię ok. 2 ha. Takiego ciężaru nie utrzymałby jeden pień. Dlatego figowiec wytwarza dodatkowe pędy sięgające ziemi. Z daleka drzewo przypomina gęsty las.

5. Najdłużej żyjące liście…

…posiada welwiczja przedziwna. Tę roślinę można spotkać na pustyni Namib i w południowej Angoli. Z jej pnia wyrastają tylko dwa, skórzane liście, które mogą osiągnąć ok. 6 metrów długości. Wraz z upływem czasu pękają i dzielą się na pasy, które ulegają skręceniu. Nie odpadną do końca życia rośliny (ok. 100 lat).

6. Największym pojedynczym kwiatem…

…może pochwalić się rosnąca na Sumatrze raflezja Arnolda. Kwiat ma 111 cm średnicy. Nie wytwarza liści, a jego płatki są grube i mięsiste. Wydziela zapach przypominający gnijące mięso, którym wabi zapylające go muchówki.

7. Najtwardsze drewno…

…posiadają drzewa z rodziny Sideroxylon. Występują głównie w podzwrotnikowych i międzyzwrotnikowych obszarach Ameryki Południowej i Indii. Ich drewno ma tak dużą gęstość, że nie jest w stanie utrzymać się na wodzie. Dodatkowo wykazuje odporność na uszkodzenia oraz nie atakują go szkodniki.

8. Najstarszym drzewem w Polsce…

…jest cis rosnący w Henrykowie Lubańskim. Liczy sobie ponad 1300 lat i w swoim życiu dużo doświadczył. 😉 Na początku XIX wieku żołnierze pozbawili go gałęzi, a w 1945 roku w pień trafił pocisk artyleryjski. Wiele razy w ten 13-metrowy cis uderzały pioruny, a wichury nadwątlały jego kondycję. Mimo tych wypadków, nadal dzielnie rośnie.

9. Największe liście…

…posiadają palmy rafie, które można spotkać w Afryce, na Madagaskarze czy w Ameryce Południowej. Ich długie i pierzaste liści mogą osiągnąć do 25 metrów długości. Palmy dostarczają włókna, które jest wykorzystywane m.in. do produkcji lin, tekstyliów czy we florystyce.

10. Najszybciej rosnącą rośliną…

…jest bambus. Można spotkać go w tropikalnych rejonach Azji. Bambusy w ciągu doby są w stanie urosnąć o 20-30 cm. I co najciekawsze, im roślina starsza, tym osiąga lepsze wyniki.

BONUS

Łoskotnica pękająca to prawdziwy roślinny dynamit. Drzewo to zasiedliło tropikalne rejony Ameryki Południowej i jest naprawdę niebezpieczne. Jego pień pokrywają kolce, a dojrzałe owoce eksplodują z hukiem i wyrzucają z siebie nasiona z prędkością 240 km/h.

Który rekord jest według Ciebie najbardziej imponujący?

Zobacz 12 ciekawostek, które sprawią, że mózg każdego zacznie pracować na zwiększonych obrotach

 
Źródła: dziwne-rosliny.pl.tl

Wybrane dla Ciebie

17 map, które sprawią, że już nigdy nie popatrzysz tak samo na niektóre rzeczy

Mapa to świetne narzędzie jeśli chce się coś porównać i lepiej zrozumieć. Te znajdujące się poniżej nieraz Cię zaskoczą i być może zmienią Twój sposób postrzegania niektórych rzeczy. Oto kilkanaście niezwykłych map. #1 Drugim największym krajem w Europie jest… Dania. Należy do niej bowiem Grenlandia. Gdyby porównać je ze Starym Kontynentem, to prezentowałyby się tak […]

23 zaskakujące ciekawostki genetyczne, które sprawią, że bliżej przyjrzysz się swojemu ciału

Jesteśmy niezwykłymi istotami. Niektórzy z nas posiadają rzadkie zdolności lub mało spotykane cechy genetyczne. Tyczy się to koloru oczu, długości palców u stóp czy tego co jesteśmy w stanie zrobić z językiem. Przekonaj się jak wyjątkowy jesteś. 😉 1. Na rudo Tylko niecałe 2% populacji na świecie ma rude włosy. 2. Brew do góry 30% […]

Tak się mieszka w krainie ognia i lodu. 15 fascynujących faktów z życia Islandczyków

Islandia nazywana jest krainą ognia i lodu. I nic dziwnego, gdyż na wyspie znajduje się 130 wulkanów (30 aktywnych), a 10% jej powierzchni pokrywają lodowce. Poznaj fakty w życia mieszkańców tego kraju. 1. Jedynym rodzimym ssakiem Islandii jest lis polarny Pozostałe zwierzęta zostały sprowadzone przez pierwszych osadników. Wyspa została zasiedlona dopiero w 874 roku przez […]

11 zdjęć, które okazały się fałszywe po tym, jak oszukały wszystkich Internautów

Od czasu do czasu zdarza się, że wszyscy w mediach społecznościowych mówią o jakimś zdjęciu, a po czasie (najczęściej kiedy już nikt o nim nie pamięta) okazuje się, że było ono fejkiem. Oto garść fotek, które okazały się fejkami. #1 Legendarny ekran tytułowy To zdjęcie rzekomo przedstawia słynnego ryczącego lwa z Metro Goldwyn Mayer. Obrońcy […]

10 ciekawostek dotyczących ciąży, które zaintrygują nie tylko kobiety aktualnie spodziewające się dziecka

Jak wynika ze statyk najwięcej dzieci przychodzi na świat w lipcu, sierpniu i wrześniu. Ma to związek z tym, że w długie, ciemne zimowe tygodnie potrzebujemy więcej bliskości i chętniej zaciągamy swojego partnera do łóżka. 😉 Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Oto garść ciekawostek, które zaintrygują nie tylko panie spodziewające się dziecka. 1. […]

Co to jest i do czego służy? 15 zagadkowych rzeczy, które odkryli Internauci

Jeżeli wiesz do czego służą poniższe rzeczy, to albo masz bardzo rozległą wiedzę (i może nawet jesteś geniuszem), albo potrafisz sprawnie korzystać z wyszukiwarki Google. Inaczej nie sposób odkryć ich zastosowania. Oto kolekcja nietypowych rzeczy nad jakimi głowili się ludzie korzystając z pomocy internautów. #1 „Znaleźliśmy to po demonstracji. Ktoś wie co to takiego” To […]