×

Rośliny mają moc! 10 imponujących rekordzistów, którym należy się miejsce w księdze Guinnessa

Jakie jest najtwardsze drewno? Które drzewo rośnie najszybciej? Jak wygląda największy pojedynczy kwiat? W świecie przyrody można spotkać prawdziwych rekordzistów, którzy zadziwiają swoimi imponującymi osiągnięciami.

1. Największe nasiona…

…na świecie wytwarza roślina zwana lodoicją seszelską (to gatunek palmy). Znajdują się one w owocu, który przypomina pośladki. 😉 Jedno nasiono może osiągnąć wagę nawet do 22 kg. Lodoicja rośnie tylko na dwóch seszelskich wyspach.

lodoicja
Karelj/wikimediacommons

2. Najstarsze drzewo…

…świata rośnie na północy Szwecji w prowincji Dalarna. To świerk, który liczy sobie ok. 9550 lat. Roślina dzielnie znosi trudne warunki atmosferyczne, a podczas zim niektóre jej części obumierają.

świerk
Karl Brodowsky/wikimediacommons

3. Najwyższym drzewem liściastym…

…na świecie jest eukaliptus królewski (eucalyptus regnans). Rośnie w Australii (południowa Tasmania), a jego wysokość to 101 metrów.

eukaliptus
pinterest

4. Największą koronę…

…na świecie posiada figowiec bengalski, który pochodzi z Pakistanu i Indii. Jego korona może osiągnąć powierzchnię ok. 2 ha. Takiego ciężaru nie utrzymałby jeden pień. Dlatego figowiec wytwarza dodatkowe pędy sięgające ziemi. Z daleka drzewo przypomina gęsty las.

figowiec
pinterest

5. Najdłużej żyjące liście…

…posiada welwiczja przedziwna. Tę roślinę można spotkać na pustyni Namib i w południowej Angoli. Z jej pnia wyrastają tylko dwa, skórzane liście, które mogą osiągnąć ok. 6 metrów długości. Wraz z upływem czasu pękają i dzielą się na pasy, które ulegają skręceniu. Nie odpadną do końca życia rośliny (ok. 100 lat).

roślina
pinterest

6. Największym pojedynczym kwiatem…

…może pochwalić się rosnąca na Sumatrze raflezja Arnolda. Kwiat ma 111 cm średnicy. Nie wytwarza liści, a jego płatki są grube i mięsiste. Wydziela zapach przypominający gnijące mięso, którym wabi zapylające go muchówki.

raflezja
ointerest

7. Najtwardsze drewno…

…posiadają drzewa z rodziny Sideroxylon. Występują głównie w podzwrotnikowych i międzyzwrotnikowych obszarach Ameryki Południowej i Indii. Ich drewno ma tak dużą gęstość, że nie jest w stanie utrzymać się na wodzie. Dodatkowo wykazuje odporność na uszkodzenia oraz nie atakują go szkodniki.

drzewo
pinterest

8. Najstarszym drzewem w Polsce…

…jest cis rosnący w Henrykowie Lubańskim. Liczy sobie ponad 1300 lat i w swoim życiu dużo doświadczył. 😉 Na początku XIX wieku żołnierze pozbawili go gałęzi, a w 1945 roku w pień trafił pocisk artyleryjski. Wiele razy w ten 13-metrowy cis uderzały pioruny, a wichury nadwątlały jego kondycję. Mimo tych wypadków, nadal dzielnie rośnie.

cis
Adam Kliczek/wikimediacommons

9. Największe liście…

…posiadają palmy rafie, które można spotkać w Afryce, na Madagaskarze czy w Ameryce Południowej. Ich długie i pierzaste liści mogą osiągnąć do 25 metrów długości. Palmy dostarczają włókna, które jest wykorzystywane m.in. do produkcji lin, tekstyliów czy we florystyce.

palma
Ton Rulkens/wikimediacommons

10. Najszybciej rosnącą rośliną…

…jest bambus. Można spotkać go w tropikalnych rejonach Azji. Bambusy w ciągu doby są w stanie urosnąć o 20-30 cm. I co najciekawsze, im roślina starsza, tym osiąga lepsze wyniki.

bambus
pinterest

BONUS

Łoskotnica pękająca to prawdziwy roślinny dynamit. Drzewo to zasiedliło tropikalne rejony Ameryki Południowej i jest naprawdę niebezpieczne. Jego pień pokrywają kolce, a dojrzałe owoce eksplodują z hukiem i wyrzucają z siebie nasiona z prędkością 240 km/h.

Który rekord jest według Ciebie najbardziej imponujący?

Zobacz 12 ciekawostek, które sprawią, że mózg każdego zacznie pracować na zwiększonych obrotach

genialne
Źródła: dziwne-rosliny.pl.tl

Może Cię zainteresować

zamknij