Newsy11 ciekawostek o śniegu, które zachęcą Cię do wyruszenia w poszukiwaniu białego puchu

11 ciekawostek o śniegu, które zachęcą Cię do wyruszenia w poszukiwaniu białego puchu

11 ciekawostek o śniegu, które zachęcą Cię do wyruszenia w poszukiwaniu białego puchu
07.01.2022 10:52, aktualizacja: 07.01.2022 11:33

Są osoby, które uwielbiają zimę i zachwycają się padającym śniegiem. Wirujące w powietrzu śnieżynki mają dużo uroku, a chyba każdy w dzieciństwie próbował łapać je do otwartej buzi. ;) Poznaj najbardziej frapujące ciekawostki dotyczące śniegu. Zachęcą Cię one do podróży w poszukiwaniu białego puchu. ;)

Seema Miah/unsplash
Seema Miah/unsplash

1. Śnieżynki pod mikroskopem

Wilson Alwyn Bentley to amerykański fotograf, który wykonał pierwsze w historii zdjęcie mikroskopowe płatków śniegu. Stało się to 15 stycznia 1885 roku. Podczas swojego życia uwiecznił na zdjęciach ponad 5 tys. płatów śniegu. Tą kolekcję można oglądać w muzeum w Jericho (stan Vermont).

Wilson Bentley/wikimediacommons
Wilson Bentley/wikimediacommons

2. Sześć ramion

Nie ma dwóch takich samych płatków śniegu, ale wszystkie są sześciokątne. Ich kształt zależy od warunków atmosferycznych. Te najpiękniejszy tworzą się wtedy, kiedy temperatura powietrza oscyluje w granicach -15°C.

Darius Cotoi/unsplash
Darius Cotoi/unsplash

3. Potrzebne rusztowanie

Aby powstał płatek śniegu potrzebna jest niska temperatura, woda oraz tzw. jądro kondensacji. To najczęściej drobina kurzu lub pyłek kwiatowy. Spełniają one rolę rusztowania, na którym może uformować się mały, lodowy kryształek.

Zdeněk Macháček/unsplash
Zdeněk Macháček/unsplash

4. Śnieg wywołuje panikę

Chinofobia to lęk przed śniegiem. Ludzie cierpiący na tę przypadłość boją się, że ugrzęzną w śniegu, zostaną przez niego zasypani lub zginął w wypadku spowodowanym przez nadmierne opady białego puchu. Osoby zmagające się z chinofobią obsesyjne sprawdzają prognozę pogody i nie wychodzą z domu, kiedy tylko spadnie dużo śniegu.

Thomas Lipke/unsplash
Thomas Lipke/unsplash

5. Arbuzowy śnieg

Śnieg może mieć także czerwony kolor. Obserwuje się go wiosną i latem w rejonach polarnych. Pojawia się także w Alpach, Rosji czy USA. Za charakterystyczne zabarwienie odpowiadają kwitnące glony. Ten śnieg zwany jest również arbuzowym, gdyż po nadepnięciu na niego, można poczuć woń podobną do zapachu arbuza.

Міністерство освіти і науки України/facebook
Міністерство освіти і науки України/facebook

6. Nie tylko mokry śnieg

Dla większości ludzi śnieg jest tylko jeden: biały i mokry. ;) Jednak narciarze czy ratownicy górscy rozróżniają kilka odmian śniegu. Dzięki temu mogą oszacować jakie są warunki na stokach, szlakach bądź zorientować się jaki jest prawdopodobieństwo zejścia lawiny.

Oto kilka przykładowych rodzajów białego puchu:

  • śnieg świeży,
  • śnieg zsiadły,
  • lodoszreń,
  • gips zbity,
  • gips przewiany,
  • śnieg mokry,
  • firn,
  • szreń,
  • śnieg ziarnisty.
http://www.nanarty.info.pl/
http://www.nanarty.info.pl/

7. Śnieg w słowniku

Naukowcy z Uniwersytet z Glasgow orzekli, że najwięcej słów określających śnieg, znajduje się w języku szkockim. Szkoci posiadają 421 wyrazów, które nierozerwalnie wiążą się z białych puchem. Są wśród nich słowa odnoszące się do sposobów poruszania się, rodzajów czy topnienia śniegu. Inne dotyczą wpływu śniegu na zwierzęta czy ludzi.

Brannigans_Laww / reddit
Brannigans_Laww / reddit

Przykładowe szkockie słowa:

  • glush – roztopiony śnieg
  • feefle – śnieg zwijający się kątach i na rogach,
  • snow-smoor – uduszenie się śniegiem,
  • sneesl – początek opadów deszczu lub śniegu,
  • skelf – duży płatek śniegu,
  • flindrikin – lekkie opady śniegu
  • ground-gru – na wpół roztopiony śnieg lub lód tworzący się wczesną wiosną na powierzchni rzek.

8. Rekordowe opady śniegu

Miasto Capracotta (środkowe Włoszech) to prawdziwy, zimowy rekordzista. W marcu 2015 roku spadło tam ponad 250 cm śniegu w przeciągu 18 godzin (ok. 13 cm na godzinę). Do tej pory, w żadnym mieście na świecie, nie odnotowano wyższych dziennych opadów śniegu.

pinterest
pinterest

9. Gigantyczny bałwan

1 lutego 2020 roku powstał największy bałwan na świecie. Stanął w ośrodku narciarskim Riesneralm w Austrii. Mierzył 38 metrów i 4 centymetry. Został nazwany pieszczotliwie Riesi i wpisano go do Księgi Rekordów Guinnessa.

10. Przezroczysty śnieg

Śnieg wcale nie ma białej barwy. W rzeczywistości jest przezroczysty, a wszechobecna biel to wynik odbijającego się światła w kryształkach lodu.

Adam Chang/unsplash
Adam Chang/unsplash

11. Kwadrylion płatków śniegu

Podczas każdej zimy na ziemię spada około kwadrylion płatków śniegu. Tę liczbę można zapisać przy pomocy jedynki i 24 zer. A pojedynczy płatek śniegu spada z prędkością ok. 5km/h. Podróż od podstawy chmury zajmuje mu ok. 15 minut.

Aaron Burden/unsplash
Aaron Burden/unsplash

BONUS

Znane śniegowe kule wymyślił w XIX wieku Erwin Perzy I. Mężczyzna był austriackim producentem narzędzi chirurgicznych. Pewnego razu wiedeńscy lekarze poprosili go o to, aby wzmocnił jasność światła w lampach chirurgicznych. Mężczyzna umieścił drobinki aluminium w butli wypełnionej wodą. Od razu skojarzyły mu się ze śniegiem. Od tego momentu rozpoczął produkcję kul śnieżnych. Początkowo w ich wnętrzu znajdowała się miniatura bazyliki z Mariazell. Obecnie kule wytwarza wnuk ich pomysłodawcy - Erwin Perzy III.

Go World Travel Magazine/facebook
Go World Travel Magazine/facebook

Która ciekawostka najbardziej Cię zaskoczyła?

21 wyjątkowych rzeczy, które można robić tylko zimą. Biała pora roku pobudza kreatywność

genialne
genialne
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także