×

8 najdziwniejszych zwyczajów świątecznych! Spotkasz je na całym Świecie nie tylko w Wigilię

Tak wiem, że Święta Bożego Narodzenia już się w Polsce skończyły. Jednakże w wielu krajach wciąż trwa świąteczna atmosfera, a niektóre dzieci jeszcze nie dostały prezentów. Zapraszam Was do zbioru ciekawostek odnośnie Świąt z całego świata!

#1 Chowajta miotły!

Czemu w Norwegii chowało się miotły? Albowiem uważano, że w dniu Wigilii wszelkie wiedźmy i demony budzą się ze snów. Czego szukają w ludzkich siedzibach? Jadła? Napitku? Duszy do splugawienia? Otóż… właśnie mioteł, aby użyć ich do przemieszczania. Toteż chowano je w najdziwniejszych miejscach, aby poczwary nie mogły ich wykorzystać.

#2 Zamiast Mikołaja to wróżka

La Befana niezbyt zachęca swoją aparycją — to stara, przygarbiona i dość przerażająca kobieta, której bliżej do Baby Jagi niż do Mikołaja. Jednak… jest ona postacią pozytywną, albowiem to właśnie ona we Włoszech rozdaje prezenty grzecznym dzieciom. A co z tymi niegrzecznymi? Cóż… dostaną one co najwyżej kawałek węgla, cebuli lub czosnku.

Dzieci we Włoszech dostają prezenty z 5 na 6 stycznia. Według legendy Trzej Królowie powiedzieli jej o narodzinach Jezusa, jednak ta zgubiła się w drodze do stajenki. Dlatego lata teraz na miotle i rozdaje prezenty, licząc, że w którymś domu jest Jezus. W Rzymie na Piazza Navona odbywa się święto dla dzieci pod nazwą „Befana” związane właśnie z jej postacią.

#3 W Rosji prezent dostajesz dopiero na Nowy Rok

Dziadek Mróz to prawosławna kopia Świętego Mikołaja. Długa broda, płaszcz oraz pastorał. I naturalnie prezenty! Propaganda ZSRR wykorzystała go także jako element świeckiej propagandy, aby zwalczać religię. W Polsce w niektórych regionach wciąż można usłyszeć historie o Dziadku Mrozie. Kiedy mali Rosjanie dostają prezenty? Chociaż zgodnie z prawosławnym obrządkiem 7 stycznia wypadają Święta Bożego Narodzenia, to Dziadek Mróz rozdaje prezenty w Nowy Rok!

#4 Święta Bożego Narodzenia? Ruszamy na fast-foody!

Japonia to wyjątkowy kraj, więc nic dziwnego, że mają swoje dziwne zwyczaje. W Święta Bożego Narodzenia restauracje z „szybkim jedzeniem” przeżywają prawdziwe oblężenie. Obowiązkowym obiadem w ten dzień jest kubełek z KFC. Popularna sieć restauracji przygotowuje nawet na ten czas specjalną świąteczną ofertę. Chętnych nigdy nie brakuje!

#5 Kupa przy stole

Katalończycy mają bardzo dziwną tradycję. Otóż przy świątecznym stole siedzi… pieniek Caga Tio. W tłumaczeniu (i to ugrzecznionym!) oznacza to „wydalający pieniek”. A cóż przy wieczerzy robi tak… zaskakujący gość? Otóż je jak najwięcej, aby następnie „wydalić” z siebie słodycze, prezenty oraz inne wspaniałości. Można go także zmusić do wyrzucenia zawartości obkładając go kijami.

#6 Zakaz przemieszczania się samochodem

Mieszkańcy stolicy Wenezueli w Caracas w Wigilię mają zakaz poruszania się samochodem. I nie mówimy tutaj o nakazie wynikającym wyłącznie z tradycji, ale także z prawa. Dlatego obywatele przesiadają się na rolki. Nie dziwi zatem widok dziesiątek osób zmierzających na msze święte za pomocą butów z kółkami.

#7 Strzeżcie się złych skrzatów!

W Grecji lepiej uważać w okresie świątecznym na Kallikantzaroi. Te złośliwe karzełki mieszkają pod ziemią, jednak wychodzą w momencie rozpoczęcia się Świąt Bożego Narodzenia. Wówczas zapominają o swojej „nieświętej” misji przecinania drzewa świata, aby doprowadzić do zniszczenia Ziemi. Zaczynają psocić oraz niszczyć przedmioty bogu winnych mieszkańcom Grecji.

Jednak spokojnie mają czas tylko do 6 stycznia. Wówczas przypominają sobie o tym, że muszą piłować drzewo w głębi ziemi i zostawiają ludzi w spokoju. Wyobrażano je sobie jako niewielkie istoty z licznymi cechami zwierząt jak włochate ogony czy rogi. W sumie wyglądają jak małe diabełki, znane w naszej kulturze.

#8 Opłatek? A w życiu!

Hiszpanie nie łamią się opłatkiem. Wolą Turrón czyli rodzaj nugatu, podawany w postaci kostek podczas świąt Bożego Narodzenia i dzielą się nim w trakcie składania życzeń. W sumie bardzo ciekawa (a może i smaczniejsza?) alternatywa.

Co Was najbardziej zaskoczyło? A może sami macie niecodzienne tradycje świąteczne?

 

Wybrane dla Ciebie

Wystawili do wynajęcia dom Kevina z kultowego bożonarodzeniowego filmu. Tylko na jedną noc

Chyba nie ma w Polsce osoby, która nie oglądała filmu „Kevin sam w domu”. Wiele osób chciałoby się choć na chwilę znaleźć w posiadłości, gdzie rozegrała się jego akcja. Teraz jakiś szczęśliwiec dostał taką możliwość. Na serwisie AirBnb został wystawiony do wynajmu kultowy dom, ale – uwaga – tylko na jedną noc, przypadającą 12 grudnia. […]

13 dziwnych i zaskakujących drobiazgów z historii. Ciekawe fakty z przeszłości na zdjęciach

Historia składa się nie tylko z wielkich wydarzeń, ale także z drobnych szczególików i to one nieraz sprawiają, że się jakąś rzeczą głębiej zainteresujemy. Te szczególiki nieraz bywają zadziwiające lub zaskakujące. Oto garść nieoczywistych historycznych ciekawostek. #1 W pierwszych samolotach czasami trzeba było wychodzić z kokpitu, aby ponownie uruchomić śmigło #2 Podczas wielkiego smogu w […]

10 kozackich eksperymentów, których jeszcze nie znałeś

Jeśli masz w sobie duszę odkrywcy, to spodobają Ci się eksperymenty pokazane na naszym wideo. Niby są bardzo proste, ale zaskoczą niejedną osobę. 10 KOZACKICH EKSPERYMENTÓW, KTÓRYCH JESZCZE NIE ZNAŁEŚ

15 zaskakujących ciekawostek, w które trudno uwierzyć. Prawdziwe fakty świata ludzi i zwierząt

Ludzki organizm jest tworem, który potrafi zaskoczyć niejednego naukowca. Równie tajemnicze i nieodgadnione jest królestwo zwierząt. Czy przypuszczałeś, że owłosienie ma związek z inteligencją, a skorupa pewnego kraba przypomina twarz samuraja? Poniższe ciekawostki każdego wprawią w zdumienie. 😉 1. W Norwegii żyje pingwin, który został generałem Pingwin Nils Olav II jest maskotką norweskiej Straży Królewskiej. […]

23 najciekawsze eksponaty muzealne, które są jedyne w swoim rodzaju…

Może dla niektórych zwiedzanie muzeów jest nudne, ale uwierzcie mi — w każdym znajdziecie coś wyjątkowego! Historia czy to człowieka, czy to naturalna jest niezwykłe intrygująca i znając ją, lepiej rozumiemy, jak to się stało, że człowiek zawładnął całą planetą. #1 Balustrada z kutego żelaza wykonana w 1870 roku przez braci Moreau w zamku Zamek […]

17 niepozornych rzeczy o tajemniczym przeznaczeniu, które znają tylko nieliczni

Czasami coś wygląda niepozornie i niby zwyczajnie a ma zaskakujące przeznaczenie, na które na pierwszy rzut oka nie jest łatwo wpaść. Jeśli masz w sobie nutkę detektywa poniższe obiekty sprawią Ci frajdę. Oto kolekcja bardzo tajemniczych rzeczy. #1 „Znalazłem to pod moim siedzeniem pasażera. Ma magnesy z tyłu. Co to?” Odpowiedź. To jest tracker GPS. […]