×

13 dzieł sztuki, które w rzeczywistości prezentują się zupełnie inaczej. Reprodukcje są często mylące

Większość dzieł sztuki znamy z reprodukcji oglądanych w Internecie. Tymczasem niektóre z nich w rzeczywistości zaskakują swoimi rozmiarami lub techniką wykonania.

1. Mała kobieta

Obraz Mona Lisa została namalowany przez Leonarda da Vinci. Powstawał w latach 1503–1507 i dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł sztuki. Znajduje się w Luwrze i w rzeczywistości ma niewielkie wymiary:  77 × 53 cm.

2. Fresk zamiast obrazu

Leonardo da Vinci pracował nad Ostatnią wieczerzą w latach 1495-1498. Większość osób bez trudu rozpozna ją na zdjęciach. Jednak to dzieło wcale nie jest obrazem. Malowidło jest dużym freskiem (460 × 880 cm) pokrywającym ściany refektarza klasztoru Dominikanów przy bazylice Santa Maria Delle Grazie w Mediolanie.

3. Adam na suficie

Stworzenie Adama to fresk, który namalował Michał Anioł na suficie w Kaplicy Sykstyńskiej. Nie jest on jednak osobnym dziełem. To tylko jedna kwatera o wymiarach 280 × 570 cm otoczona przez inne sceny.

Zbliżenie

4. Bitwa na rozmiary

Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki budzi zachwyt swoim rozmiarem (426 × 987 cm). Jednak nie jest to największe płótno jakie namalował artysta. Większymi rozmiarami może poszczycić się Dziewica Orleańska (484 × 973 cm i zajmuje powierzchnię 47 m²). Można ją podziwiać w pałacu Raczyńskich w Rogalinie.

5. Cała armia słoneczników

Vincent van Gogh nie namalował tylko jednego płótna przedstawiającego słoneczniki. W rzeczywistości istnieje cała seria 11 obrazów, na których widoczne są słoneczniki zobrazowane w najróżniejszy sposób. Cztery dzieła z żółtymi kwiatami powstały w Paryżu, a siedem w Arles.

pinterest

Kolekcja słoneczników

6. Sztuka za darmo

W Berlinie i Moskwie w 2018 roku można było obejrzeć wystawę dzieł tajemniczego artysty ulicznego występującego pod pseudonimem Banksy. Wzbudziła ona ogromne zainteresowanie, a w Rosji reklamował ją szumny afisz: Banksy. Geniusz czy wandal? Ty decydujesz! Bilety wahały się od 30 do ok. 100 zł. Sam artysta nie krył zdziwienia i w mediach społecznościowych oświadczył, że on nigdy nie bierze pieniędzy od ludzi za oglądanie jego prac. Zwłaszcza, że znajdują się one w przestrzeni publicznej.

7. Ogromny Dawid

Rzeźba przedstawiająca Dawida (dłuta Michała Anioła) jest wręcz gigantyczna. Ma 5,17 m wysokości i została wykonana z marmuru. Dzieło do 1873 (przez 369 lat) stało na Piazza della Signoria we Florencji. Później zastąpiono je kopią, a oryginał przeniesiono do muzeum (Galleria dell’Accademia) we Florencji. Wszystko po to, aby uchronić rzeźbę przed toksycznym działaniem odchodów gołębi.

8. Syrenka z twarzą mieszkanki Kresów

Do rzeźby słynnej syrenki warszawskiej pozowała Krystyna Krahelska ps. „Danuta”. Ta poetka, etnografka i uczestniczka powstania warszawskiego urodziła się na Kresach we wsi Mazurki (obecnie na Białorusi). Zmarła 2 sierpnia 1944 roku w wyniku odniesionych ran postrzałowych.

Pomnik ma ok. 6 m wysokości i stworzyła go Ludwika Nitschowa. Przyjaciółką rzeźbiarki była Wanda Krahelska-Filipowicz. Natomiast jej kuzynką była właśnie Krystyna Krahelska, która w latach 1936-37 pozowała do pomnika syrenki.

9. Miłośnik nenufarów

Francuski malarz Claude Monet słynie ze swoich ogromnych płócien przestawiających nenufary. Artysta w ciągu swoich ostatnich 30 lat życia stworzył ok. 250 obrazów przedstawiających lilie wodne. Wszystkie ukazują staw w ogrodzie malarza w Giverny.

Lilie wodne, 1906 r.

Basen lilii wodnych, 1919 r.

Lilie wodne, 1907 r.

10. Lizaki od Salvadora Dalego

Marka Chupa Chups została stworzona w Hiszpanii w 1958 roku przez Enrica Bernata (urodził się w Barcelonie). Natomiast logo słynnych lizaków zaprojektował Salvador Dali w 1969 roku. Obecnie marka należy do włoskiej korporacji Perfetti Van Melle.

11. Starożytność kolorami stoi

Jak się okazuje większość greckich i rzymskie posągów oraz świątyń wcale nie była biała. Starożytni artyści kochali kolory i swoje dzieła pokrywali barwną polichromią. W użyciu były pigmenty, z których uzyskiwano kolorowe barwniki (m.in. czerwony, żółty, niebieski, zielony).

Cyfrowa rekonstrukcja Erechtejonu

Głowa Kaliguli

Rzeźba Parysa

12. Kiedy kopia zastępuje oryginał

Pomnik Fryderyka Chopina w warszawskim parku Łazienkowskim to kopia. Oryginał został wysadzony w powietrze i przekazany na złom przez Niemców w 1940 roku. Cieszył on oczy mieszkańców od 1926 roku. Dopiero 11 maja 1958 udało się odsłonić rekonstrukcję rzeźby Wacława Szymanowskiego.

13. Znany detal

Chętnie reprodukowane dwa małe aniołki są tak naprawdę częścią obrazu Madonna Sykstyńska pędzla Rafaela Santi. Dzieło datowane na lata 1513-1514 i przedstawia Matkę Boską z Dzieciątkiem, św. Barbarę, a także św. Sykstusa (z twarzą papieża Juliusza II). Obraz można oglądać w Dreźnie.

Która informacja najbardziej Cię zaskoczyła?

23 oszałamiające rzeźby z piasku, które z otwartymi ustami będą oglądać dzieci i dorośli. Nietrwała, ale piękna plażowa sztuka

 

Wybrane dla Ciebie

17 map, które sprawią, że już nigdy nie popatrzysz tak samo na niektóre rzeczy

Mapa to świetne narzędzie jeśli chce się coś porównać i lepiej zrozumieć. Te znajdujące się poniżej nieraz Cię zaskoczą i być może zmienią Twój sposób postrzegania niektórych rzeczy. Oto kilkanaście niezwykłych map. #1 Drugim największym krajem w Europie jest… Dania. Należy do niej bowiem Grenlandia. Gdyby porównać je ze Starym Kontynentem, to prezentowałyby się tak […]

23 zaskakujące ciekawostki genetyczne, które sprawią, że bliżej przyjrzysz się swojemu ciału

Jesteśmy niezwykłymi istotami. Niektórzy z nas posiadają rzadkie zdolności lub mało spotykane cechy genetyczne. Tyczy się to koloru oczu, długości palców u stóp czy tego co jesteśmy w stanie zrobić z językiem. Przekonaj się jak wyjątkowy jesteś. 😉 1. Na rudo Tylko niecałe 2% populacji na świecie ma rude włosy. 2. Brew do góry 30% […]

Tak się mieszka w krainie ognia i lodu. 15 fascynujących faktów z życia Islandczyków

Islandia nazywana jest krainą ognia i lodu. I nic dziwnego, gdyż na wyspie znajduje się 130 wulkanów (30 aktywnych), a 10% jej powierzchni pokrywają lodowce. Poznaj fakty w życia mieszkańców tego kraju. 1. Jedynym rodzimym ssakiem Islandii jest lis polarny Pozostałe zwierzęta zostały sprowadzone przez pierwszych osadników. Wyspa została zasiedlona dopiero w 874 roku przez […]

11 zdjęć, które okazały się fałszywe po tym, jak oszukały wszystkich Internautów

Od czasu do czasu zdarza się, że wszyscy w mediach społecznościowych mówią o jakimś zdjęciu, a po czasie (najczęściej kiedy już nikt o nim nie pamięta) okazuje się, że było ono fejkiem. Oto garść fotek, które okazały się fejkami. #1 Legendarny ekran tytułowy To zdjęcie rzekomo przedstawia słynnego ryczącego lwa z Metro Goldwyn Mayer. Obrońcy […]

10 ciekawostek dotyczących ciąży, które zaintrygują nie tylko kobiety aktualnie spodziewające się dziecka

Jak wynika ze statyk najwięcej dzieci przychodzi na świat w lipcu, sierpniu i wrześniu. Ma to związek z tym, że w długie, ciemne zimowe tygodnie potrzebujemy więcej bliskości i chętniej zaciągamy swojego partnera do łóżka. 😉 Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Oto garść ciekawostek, które zaintrygują nie tylko panie spodziewające się dziecka. 1. […]

Co to jest i do czego służy? 15 zagadkowych rzeczy, które odkryli Internauci

Jeżeli wiesz do czego służą poniższe rzeczy, to albo masz bardzo rozległą wiedzę (i może nawet jesteś geniuszem), albo potrafisz sprawnie korzystać z wyszukiwarki Google. Inaczej nie sposób odkryć ich zastosowania. Oto kolekcja nietypowych rzeczy nad jakimi głowili się ludzie korzystając z pomocy internautów. #1 „Znaleźliśmy to po demonstracji. Ktoś wie co to takiego” To […]