×

15 intrygujących ciekawostek o Szwecji. Kraj, który ma bardzo nietypowe przyzwyczajenia

Odległe i zimne kraje skandynawskie zadziwiają nas wieloma rzeczami — od polityki po styl życia. Szwecja należy do tego intrygującego grona i skrywa masę ciekawych rzeczy. A i pamiętajcie, że pełna nazwa tego kraju to Królestwo Szwecji.

#15 Szwedzi żyją ekologią i bardzo dbają o tereny zielone

Szwedzkie miasta są pełne zieleni, a sami obywatele przykładają ogromną uwagę do dbania o środowisko. Ekologia jest nierozłączna nie tylko z punktu widzenia państwa, ale także życia społecznego. To pierwszy kraj na świecie, który zaczął używać biopaliwa zamiast benzyny. Szwedzki system zerowej produkcji i recyklingu odpadów jest doskonałym przykładem dla reszty świata.

#14 Gotówka staje się dla nich przeżytkiem

W Szwecji praktycznie za wszystko i wszędzie można zapłacić kartą. Publiczna toaleta, zwykłe zakupy czy wynajem roweru. Szwedzi praktycznie odzwyczaili się od korzystania z fizycznej formy pieniądza.

#13 Nie zjadaj ostatków!

Zaskakująca tradycja przy szwedzkim stole. Otóż ostatnia kanapka lub kawałek ciasta powinny pozostać na stole. Nawet jeśli pozostanie samotnie na gigantycznym talerzu.

#12 Szwedzi są niezwykle poważni i oziębli?

Szwedzi wypracowali szereg różnych zasad, którymi kierują się w życiu publicznym. Przykładowo stojąc w kolejce, należy być spokojnym i nie narzekać na jej długość bądź obowiązek czekania. Szwedzi mają także świętą zasadę, że nie rozmawiają z nieznajomymi, a przejście ze stopnia „znajomego z widzenia” na „znajomego” może trwać nawet kilka miesięcy. Skandynawowie bardzo szanują prywatność i czas innych, dlatego ich rozmowy są zwykle krótkie oraz bardzo zwięzłe. Podobnie jest ze spontanicznością — Szwedzi nie lubią nagłych zmian i doceniają codzienną monotonność.

#11 Sobota to dzień cukierka

Jak w kulturze polskiej przyjęło się, że piątek to dzień bezmięsny, tak w szwedzkiej sobota to dzień słodkości i łakoci. Ta tradycja ma jednak bardzo niecodzienne pochodzenie… W latach 40. ubiegłego wieku rząd Szwecji razem z korporacjami cukierniczymi chciał sprawdzić jakie skutki niesie ze sobą zbyt duża konsumpcja słodyczy. Wykorzystano w tym celu… pacjentów szpitali psychiatrycznych. Testy wykazały ogromną szkodliwość wobec zębów oraz inne problemy ze zdrowiem. Dlatego wypromowano jeden dzień, w którym obywatele nie muszą żałować sobie łakoci.

#10 Kluby muszą posiadać „licencję na taniec”

Jeśli dany klub nie posiada „licencji na taniec” to jego właściciel może zostać ukarany mandatem, jeśli gości przybytku poniesie chęć wywijania kończynami. Riksdag (krajowy ustawodawca i najwyższym organem decyzyjnym Szwecji) głosował jednogłośnie za zniesieniem wymogu posiadania pozwolenia na taniec w 2016 roku, jednak mimo to prawo dalej istnieje i jest egzekwowane.

#9 W przypadku konfliktów wzywają mediatora

W przeciwieństwie do innych narodów, Szwedzi nie mają problemu z udziałem osoby trzeciej w trakcie konfliktu. Taki udział nie tylko jest mile widziany, ale i wskazany! Mówimy tutaj o wszelkich konfliktach od rodzinnych po biznesowe. Na przykład, jeśli ktoś w nocy włączy głośną muzykę, Szwed napisze skargę do właściciela domu. Kiedy pojawiają się problemy rodzinne, chodzą do terapeutów rodzinnych.

#8 Fajerwerki? Tylko po odpowiednim przeszkoleniu

W przeciwieństwie do Polski Szwecja ma bardzo rygorystyczne podejście do wszystkiego, co robi bum i leci w niebo. Aby móc puszczać odpowiednie produkty (w prawie jest jasno wyznaczone, co może być wykorzystane) należy uzyskać zgodę policji na takie działania. Można także uzyskać odpowiednią licencję, aby móc odpalać sztuczne ognie bez konieczności zgłaszania tego na policję.

#7 Szwedzi nie mają nic przeciwko chipom podskórnym

Szwedzi zaczęli eksperymentować z mikroczipami w 2015 roku i obecnie w kraju użytkowników tych urządzeń jest 3000. Procedura jest bardzo prosta: za pomocą strzykawki wstrzykuje się chip pod skórę, a on sam wygląda jak kawałek drutu. Zawierają one informacje o kartach kredytowych, wszystkich kartach dostępu, prawach jazdy i innych ważnych danych. Kosztują one od 150 do 200 dolarów.

#6 Żartowanie na zimnie to podstawa

Szwedzi nie przejmują się, że ich pociechy biegają bez czapki, a przypominam, że kraj nie należy do tych najcieplejszych. Jednakże uważają oni, że wystawianie się na zimno hartuje organizm i wzmacnia go. Czasem w przedszkolach najmniejsze dzieci są ubierane i wyprowadzane na zewnątrz w dużych wózkach na werandzie i tam śpią nawet zimą!

#5 W pracy nie wolno przeklinać oraz siedzieć zbyt długo

Pracując w Szwecji, nie próbuj zostawać po godzinach. Nikt tego tam nie robi, a rodzice niejednokrotnie opuszczają pracę wcześniej, aby odebrać dzieci ze szkoły. I nikomu nie muszą się z tego tłumaczyć. W pracy panuje także absolutny zakaz przeklinania. W Polsce o ile w biurach jest to zrozumiałe, tak łacinę kuchenną trudno nie usłyszeć w trakcie prac budowlanych. Szwedzi nie przeklinają w żadnym zawodzie.

#4 Mają specjalne „lusterka plotkarskie” w oknie

Szwedzi cenią prywatność, co nie oznacza, że nie są ciekawscy! W tym celu montują specjalne lusterka na parapetach swoich domów, aby móc swobodnie widzieć co się dzieje na ulicy i jednocześnie nie wykazywać „zbytniego zainteresowania”. Ich geneza sięga dziesiątki lat wstecz, gdy żony, zamiast wyglądać przez okna w oczekiwaniu na mężów, mogły ich zobaczyć w odbiciu lusterka. Aż dziw bierze, że pomysł nie trafił do Polski…

#3 Sport to zdrowie, a Szwedzi rozumieją to dosłownie

Nieuprawianie sportu w Szwecji groziłoby ostracyzmem społecznym, gdyby nie fakt, że szanuje się tam sferę prywatną. Praktycznie 3 miliony Szwedów deklaruje przynależność do lokalnych klubów sportowych, a widok osób starszych na rowerze czy uprawiających inne sporty nikogo nie dziwi. Popularne są sporty zimowe (ciekawe dlaczego), pływanie, wędrowanie, koszykówka czy piłka nożna. Na ulicach miast można znaleźć także specjalne słupki, które umożliwiają odpoczynek rowerzystom. Zwykle można je znaleźć na skrzyżowaniach.

#2 Skandynawowie lubią być hipsterami

Obywatele Szwecji lubią nietuzinkowe style oraz recykling. To połączenie sprawia, że sklepy mogą zarabiać nawet na pustych skrzyniach po owocach.  Szwedzi uwielbiają takimi rzeczami dekorować swoje mieszkania, przy okazji je modyfikując czy malując na inne kolory.

#1 Paszport Szwecji do klucz do zwiedzania całego świata

Szwedzi mają ogrom krajów do wyboru, jeśli chodzi o możliwość poruszania się. Obywatele Szwecji są bardzo dumni z tego, że mogą wjechać do 171 krajów bez konieczności ubiegania się o wizy. Jednakże na pierwszym miejscu tej listy są Zjednoczone Emiraty Arabskie. Obywatele tego kraju mogą odwiedzić 179 krajów bez wizy.

 
, brightside.me

Wybrane dla Ciebie

9 zaskakujących zasad, które obowiązują podczas posiłku w różnych krajach Świata

Poznawanie lokalnego jedzenia to jedno z najlepszych przyjemności na wakacjach. Taka odmienna kuchnia to dla naszych kubeczków smakowych istny raj, a dla naszego brzuszka radość. Jednak warto zapoznać się z pewnymi zachowaniami podczas jedzenia, które mogą być źle odebrane za granicą. #9 Lewa ręka, to zła ręka w większości krajów Bliskiego Wschodu! via GIPHY Jedzenie […]

Dziwne ciekawostki z 13 różnych krajów, które zaskakują turystów

W każdym kraju są jakieś zwyczaje, które dla obcokrajowca – turysty bywają zaskakujące. Pewnych sytuacji po prostu się nie spodziewamy. Oto ciekawostki o 13 różnych krajach. 1. Turkmenistan Turkmenistan często nazywany jest Koreą Północną Azji Środkowej. Około 70% jego powierzchni to pustynia. Krater Darvaza, znany jako Wrota Piekieł pali się od 50 lat. Podpalony celowo […]

10 najmniejszych krajów na świecie. Tajemnicze państwa o których istnieniu mało kto wie

Kraj to według słownika PWN „zamieszkane terytorium stanowiące całość polityczną i gospodarczą”. O dziwo takie twory nie zawsze muszą być uznawane przez inne kraje bądź państwa, aby egzystować. Przedstawiamy Wam najmniejsze kraje na świecie, które istnieją. #10 Palau Republika Palau to kraj wyspiarski, który składa się z ponad 300 wysp różnej wielkości. Liczba obywateli wynosi […]

12 ciekawostek o Norwegach, których się nie spodziewałeś. To doprawdy intrygujący naród!

Norwedzy podobnie jak mieszkańcy innych krajów skandynawskich są bardzo specyficzni. Abyście mogli ich lepiej poznać i zrozumieć, przeszukaliśmy sieć w poszukiwaniu relacji nie tylko samych Norwegów, ale także osób, które tam mieszkają. #1 Przyroda dla każdego Może nie wszyscy o tym wiedzą, ale Norwegia to nie tylko mroźne zimy, ale także przepiękne widoki i bujne […]

10 polskich dań, które dla obcokrajowców są ohydne. Nawet nie chcieliby ich jeść

Krzywiłeś się kiedyś na myśl o zjedzeniu skorpiona z rożna lub surowego, śmierdzącego jajka z płodem, który jest przysmakiem na Filipinach? To co dla nas jest ohydne, dla innych jest kulinarnym rarytasem. Jak pewnie się domyślasz, ta zasada działa w dwie strony. Mimo tego, że często nie zdajemy sobie z tego sprawy, to mnóstwo obcokrajowców […]