×

12 ciekawostek, które sprawią, że mózg każdego zacznie pracować na zwiększonych obrotach

Myślisz, że już nic nie jest w stanie Cię zaskoczyć? Zapewne jesteś w błędzie. Zapoznaj się z intrygującymi faktami, o których z pewnością nigdy nie słyszałeś.

1. Jabłko nigdy nie spadło na głowę Isaaca Newtona

Legenda głosi, że Newton wylegiwał się sadzie i wówczas na jego głowę spadło jabłko. To zdarzenie spowodowało, że sformułował prawo powszechnego ciążenia. W rzeczywistości, naukowiec przyglądał się spadającym owocom z drzew przez okno.

2. Myszy nie jedzą sera

Te gryzonie zdecydowanie gustują w pokarmie roślinnym. Uwielbiają owoce, nasiona, zielone części roślin. Czasami skuszą się na drobne zwierzęta (ślimaki czy owady). Jedynie myszy żyjący w okolicy naszych domów, mogą podjeść nieco zapasów przechowywanych w spiżarniach.

3. Mini marchewki to pocięte na kawałki warzywa normalnej wielkości

Nie istnieje specjalna odmiana malutkich marchewek, które można kupić w sklepie zapakowane w woreczki. Trafiają do nich warzywa o normalnej wielkości, które w fabrykach są myte i przycinane. Do tego celu zwykle wybiera się najsłodsze odmiany posiadające walcowate korzenie.

4. Goryle budują gniazda

Te ssaki prowadzą naziemny tryb życia i każdego dnia budują gniazda, aby spędzić w nich noc. Takie legowiska składają się z gałęzi i liści.

5. Miód się nie psuje

To jeden z nielicznych produktów żywnościowych, który się nie popsuje. Wszystko dzięki obecności nadtlenku wodoru oraz flawonoidów. Mają one właściwości grzybobójcze. Co ciekawe, pszczoła w ciągu swojego życia jest w stanie wyprodukować jedynie łyżeczkę miodu.

6. Oktoberfest nie odbywa się w październiku

To hucznie obchodzone w Monachium święto piwa, wcale nie odbywa się w październiku. Wskazywałaby na to nazwa: Oktober to w języku niemieckim październik. W 1872 roku całą imprezę przeniesiono na wrzesień (ze względu na pogodę).

7. Piramidy nie znajdują się tylko w Egipcie

Te charakterystyczne grobowce można zobaczyć także na terenie dzisiejszego Sudanu. Powstały one od IV w p.n.e. do IV w n.e. na obszarze krainy zwanej Nubią. Są niższe od tych egipskich i mają węższą podstawę. Archeologowie doliczyli się ok. 250  takich piramid. Większość z nich znajduje się w starożytnym mieście Meroe.

8. Olimpijskie złote medale nie są wykonywane ze złota

W rzeczywistości najlepsi sportowcy otrzymują srebrne medale, które tylko pokrywa się warstwą złota.  Po raz ostatni medal wykonany w całości z tego szlachetnego kruszcu, wręczono podczas olimpiady w 1912 roku, która odbyła się w Sztokholmie.

9. Pingwiny mają kolana

Nogi pingwinów są krótkie, ale posiadają kolana. Nie widać ich gołym okiem, gdyż ukryte są pod grubą warstwą piór.

10. Narodowym zwierzęciem Szkocji jest jednorożec

To stworzenie można zobaczyć w wielu szkockich herbach. Symbolizuje suwerenność Szkotów i nawiązuje do ich walk o niepodległość. Jednorożec to zwierzę, które od życia w niewoli woli śmierć.

11. Olej samochody dobrze udaje miód

Zrobienie idealnego zdjęcia ukazującego jedzenie nie jest prostą sprawą. Dlatego smakowicie wyglądające dania zastępowane są zupełnie innymi produktami. Bitą śmietanę imituje pianka do golenia, olej samochodowy udaje miód, a owoce pokrywa się warstwą wosku, aby ładnie błyszczały.

Zobacz więcej fotograficznych trików. 

12. Strusie nie chowają głowy w piasek

To mit, który jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Strusie, gdy się boją nie zakopują głowy w piasku. Te największe ptaki ratują się ucieczką. Potrafią biec z prędkością 70 km/h. A dołki kopią tylko po to, aby samica mogła złożyć w nich jaja.

Która ciekawostka najbardziej Cię zaintrygowała?

Poznaj ciekawostki o ludzkim ciele.

 
Źródła: brightside.me

Wybrane dla Ciebie

10 fascynujących, niecodziennych miejsc i zjawisk przyrody

Natura bywa pełna rzeczy i zjawisk, które zapierają dech w piersiach i można je podziwiać godzinami. Te przedstawione poniżej należą do najrzadszych i najdziwniejszych jej „dzieł”. Oto garść fascynujących dzieł natury. #1 Bajkowa zatoka To nie jest przerabiane zdjęcie, to miejsce naprawdę tak wygląda. Zaczarowane podwodne światło na tym zdjęciu jest wytwarzane przez bioluminescencyjny fitoplankton. […]

15 dziwacznych rzeczy, które (nie)wiadomo czym są i do czego służą…

Czasami trafi Ci się w ręce jakaś dziwnie wyglądająca rzecz, która nie wiadomo do czego służy. Na szczęście są ludzie, którzy chętnie poświęcają swój czas takim zagadkowym kuriozom. Przed nimi nie ma żadnych zagadek 😉 Oto kolekcja najciekawszych dziwadeł. #1 „Mamy kilka takich w naszym domu i nie wiemy, czym są. Może to rodzaj gumki?” […]

Ofiodon to jedyna ryba, która ma niebieskie mięso. Jak smakuje?

Ofiodon jest jedną z najbardziej nietypowych ryb na świecie, przede wszystkim z racji mięsa o lazurowo niebieskiej barwie. Mało kto miał okazję próbować jak smakuje. To rzadko spotykana ryba, ceniona wśród wędkarzy za swój smak. Występuje na północnoamerykańskim zachodnim wybrzeżu od Alaski aż po Meksyk Ofiodon osiąga zwykle rozmiar ok. 152 cm i wagę 59 […]

15 kompletnie zaskakujących faktów o Antarktydzie, najzimniejszym, najsuchszym i najbardziej wietrznym kontynencie

Antarktyda, zwana królestwem pingwinów, to zdecydowanie najgorzej zbadany przez człowieka kontynent, znajdujący się na południu naszego globu. Oto garść faktów na jego temat, które mogą Cię mocno zaskoczyć. #1 „Jak tu sucho!” Pomimo, że znakomita większość Antarktydy przykrywa ogromna pokrywa lodowa, to są na niej obszary kompletnie pozbawione śniegu i lodu. Co więcej, są to […]

10 najstarszych drzew na świecie, które wciąż żyją. To prawdziwi staruszkowie, którzy niejedno widzieli

Drzewa są z reguły długowiecznymi okazami. Jednak na świecie można spotkać prawdziwych rekordzistów pod względem długości życia. Ci staruszkowie przetrwali wiele zawieruch wojennych, widzieli upadek imperium rzymskiego oraz budowę piramid w Gizie. 1. Old Tjikko, 9550 lat To świerk pospolity, który rośnie w Parku Narodowym Fulufjället w Szwecji. Ma 5 metrów wysokości i liczy sobie […]

15 największych tajemniczych zagadek świata, w których wytłumaczenie i tak mało kto wierzy

Niektóre zdarzenia i miejsca w naszym świecie owiane są tajemnicą, a ludzie wymyślają najdziksze hipotezy o działaniu sił nadprzyrodzonych czy kosmitów, aby je wyjaśnić. Wbrew jednak temu co myślimy świat nauki zdążył już odpowiedzieć na wiele z tych zagadek. Oto kilkanaście słynnych nierozwiązanych tajemnic, na które znaleźliśmy odpowiedź. #1 Całun Turyński nie może zawierać odbicia […]