×

12 ciekawostek, które sprawią, że mózg każdego zacznie pracować na zwiększonych obrotach

Myślisz, że już nic nie jest w stanie Cię zaskoczyć? Zapewne jesteś w błędzie. Zapoznaj się z intrygującymi faktami, o których z pewnością nigdy nie słyszałeś.

1. Jabłko nigdy nie spadło na głowę Isaaca Newtona

Legenda głosi, że Newton wylegiwał się sadzie i wówczas na jego głowę spadło jabłko. To zdarzenie spowodowało, że sformułował prawo powszechnego ciążenia. W rzeczywistości, naukowiec przyglądał się spadającym owocom z drzew przez okno.

2. Myszy nie jedzą sera

Te gryzonie zdecydowanie gustują w pokarmie roślinnym. Uwielbiają owoce, nasiona, zielone części roślin. Czasami skuszą się na drobne zwierzęta (ślimaki czy owady). Jedynie myszy żyjący w okolicy naszych domów, mogą podjeść nieco zapasów przechowywanych w spiżarniach.

3. Mini marchewki to pocięte na kawałki warzywa normalnej wielkości

Nie istnieje specjalna odmiana malutkich marchewek, które można kupić w sklepie zapakowane w woreczki. Trafiają do nich warzywa o normalnej wielkości, które w fabrykach są myte i przycinane. Do tego celu zwykle wybiera się najsłodsze odmiany posiadające walcowate korzenie.

4. Goryle budują gniazda

Te ssaki prowadzą naziemny tryb życia i każdego dnia budują gniazda, aby spędzić w nich noc. Takie legowiska składają się z gałęzi i liści.

5. Miód się nie psuje

To jeden z nielicznych produktów żywnościowych, który się nie popsuje. Wszystko dzięki obecności nadtlenku wodoru oraz flawonoidów. Mają one właściwości grzybobójcze. Co ciekawe, pszczoła w ciągu swojego życia jest w stanie wyprodukować jedynie łyżeczkę miodu.

6. Oktoberfest nie odbywa się w październiku

To hucznie obchodzone w Monachium święto piwa, wcale nie odbywa się w październiku. Wskazywałaby na to nazwa: Oktober to w języku niemieckim październik. W 1872 roku całą imprezę przeniesiono na wrzesień (ze względu na pogodę).

7. Piramidy nie znajdują się tylko w Egipcie

Te charakterystyczne grobowce można zobaczyć także na terenie dzisiejszego Sudanu. Powstały one od IV w p.n.e. do IV w n.e. na obszarze krainy zwanej Nubią. Są niższe od tych egipskich i mają węższą podstawę. Archeologowie doliczyli się ok. 250  takich piramid. Większość z nich znajduje się w starożytnym mieście Meroe.

8. Olimpijskie złote medale nie są wykonywane ze złota

W rzeczywistości najlepsi sportowcy otrzymują srebrne medale, które tylko pokrywa się warstwą złota.  Po raz ostatni medal wykonany w całości z tego szlachetnego kruszcu, wręczono podczas olimpiady w 1912 roku, która odbyła się w Sztokholmie.

9. Pingwiny mają kolana

Nogi pingwinów są krótkie, ale posiadają kolana. Nie widać ich gołym okiem, gdyż ukryte są pod grubą warstwą piór.

10. Narodowym zwierzęciem Szkocji jest jednorożec

To stworzenie można zobaczyć w wielu szkockich herbach. Symbolizuje suwerenność Szkotów i nawiązuje do ich walk o niepodległość. Jednorożec to zwierzę, które od życia w niewoli woli śmierć.

11. Olej samochody dobrze udaje miód

Zrobienie idealnego zdjęcia ukazującego jedzenie nie jest prostą sprawą. Dlatego smakowicie wyglądające dania zastępowane są zupełnie innymi produktami. Bitą śmietanę imituje pianka do golenia, olej samochodowy udaje miód, a owoce pokrywa się warstwą wosku, aby ładnie błyszczały.

Zobacz więcej fotograficznych trików. 

12. Strusie nie chowają głowy w piasek

To mit, który jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Strusie, gdy się boją nie zakopują głowy w piasku. Te największe ptaki ratują się ucieczką. Potrafią biec z prędkością 70 km/h. A dołki kopią tylko po to, aby samica mogła złożyć w nich jaja.

Która ciekawostka najbardziej Cię zaintrygowała?

Poznaj ciekawostki o ludzkim ciele.

 
Źródła: brightside.me

Wybrane dla Ciebie

11 zdjęć, które okazały się fałszywe po tym, jak oszukały wszystkich Internautów

Od czasu do czasu zdarza się, że wszyscy w mediach społecznościowych mówią o jakimś zdjęciu, a po czasie (najczęściej kiedy już nikt o nim nie pamięta) okazuje się, że było ono fejkiem. Oto garść fotek, które okazały się fejkami. #1 Legendarny ekran tytułowy To zdjęcie rzekomo przedstawia słynnego ryczącego lwa z Metro Goldwyn Mayer. Obrońcy […]

10 ciekawostek dotyczących ciąży, które zaintrygują nie tylko kobiety aktualnie spodziewające się dziecka

Jak wynika ze statyk najwięcej dzieci przychodzi na świat w lipcu, sierpniu i wrześniu. Ma to związek z tym, że w długie, ciemne zimowe tygodnie potrzebujemy więcej bliskości i chętniej zaciągamy swojego partnera do łóżka. 😉 Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Oto garść ciekawostek, które zaintrygują nie tylko panie spodziewające się dziecka. 1. […]

Co to jest i do czego służy? 15 zagadkowych rzeczy, które odkryli Internauci

Jeżeli wiesz do czego służą poniższe rzeczy, to albo masz bardzo rozległą wiedzę (i może nawet jesteś geniuszem), albo potrafisz sprawnie korzystać z wyszukiwarki Google. Inaczej nie sposób odkryć ich zastosowania. Oto kolekcja nietypowych rzeczy nad jakimi głowili się ludzie korzystając z pomocy internautów. #1 „Znaleźliśmy to po demonstracji. Ktoś wie co to takiego” To […]

Wiesz do czego służy tajemniczy stoliczek na środku pizzy? Odpowiedź jest tak banalna, że się zaśmiejesz

To jedna z wielkich tajemnic świata, którą od dawna starały się rozstrzygnąć najtęższe umysły na najhuczniejszych imprezach. Nikt prawie nie wie do czego służy tajemniczy, plastikowy stoliczek na środku kartonika pizzy z dostawy. Plastik do zadań specjalnych Ten niepozorny kawałek plastiku zwany jest pizzochronem (z angielskiego pizza saver), a przez niektórych także aniołem stróżem pizzy. […]

Plusy i minusy różnych zawodów. 20 osób pokazało, jak naprawdę wygląda ich „zwykła” praca

Przyjemnie jest czasem zajrzeć za kulisy jakiegoś zawodu i zobaczyć, to czego na co dzień nikt nie widzi. Wtedy nawet bardzo zwykła praca może nas nieco zaskoczyć. Oto garść osób, które pokazały swoje zajęcie „od kuchni”. #1 Sala kinowa po „dobrym” seansie #2 „Moja mama pracuje w Amazonie, wysłała mi zdjęcie jednej z ciężarówek, którą […]

15 rzeczy, których nienawidzi się jako dziecko i kocha jako dorosły

Użytkownik portalu reddit.com, posługujący się pseudonimem AJ-Naka-Zayn-Owens, zapytał wirtualną społeczność o rzeczy, które nienawidzili jako dzieci, ale docenili wraz z wiekiem. Wiele osób zaangażowało się w dyskusję, która przywołała miłe wspomnienia z dziecięcych lat. 😉 Czego nienawidziłeś jako dziecko, a pokochałeś jako dorosły? #1 Spanie „W momencie, gdy budzę się rano, już zaczynam cieszyć się […]