×

17 zdumiewających ciekawostek ze świata zwierząt, których nie dowiesz się na lekcjach biologii

Świat zwierząt skrywa bardzo dużo tajemnic. Niektóre fakty są tak zaskakujące, że trudno uwierzyć, iż są prawdziwe. Poznaj ciekawostki, o których nie informują nawet filmy przyrodnicze.

1. Wydry

Wydry podczas pływania trzymają się za łapy. Dzięki temu, w razie, gdyby jedna z nich usnęła, to nie porwie jej wartki nurt.

2. Tygrysy

Język tygrysa pokrywają małe i ostre wypustki. Dzięki temu jego struktura jest szorstka, co ułatwia ssakowi usuwanie piór, futra lub skóry z ciała swoich ofiar.

3. Pandy czerwone

Jeśli pandy czerwone chcą wyglądać na bardzo groźne osobniki, to stają na tylnych łapach. W rzeczywistości mają ok. 60 cm długości.

4. Pelikany

Jeden pelikan jest w stanie włożyć głowę do paszczy drugiego ptaka.

5. Wiewiórki

Polatucha japońska to wiewiórka, która jest jednym z najmniejszych gryzoni świata. Dorasta do 20 cm, a między palcami na fałdy skórne umożliwiające jej poruszanie się lotem ślizgowym.

6. Rekiny

Tak wygląda bardzo wiekowa samica rekina grenlandzkiego. Naukowcy oszacowali jej wiek na co najmniej 272 lata (maksymalnie może mieć 512 lat). Ryby te mają bardzo powolny metabolizm i słyną we swej długowieczność.

7. Pokutniki perliste

Pisklęta pokutnika perlistego upodabniają się do toksycznych gąsienic ciem, aby nie paść łupem drapieżników.

8. Remory

Remory lubią gnieździć się w paszczy rekina wielorybiego. Te ryby, zwane też podnawkami, mają specjalną przyssawkę, które umożliwia im przyczepienie się do ciała żółwi czy rekinów. Dzięki temu żywią się resztkami pozostawionymi przez gospodarza oraz przemieszczają na duże odległości.

9. Papugoryby

Papugoryby przed udaniem się na spoczynek otaczają swoje ciało śluzowym kokonem. Lepka substancja wydostaje się z pyska ryb i ma je chronić przed larwami, które pasożytują w ich skrzelach wysysając krew.

10. Fałszywe orki

Oto orka karłowata zwana też szablogrzbietem waleniożernym. W rzeczywistości to delfin, który jest mylony z orką. Wszystko za sprawą wysmukłego ciała, wygiętej płetwy grzbietowej oraz czarnego bądź ciemnoszarego umaszczenia. W języku angielskim przyjęła się nazwa false killer whales (fałszywa orka). Ssaki mają 44 zęby i żyją w dużych stadach.

11. Wieloryby

Tak odbywa się karmienie małego wieloryba. Dziennie potrafi on wypić ok. 72 litry mleka. Natomiast mleko humbaka ma różowy kolor i zawiera aż 50% tłuszczu.

12. Pszczoły

Pszczoły z gatunku diadasia diminuta śpią w kwiatach sferomalw (roślina z rodziny ślazowatych). Na wypoczynek przeznaczają ok. 5-8 godzin dziennie. To bardzo ważne, gdyż udowodniono, że zmęczone pszczoły miały trudności z trafieniem do swojego ula.

13. Dziobaki

Tak prezentuje się płetwiasta stopa dziobaka. Ciało tych ssaków pokrywa futro, a samce posiadają ostrogi na tylnych łapach, które zawierają jad. Kiedy w XIX wieku Europejczycy po raz pierwszy ujrzeli dziobaki, uznali, że to połączenie kreta z kaczką.

14. Bobry

Zęby bobra rosną przez całe życie i zwierzę musi je nieustannie ścierać. Jego siekacze (tylko przednia część) pokryte są pomarańczowym, brązowym lub żółtym szkliwem. Kolor zależy od ilości żelaza zawartego w pożywieniu.

15. Rekiny

Jaja składane przez rekiny arabskie są przezroczyste.

16. Krety

Krety widzą, ale mają bardzo słaby wzrok, który, ze względu na podziemny tryb życia, nie jest im w ogóle potrzebny. Zwierzęta posiadają oczy o średnicy jednego milimetra. Pokrywa je futro.

17. Król śledziowy

Wstęgor królewski zwany też królem śledziowym to jedna z najdłuższych ryb świata. Niektóre osobniki potrafią osiągnąć długość 11 metrów. Ryba widoczna na zdjęciu została złowiona u wybrzeży Kalifornii i mierzyła ponad 5 metrów.

Który fakt z życia zwierząt najbardziej Cię zaskoczył?

15 zdjęć zwierząt z całego świata zachowujących się jak gołębie na krakowskim rynku

Zrób samodzielnie zabawki dla kota

 

 
Źródła: brightside.me, brightside.me, brightside.me

Wybrane dla Ciebie

23 wyjątkowo rozpieszczone koty, które panują nad swoimi właścicielami i żyją po królewsku

W wielu rodzinach jest tak, że to kot jest najważniejszym domownikiem. Jemu podporządkowany jest cały rytm dnia, on otrzymuje najlepsze kąski i może bezkarnie wylegiwać się w każdym miejscu (nawet na klawiaturze laptopa). Bo tak naprawdę to koty są naszymi właścicielami. 😉 1. Nieodłączne towarzystwo podczas kąpieli 2. Kot w lektyce 3. Spoczywa w wygodnym […]

Zwierzęca liga mistrzów. 13 niedoścignionych rekordzistów, którzy konkurencję zostawiają w tyle

W świecie zwierząt nie brak prawdziwych rekordzistów. Niektórzy z nich potrafią zdeklasować konkurencję swoimi niezwykłymi umiejętnościami. Oto zwierzęca liga mistrzów. 1. Najdłuższy język ma… …kameleon. Jest on pokryty śluzem i podczas polowania wysuwa się na odległość dwa razy większą niż długość ciała tego kręgowca. Imponująca jest także prędkość. Kameleon wyrzuca język w 20 milisekund i […]

27 malutkich zwierząt, które bez trudu mogłyby zamieszkać na kciuku lub dłoni. Ich poziom słodyczy przebija niemowlaki

Zwierzęta niewielkich rozmiarów budzą bardzo dużo emocji. Wszystko dlatego, że wyglądają uroczo i najczęściej bez trudu zmieszczą się w dłoni. Oto kolekcja malutkich zwierząt, które urzekają kolorami oraz kształtami. Trudno oderwać od nich wzrok. 1. Koliber wysysające soki z maliny 2. Malutki żółw, który przypomina sombrero 3. Pszczoła samotnica 4. Żaba, którą bardzo łatwo przeoczyć […]

20 intrygujących ciekawostek ze świata zwierząt, którymi wprawisz w zdumienie każde dziecko

Dzieci uwielbiają zwierzęta oraz są bardzo ciekawe otaczającego je świata. Zapoznaj się z ekscytującymi faktami z życia gadów, ptaków, owadów oraz ssaków i przekaż tę wiedzę najmłodszym. Z pewnością otworzą buzie ze zdziwienia. 😉 1. Młode sowy śpią często na brzuchu. To zupełnie normalne, gdyż ich głowa jest zbyt ciężka, a mięśnie za słabe, żeby […]

Rosyjska artystka zaczarowuje kamienie i przeistacza je w zwierzęta. 19 wyjątkowych dzieł

Inna to rosyjska artystka, która na warsztat wzięła kamienie. Według niej wykazują podobieństwo do zwierząt i w związku z tym przemienia je w oryginalne ozdoby. W jej rękach zwykłe kamienie przemieniają się w psy, koty, wilki czy słonie. 1. Dwie pandy 2. Kot o przenikliwym spojrzeniu 3. Skunks z imponującym ogonem 4. Słonie 5. Dwa […]

23 zdjęcia pokazujące, że matka natura pomalowała świat na tysiące barw i stworzyła dzieła przyprawiające o gęsią skórkę

W codziennym pędzie nie zwracamy dużej uwagi na otaczający nas świat. A to wielka szkoda, gdyż niektóre drzewa, grzyby, a nawet gąsienice prezentują się jak przybysze z obcych krain. Obejrzyj zdjęcia i zainspiruj się do odkrywania nowych rzeczy. 1. Wysady solne (starsze skały, pod wpływem ruchów tektonicznych, zostały wciśnięte w młodsze) w górach Zagros w […]