×

USA to kraj pełen dziwactw. 15 osobliwych zwyczajów, które wprawią w zdumienie każdego turystę

W USA wszystko musi być największe. Od porcji w restauracjach, przez królewskich rozmiarów łóżka małżeńskie, po ponad stupiętrowe wieżowce. Wiele zwyczajów panujących w tym kraju może wywoływać zdziwienie, a nawet niedowierzanie. Prawdą jednak jest, że każdy naród ma swoje dziwactwa. Poznaj amerykańskie obyczaje, które są w stanie zszokować każdego turystę.

1. Bez samochodu ani rusz

Amerykanie wszędzie jeżdżą autem. Nawet do pobliskiego sklepu. Tak już mają zakodowane i mało komu przyjdzie do głowy, aby skusić się na spacer. Natomiast po parkingach, zlokalizowanych pod ogromnymi centrami handlowymi, niektórzy obywatele potrafią krążyć kilkanaście minut w oczekiwaniu na zwolnienie się miejsca tuż obok wejścia.

parking
Conn_jonesy/reddit

2. Brak prywatności w publicznym WC

Publiczne toalety w USA są darmowe. To jest godne pochwały, ale wielkie zniesmaczenie budzi kwestia prywatności w takich przybytkach. Po pierwsze po zamknięciu drzwi pojawia się spora szpara, przez którą widać wszystko co dzieje się w kabinie. Drugą kwestią jest przestrzeń między podłogą a drzwiami. Jest ona na tyle pokaźna, że sięga prawie do kolan.

toalety
beefjurkiee/reddit

3. Cukier królem stołu

Cukier dodawany jest prawie do wszystkich produktów spożywczych, które można kupić w sklepie. Znajduje się nawet w chlebie, bekonie czy maśle orzechowym.

cukier
v.ivash/freepik

4. Po kawę w piżamie

Amerykanie nie dbają zbytnio o swój ubiór. Na ulicy można często zobaczyć ludzi chodzących w piżamach. Zwykle w takim stroju podwożą dzieci do szkoły, wyskakują do pobliskiego sklepu lub po kawę na wynos. Natomiast zimą mieszkańcy chętnie wychodzą na szybkie zakupy w kurtce puchowej i japonkach. Według nich grube ubrania krępują ruchy i z dwojga złego wolą już trochę zmarznąć.

kobiety
GreenApe01/Twitter

5. Data na opak

W USA praktykuje się inny zapis daty: MM/DD/YYYY = 02.14.2021. Najpierw miesiąc, później dzień, a na końcu rok.

wykres
pinterest

6. Zamiłowanie do flag

Flagi narodowe wiszą dosłownie wszędzie. Nie tylko na budynkach rządowych. Mieszkańcy bardzo chętnie wieszają je na domach czy balkonach, aby zamanifestować swój patriotyzm. Powiewają tam przez cały rok. Oczywiście podczas świąt narodowych ilość flag, które można zobaczyć na ulicy drastycznie wzrasta.

budynek
freepik

7. Mrożonki podstawą żywienia

Amerykanie to królowie gotowego jedzenia. W marketach na dziale z mrożonkami można znaleźć naprawdę wszystko. Dostępna jest np. mrożona jajecznica, usmażony już bekon, kanapki z dżemem i masłem orzechowym czy puree z ziemniaków. Dodatkowo nikogo nie dziwią ugotowane na twardo, obrane i zapakowane w torebki jajka, posiekany szczypiorek czy ser w sprayu.

Tak wygląda mrożona jajecznica z boczkiem

8. Darmowa kranówka

W restauracjach woda jest darmowa. Przy składaniu zamówienia dostajemy automatycznie półlitrową szklankę wypełnioną lodem i wodą. Niestety jest to zwykła kranówka.

szklanka
Racool_studio/freepik

9. Powiększone napoje

Rozmiar napoi sprzedawanych w barach szybkiej obsługi znacznie różni od europejskiego. W USA mały napój to aż 700 ml, a duży ponad litr!

kubki
pinterest

10. Woda z mikrofalówki

Amerykanie piją bardzo mało herbaty. Jeśli w restauracji poprosisz o ten napój, to dostaniesz mrożoną herbatę z lodem. W związku z tym obecność czajnika w domu należy do rzadkości. Jeśli już ktoś musi podgrzać wodę, to robi to w kuchence mikrofalowej.

herbata
topntp26/freepik

11. Paczki prosto pod drzwi

Kurierzy zostawiają paczki pod drzwiami wejściowymi i nie oczekują potwierdzenia odebrania przesyłki. W blokach sprawa ma się trochę inaczej. Zwykle wszystkie paczki lokowane są w specjalnie przeznaczonym do tego pomieszczeniu.

paczki
gummyjellybean/reddit

12. Samochodowi listonosze

Skrzynki na listy nie mają zamków i zwykle znajdują się tuż przy ulicy. Dzięki temu listonosze nie muszą wysiadać z samochodu, aby umieścić w nich listy.

skrzynka
pinterest

13. Dodatkowy podatek

Do cen wszystkich produktów w sklepach doliczany jest przy kasie podatek. Stawki różnią się w zależności od stanu. Dlatego nigdy nie warto wybierać się z wyliczoną gotówką. 😉

kasa
drobotdean/freepik

14. Linia wyparła kratkę

W USA niezwykle trudno jest kupić zeszyt w kratkę. Amerykanie uwielbiają zeszyty i notatniki w linie. Tylko takich używa się też w szkole. Nawet na lekcjach matematyki.

notatnik
kstudio/freepik

15. Chwała za zbiorcze opakowania

Amerykanie bardzo lubię kupować produkty spożywcze w zbiorczych opakowaniach, gdyż mają one atrakcyjniejsze ceny. W tym nie ma nic dziwnego. Jednak w zdumienie może wprawić buteleczka z 300 tabletkami przeciwbólowymi! To nie żart. Amerykanie przodują na świecie pod względem ilości kupowanych tabletek uśmierzających ból bez recepty.

tabletki
amazon

Który zwyczaj najbardziej Cię zaskoczył?

Może Cię zainteresować

zamknij