×

USA to kraj pełen dziwactw. 15 osobliwych zwyczajów, które wprawią w zdumienie każdego turystę

W USA wszystko musi być największe. Od porcji w restauracjach, przez królewskich rozmiarów łóżka małżeńskie, po ponad stupiętrowe wieżowce. Wiele zwyczajów panujących w tym kraju może wywoływać zdziwienie, a nawet niedowierzanie. Prawdą jednak jest, że każdy naród ma swoje dziwactwa. Poznaj amerykańskie obyczaje, które są w stanie zszokować każdego turystę.

1. Bez samochodu ani rusz

Amerykanie wszędzie jeżdżą autem. Nawet do pobliskiego sklepu. Tak już mają zakodowane i mało komu przyjdzie do głowy, aby skusić się na spacer. Natomiast po parkingach, zlokalizowanych pod ogromnymi centrami handlowymi, niektórzy obywatele potrafią krążyć kilkanaście minut w oczekiwaniu na zwolnienie się miejsca tuż obok wejścia.

2. Brak prywatności w publicznym WC

Publiczne toalety w USA są darmowe. To jest godne pochwały, ale wielkie zniesmaczenie budzi kwestia prywatności w takich przybytkach. Po pierwsze po zamknięciu drzwi pojawia się spora szpara, przez którą widać wszystko co dzieje się w kabinie. Drugą kwestią jest przestrzeń między podłogą a drzwiami. Jest ona na tyle pokaźna, że sięga prawie do kolan.

3. Cukier królem stołu

Cukier dodawany jest prawie do wszystkich produktów spożywczych, które można kupić w sklepie. Znajduje się nawet w chlebie, bekonie czy maśle orzechowym.

4. Po kawę w piżamie

Amerykanie nie dbają zbytnio o swój ubiór. Na ulicy można często zobaczyć ludzi chodzących w piżamach. Zwykle w takim stroju podwożą dzieci do szkoły, wyskakują do pobliskiego sklepu lub po kawę na wynos. Natomiast zimą mieszkańcy chętnie wychodzą na szybkie zakupy w kurtce puchowej i japonkach. Według nich grube ubrania krępują ruchy i z dwojga złego wolą już trochę zmarznąć.

5. Data na opak

W USA praktykuje się inny zapis daty: MM/DD/YYYY = 02.14.2021. Najpierw miesiąc, później dzień, a na końcu rok.

6. Zamiłowanie do flag

Flagi narodowe wiszą dosłownie wszędzie. Nie tylko na budynkach rządowych. Mieszkańcy bardzo chętnie wieszają je na domach czy balkonach, aby zamanifestować swój patriotyzm. Powiewają tam przez cały rok. Oczywiście podczas świąt narodowych ilość flag, które można zobaczyć na ulicy drastycznie wzrasta.

7. Mrożonki podstawą żywienia

Amerykanie to królowie gotowego jedzenia. W marketach na dziale z mrożonkami można znaleźć naprawdę wszystko. Dostępna jest np. mrożona jajecznica, usmażony już bekon, kanapki z dżemem i masłem orzechowym czy puree z ziemniaków. Dodatkowo nikogo nie dziwią ugotowane na twardo, obrane i zapakowane w torebki jajka, posiekany szczypiorek czy ser w sprayu.

Tak wygląda mrożona jajecznica z boczkiem

8. Darmowa kranówka

W restauracjach woda jest darmowa. Przy składaniu zamówienia dostajemy automatycznie półlitrową szklankę wypełnioną lodem i wodą. Niestety jest to zwykła kranówka.

9. Powiększone napoje

Rozmiar napoi sprzedawanych w barach szybkiej obsługi znacznie różni od europejskiego. W USA mały napój to aż 700 ml, a duży ponad litr!

10. Woda z mikrofalówki

Amerykanie piją bardzo mało herbaty. Jeśli w restauracji poprosisz o ten napój, to dostaniesz mrożoną herbatę z lodem. W związku z tym obecność czajnika w domu należy do rzadkości. Jeśli już ktoś musi podgrzać wodę, to robi to w kuchence mikrofalowej.

11. Paczki prosto pod drzwi

Kurierzy zostawiają paczki pod drzwiami wejściowymi i nie oczekują potwierdzenia odebrania przesyłki. W blokach sprawa ma się trochę inaczej. Zwykle wszystkie paczki lokowane są w specjalnie przeznaczonym do tego pomieszczeniu.

12. Samochodowi listonosze

Skrzynki na listy nie mają zamków i zwykle znajdują się tuż przy ulicy. Dzięki temu listonosze nie muszą wysiadać z samochodu, aby umieścić w nich listy.

13. Dodatkowy podatek

Do cen wszystkich produktów w sklepach doliczany jest przy kasie podatek. Stawki różnią się w zależności od stanu. Dlatego nigdy nie warto wybierać się z wyliczoną gotówką. 😉

14. Linia wyparła kratkę

W USA niezwykle trudno jest kupić zeszyt w kratkę. Amerykanie uwielbiają zeszyty i notatniki w linie. Tylko takich używa się też w szkole. Nawet na lekcjach matematyki.

15. Chwała za zbiorcze opakowania

Amerykanie bardzo lubię kupować produkty spożywcze w zbiorczych opakowaniach, gdyż mają one atrakcyjniejsze ceny. W tym nie ma nic dziwnego. Jednak w zdumienie może wprawić buteleczka z 300 tabletkami przeciwbólowymi! To nie żart. Amerykanie przodują na świecie pod względem ilości kupowanych tabletek uśmierzających ból bez recepty.

Który zwyczaj najbardziej Cię zaskoczył?

Poznaj ciekawostki o Filipinach.

Zobacz jak zrobić tort z pieluch.

 

Wybrane dla Ciebie

17 zdjęć ukazujących nasz kontynent z perspektywy amerykańskiego turysty. Mają nam czego zazdrościć…

Są w Ameryce rzeczy i zwyczaje, których prawdopodobnie nigdy nie zrozumiemy, ale i mieszkańcy USA dostrzegają u nas rzeczy, które są dla nas bardzo zwykłe, a ich przyprawiają o zdumienie lub podziw. Oto kolekcja rzeczy, które na nich robią w Europie wrażenie. #1 Amerykanie zazdroszczą nam tego, jak wyglądają nasze autostrady (być może nie wiedzą, […]

20 dowodów na niezwykłą kreatywność ludzi, której można szczerze pozazdrościć

Mówi się, że ludzka kreatywność nie ma granic i rzeczywiście czasem pomysły niektórych osób potrafią zachwycić. A czasem człowiek mówi sobie: „że też ja na coś podobnego nie wpadłem…”. Oto 20 rzeczy zrobionych przez kreatywnych ludzi. #1 Bajeczne! #2 Kiedy chcesz się pochwalić płaskim TV, ale szkoda Ci kasy #3 One są wyhaftowane #4 „Miałem […]

10 dziwacznych zabytków, które mogły stworzyć tylko lekko szalone umysły. Takie cuda jedynie w USA

USA jest krajem, który potrafi zadziwić każdego turystę. Tylko tam zobaczymy mrożoną jajecznicę, flagi powiewające na każdym budynku czy elektryczne wózki sklepowe przeznaczone dla otyłych osób. Nie ustępują im także zabytki. Niektóre z nich są naprawdę wymyślne. 1. Dog Bark Park Inn, Cottonwood (Idaho) Ten wyjątkowy motel stoi przy autostradzie 95. Wygląda jak ogromny pies […]

19 zdjęć, które otworzą Wam oczy. Pokazują otaczający nas świat z zupełnie innej perspektywy

Tajemnicze i ciekawe miejsca i rzeczy. To zawsze ekscytuje! Mamy dla Ciebie parę niespodzianek. Zobacz, czy wszystko już widziałeś. 1. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak instalują te ogromne wieże linii energetycznych 2. Przeprowadzka budynku 3. Zdjęcie lotnicze New Delhi w Indiach 4. Nowy Jork nocą wygląda jak płyta główna 5. Czy zdjęcie ogolonej małpy jest […]

35 rzeczy i zwyczajów, które wprawiają w zdumienie Amerykanów przybywających do Europy

Nie tylko Europejczyków dziwią zwyczaje Amerykanów. Różni obywatele USA po przyjeździe na stary kontynent otwierają szeroko oczy. Niektóre obyczaje oraz styl życia mieszkańców Włoch czy Niemiec sprawia ich w osłupienie, a czasami miło zaskakuje. 😉 1. Jedzenie na mieście Porcje w restauracjach są małe, ale zadziwiająco syte, co bardzo dziwi wielu amerykanów. We Włoszech można […]

11 osobliwych zwyczajów z różnych krajów świata, które mogą zaskoczyć każdego turystę

Podróżując po świecie musisz być świadomy tego, że w wielu krajach panują całkiem odmienne zwyczaje niż te znane w Polsce. Niektóre z nich mogą zdumiewać, inne trochę szokować bądź wywoływać konsternację. Bez względu na wszystko, każdy należy uszanować. Wybrałam kilka ciekawych obyczajów praktykowanych w różnych zakątkach naszego globu. Zapoznaj się z nimi, aby być świadomym […]