×

Co można zrobić z papieru?

Papier to bardzo wdzięczny materiał plastyczny. Co można zrobić z papieru? Mnóstwo rzeczy. Jest relatywnie tani, prosty w użytkowaniu, można go łatwo ciąć, zginać, układać, sklejać i ozdabiać. Z kartki papieru A4, z papieru kolorowego, a nawet rolki papieru toaletowego możemy wyczarować prawdziwe cuda. I to niewielkim nakładem finansowym, ani wysiłkiem. Warto sięgnąć także po niestandardowe materiały z papieru, np.: papierowe talerzyki, rolki od papieru toaletowego czy papierowe kubeczki. Ilość rzeczy, które można wyczarować z papieru jest nieograniczona i zależy tylko od naszej wyobraźni. Oto kilka naszych pomysłów.

Na święta

Co można zrobić z papieru na święta? Oczywiście ozdoby choinkowe. To frajda dla dzieci, ponieważ papier jest łatwy w obsłudze. Wytnij różne kształty z kolorowego papieru – rybki, bombki, kwiaty i pozwól dzieciom ozdabiać je dowolnie przy użyciu flamastrów, kolorowego papieru i brokatu. Bardzo fajnym pomysłem jest wykonanie kalendarza adwentowego w papierowych kubeczków. Należy je ozdobić, na każdy nakleić numer – dzień miesiąca do Wigilii, połączyć tasiemką a do środka wrzucić drobne upominki dla dzieci lub słodycze. Na święta możemy też przygotować z papieru ozdobne torby do prezentów, a na święta wielkanocne także okolicznościowe kartki.

Kartki na różne okazje

To podstawowa rzecz, jaką można łatwo zrobić z papieru. Jest to szczególnie wdzięczne zadanie dla dzieci. Na Dzień Matki, Dzień Babci, Dzień Dziadka, na urodziny koleżanek można wykonać własnoręcznie ozdobione kartki. Możemy je zrobić od początku samodzielnie lub kupić gotowe zestawy do wykonywania kartek, które też wymagają sporej kreatywności.

A co na podwórku?

Warto odkurzyć niektóre zabawy, które były domeną naszego dzieciństwa. Akcesoria do nich można zrobić ze zwykłej kartki nawet z zeszytu. Chodzi tu o łódki z papieru. Warto pokazać dzieciom jak się je robiło i pobawić się w regaty na osiedlowych kałużach. Z kartki zrobimy także samoloty. Tu też możemy wytężyć wyobraźnię i zorganizować zawody, pokazy lotnicze lub pokazać dzieciom jak można za pomocą takich samolotów przesyłać sobie wiadomości. Fajnym pomysłem jest też wykonanie czapki „malarskiej” z papieru a potem wspólne jej ozdabianie, np.. pióropuszem z kolorowego papieru.

co można zrobić z papieru

Wyższa szkoła jazdy, czyli origami

Origami jest sztuką składania papieru. Większość figurek, kwiatów, pudełek i innych rzeczy jakie można tą techniką wykonać tworzymy z jednej kartki papieru. Origami to tradycyjna, japońska sztuka składania papieru ale nie bójmy się. Wiele wzorów doskonale nadaje się dla dzieci czy osób początkujących. Składanie papieru uczy cierpliwości, precyzji, koncentracji i doskonale relaksuje. A efekty są oszałamiające.

Od kuchni…

Wdzięcznym materiałem do eksperymentów są papierowe talerzyki. Z pomalowanych czy oklejonych papierem kolorowym i odpowiednio poprzecinanym można zrobić kwiaty, zwierzątka, rybki i inne postaci. Bardzo efektownie prezentuje się zrobiony z talerzyka zegar, który może pomóc dzieciom w nauce godzin (wskazówki mocujemy na korku tak, by można było przesuwać je dowolnie po tarczy zegara).

Może Cię zainteresować

zamknij