Kategorie Genialne

Na całym Świecie są tylko 4 kolory paszportów! Ich podział wcale nie jest taki oczywisty

Paszporty na całym świecie są w jednym z 4 kolorów! Różnią się co prawda wnętrzem i symbolami na okładce, ale mogą mieć tylko jeden z 4 kolorów: czerwony, niebieski, zielony i czarny. Obywatele jakich krajów posługują się paszportami w kolorze czerwonym? A kto używa paszport zielony albo czarny? Chcesz wiedzieć? Przeczytaj!

Kolor paszportu dyktują warunki, takie jak: geografia, religia, stosunki polityczne. Na przykład Polska po przystąpieniu do Unii Europejskiej zmieniła kolor paszportów z granatowych na czerwone. Kolor ten jest przypisane do krajów należących do UE.

Czerwony paszport – z jakiego kraju?

Czerwony, a właściwie bordowy paszport mają obywatele UE (poza Chorwacją) oraz obywatele krajów ubiegających się o członkostwo w UE, czyli Macedonia, Turcja i Albania. Kolor bordowy mają jeszcze paszporty takich krajów jak Boliwia, Ekwador, Kolumbia i Peru. Te kraje zachodniej Ameryki Południowej tworzą tzw. Andyjski Wspólny Rynek. Do grypy państw z czerwonym paszportem należą jeszcze Rosja, Szwajcaria, Chiny i Wenezuela.

freepik.com

Niebieski paszport

Niebieski to drugi pod względem popularności kolor paszportu. Posługują się nim obywatele USA i obywatele Argentyny, Brazylii, Paragwaju i Urugwaju.
Granatowe paszporty mają również obywatele krajów Wspólnoty Karaibskiej: Belize, Trynidad, Tobaco i Jamajca oraz Kuba i Kajmany.
Taki kolor paszportu mają też Australijczycy.
Z krajów europejskich Chorwacja ma granatowe paszporty pomimo obecności w UE.

freepik.com

Zielony paszport

Ten kolor posiadają przede wszystkim obywatele krajów muzułmańskich takich jak: Arabia Saudyjska, Maroko i Pakistan.
W Afryce taki kolor paszportu mają kraje należące do Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej, czyli Senegal, Nigeria, Burkina Faso, Niger i Wybrzeże Kości Słoniowej.
Zielony paszport mają obywatele Meksyku i Wietnamu.

wikipedia.commons

Czarny paszport

Najmniej popularny kolor paszportu. Mają go często obywatele państw, w których kolor czarny jest jednym z kolorów narodowych. Do krajów tych należy Nowa Zelandia, Botswana, Zambia.
Z czarnym paszportem podróżują też obywatele Indii.

wikipedia,commons

Mapa świata wg kolorów paszportów

reddit.com
Źródła: czasnawywczas.pl, kobieceinspiracje.pl