Smartphone zastąpił komputer, a co nastąpi po nim? Przyszłość wygląda jak serial scence-fiction

Czy wyobrażasz sobie świat bez smartphone’ów? Może to dziwnie zabrzmi, ale pewnego dnia te małe urządzenia mogą całkowicie zniknąć, tak samo jak stało się to z maszyną do pisania czy budkami telefonicznymi. Jeśli myślisz, że telefony komórkowe są niezastąpione i zawsze będą istnieć, to musisz wiedzieć, że najprawdopodobniej w przeciągu kilku następnych lat duże firmy przestaną je produkować.

Smartphone’y stały się nie tylko świetnym narzędziem do komunikowania się z innymi, ale dzięki nim bez problemu możemy zrobić wysokiej jakości zdjęcia, zapisywać mnóstwo informacji na temat spotkań i urodzin bliskich, zamówić Ubera czy nawet zapłacić za obiad w restauracji.

pixabay.com

Jednym słowem mówiąc, telefony komórkowe wzięły to co najlepsze z komputerów stacjonarnych, ominęły duży monitor i klawiaturę oraz myszkę i zmieniły się w kompaktową, lekką i małą wersję inteligentnej technologii.

Komputerowa gratka czy technologiczna pułapka?

Jak wiadomo, apetyt rośnie w miarę jedzenia, dlatego smartphone’y są wyposażane w coraz to lepsze ustawienia i aplikacje. Jeszcze kilka lat temu gogle do wirtualnej rzeczywistości były tylko odległym marzeniem, a dziś są realnym przedmiotem. Rozważmy też inteligentne oprogramowanie, które posiada każdy iPhone czyli asystent głosowy Siri. Firmy produkujące nowe technologie, starają się podnosić stawki i coraz bardziej eksperymentują i wdrażają komputery w ludzkie obowiązki.

Co czeka nas po smartphonie?

Firmy tj. Microsoft, Facebook, Google, pracują nad stworzeniem samodzielnego zestawu słuchawkowego z rozszerzoną rzeczywistością, które wyświetlałyby szczegółowe obrazy 3D prosto do gałek ocznych. Microsoft rozważa nawet zastąpienie smartphone’ów, telewizorów oraz wszystkich przedmiotów, które mają ekran, własnie takim zestawem.

via GIPHY

Jeśli kojarzysz serial „Czarne Lustro” to scenariusze, które są tam przedstawione, zaczynają nabierać coraz bardziej wyraźnego kształtu i zdają się być rzeczywistością. Systemy sztucznej inteligencji takie jak Siri, zaczynają rozumieć coraz więcej i stają się coraz mądrzejsze, a rozmowy z komputerami przybierają wymiar dyskusji z inteligentną istotą.

via GIPHY

Innymi słowy, komputery przejmą nasze zmysły, bardziej niż robią to do tej pory. Stają się naszym wzrokiem i słuchem. Gdy przyjrzymy się temu nieco bliżej, dostrzeżemy, że taka wizja jest trochę przerażająca. Nawet jeśli do tej pory wszystkie inwestycje są tylko gadżetami (telefony, smartwatch’e, gogle VR), to musisz wiedzieć, że za kilka dekad faktycznie możemy doczekać się implantów, które będą wszczepiane do ludzkiego organizmu.

via GIPHY

Ostatnio Neuralink, firma założona przez przedsiębiorcę Elona Musk’a, rozpoczęła pracę na „koronką nerwową”, która ma znaleźć się w mózgu człowieka i łączyć się z komputerem, po to aby świat cyfrowy i fizyczny wreszcie stał się jednością, a człowiek i komputer – jednym organizmem. Jeśli weźmiemy pod uwagę taki scenariusz, faktycznie należy się zastanowić czy taka ingerencja i rozwój technologii jest słuszny.

Nas taka wizja przeraża, a Ciebie?