Kategorie Domowe trikiPorady

Co robić gdy znajdziesz w domu parecznika

Na myśl o robakach wielu z nas dostaje gęsiej skórki, a co dopiero gdy zobaczymy jakiegoś paskudnego insekta! Nikt nie chce aby w domu zalęgły się owady, jednak zdarza się, że nie wiadomo skąd, ten małe robaki pojawiają się w naszym mieszkaniu.

Raczej nikt nie myśli, że insekty w domu mogą mieć jakiś pozytywny wpływ na nasz dom, jednak okazuje się, że nie każdego robala powinniśmy natychmiast usunąć gwałtownym ruchem za pomocą gazety. Zanim jednak to zrobisz, warto abyś dowiedział się o pozytywach z posiadania w domu pareczników.

instagram.com/tomaszkuski

Kiedy widzisz parecznika pod prysznicem pewnie pierwsze co robisz to szybko odkręcasz kurek z wodą i starasz się usunąć z pola widzenia te małe stworzonka. Dlaczego jednak warto oszczędzić ich życie?

Co robić gdy znajdziesz w domu parecznika?

Stonogi domowe czyli pareczniki to stonogi, które chociaż wyglądają nie zbyt ładnie, niosą ludziom wiele korzyści. Widzisz, te przerażające robaki uwielbiają jeść niektóre z najmniej lubianych owadów tj. karaluchy, muchy, ćmy, świerszcze, rybiki srebrne, skorki czy małe pająki.

Zasadniczo, te długonogie insekty pozbywają się praktycznie każdego stawonoga, którego zobaczą.

Czy pareczniki domowe są niebezpieczne?

wikipedia.com

Chociaż technicznie wszystkie stonogi domowe mają gruczoły, które wstrzykują jad, aby pomóc im zabić ofiarę, stanowią bardzo niewielkie zagrożenie dla ludzi. W bardzo mało prawdopodobnym przypadku, gdy któryś z nich Cię ugryzie, możesz doświadczyć bardzo krótkiego wybuchu przejściowego bólu.

Jeśli jesteś miłośnikiem psów lub kotów, także nie musisz się martwić – jad parecznika nie jest tak silny aby wyrządzić krzywdę, któremuś z Twoich pupili lub pociech.

Co robić gdy znajdziesz w domu dużą ilość pareczników?

instagram.com/do_kuhan

Oczywiście pareczniki nie są zbyt urokliwe i rozumiem, że nikt nie chciałby widzieć ich w swoim domu, jednak całkowita eksterminacja ich nie jest dobra. Jednak gdy w domu jest za dużo pareczników, warto zacząć od osuszenia wilgotnych obszarów domu oraz zamknięcia wszystkich szczelin, przez które te insekty mogłyby się przedostać. Następnie umieść kilka pułapek w obszarach gdzie najczęściej widujesz pareczniki. W tym przypadku warto postawić na lepy. Pareczniki często pojawiają się gdy w domu panuje bałagan. Możesz je spotkać nie tylko pod prysznicem, ale także w miejscach gdzie znajduje się dużo kartonowych pudełek – to w tych miejscach owady często składają jaja.

Mam nadzieję, że następnym razem gdy zobaczysz parecznika nie panikuj od razu! Warto oszczędzić życie małego robaka, który sprawi, że Twój dom będzie wolny od karaluchów, rybików i innych szkodników.

Czy miałeś kiedyś w domu parecznika? Co zrobiłeś gdy znalazłeś w swoim mieszkaniu takiego insekta?


Zobacz także:

1) 9 domowych sposobów na pozbycie się pająków z domu. Bez użycia chemicznych środków

2) Mole w domu to problem wielu gospodyń. 7 trików, sprawi, że insekty giną na miejscu

Fotografie: housemethod.com