×

10+ przydatnych informacji, które musisz wiedzieć przed urlopem. Ułatwią Ci wakacje

Będąc na wakacjach na pewno obawiasz się, że Twój wypoczynek zostanie przerwany jakimś nieszczęśliwym wypadkiem. Jeśli nie chcesz zostać naciągniętym przez sprytnych sprzedawców lub zrobić piękne zdjęcia w często, zatłoczonych miejscach, koniecznie musisz poznać poniższe triki, które przydadzą się podczas wyjazdów. Dzięki nim unikniesz przykrych niespodzianek i rozczarowań!

#1 Zabierz wszystko co ważne

instagram.com/expertvagabond

Jeśli wybierasz się w podróż własnym pojazdem nie zapominaj o kole zapasowym i narzędziach. Podczas wyjazdu za granicę przydadzą się także zdjęcia paszportowe, karty kredytowe czy baterie zapasowe do aparatu! O tym ostatnim kiedyś zapomniałam i słono za to zapłaciłam… Aby wrócić z wycieczki z pamiątkowymi zdjęciami zapłaciłam w specjalistycznym sklepie podwójną kwotę za standardową baterię…

#2 Spotkaj lokalnych mieszkańców

instagram.com/expertvagabond

Dzięki bliskim spotkaniom z lokalnymi mieszkańcami zdecydowanie lepiej zrozumiesz dane miejsce. Nie oceniaj, jeśli ich styl życia jest całkiem odmienny od Twojego – zawsze staraj się doświadczać i doceniać jak najwięcej.

#3 Pamiętaj, darmowe rzeczy często nie są darmowe

instagram.com/ci.chill / instagram.com/vespula.luggage

Na pewno nie raz widziałeś artystów występujących na ulicach dużych miast. Często ich występy i pokazy talentów są wyjątkowe, ale lepiej uważaj gdy będziesz się przyglądał. Kiedy robisz zdjęcie, ktoś może okradać Cię z portfela lub biżuterii! A propos biżuterii… Nie raz spotkałam się na wyjeździe z oszustami, którzy próbują dać Ci za darmo różę lub bransoletkę mocy. Początkowo usłyszysz, że to nic nie kosztuje, jednak w kilka chwil „sprzedawca” zawiąże Ci ją na ręce i zażąda jakiegoś wynagrodzenia. Próby oddania bransoletki są często bezskuteczne… Dlatego lepiej nie dać się nabrać na „darmowe” prezenty, odmów mówiąc stanowcze „nie” i idź dalej.

#4 Uważaj gdy wypożyczasz sprzęty!

instagram.com/stopstorm

Wynajęcie motocykla, skutera czy samochodu na wyjeździe to bardzo wygodna sprawa. Jednak musisz sprawdzić czy dana wypożyczalnia ma dobre opinie i czy jest autentyczna. Może się okazać, że wynajęty motocykl lub skuter zostały specjalnie uszkodzone, a nawet skradzione, abyś musiał zapłacić za jego naprawę lub całość. Aby tego uniknąć, użyj własnej kłódki do zabezpieczenia skutera czy roweru. Zawsze rób zdjęcia przy odbiorze pojazdu, aby w razie gdyby wypożyczalnia zarzuciła Ci jakieś zadrapania, masz dowód, że rysy znajdowały się tam wcześniej.

#5 Pamiętaj o skrytkach na pieniądze

slotflops.com

Posiadanie tajnego miejsca do przechowania gotówki lub kart może być naprawdę wygodne. Możesz pomyśleć o dodatkowej torebce,

#6 Bukuj poranne loty

instagram.com/pilotsergi94

Większość burz zwykle rozwija się popołudniami i wieczorami, dlatego poranne loty są mniej podatne na turbulencje. Jeśli obawiasz się lotów, lepiej zdecyduj się na te poranne.

#7 Wstawaj wcześniej

instagram.com/michelecucci / instagram.com/saharcyra

Jeśli chcesz uniknąć tłumów w kolejkach do muzeum lub na plaży, lepiej wstawaj wcześniej! Nie musisz zrywać się z samego świtu, jednak warto pomyśleć, że jeśli wyjdziesz na plażę o 12, będzie ciężko znaleźć fajne miejsce.

#8 Naucz się kilku słów w obcym języku

instagram.com/expertvagabond

Nie musisz biegle posługiwać się językiem obcym, ale znajomość kilku zdań może mieć duże znaczenie dla Twojego doświadczenia w podróży. Ludzie zazwyczaj doceniają, kiedy turyści mogą powiedzieć kilka słów w lokalnym języku.

#9 Pakuj się z rozwagą

instagram.com/expertvagabond

Zastanów się czy na pewno potrzebujesz 10 par spodni na wyjazd który trwa tylko tydzień. Niektóre rzeczy możesz wyprać na miejscu, a z innych po prostu zrezygnować.

#10 Jedz potrawy z lokalnej kuchni

instagram.com/gojojojojogoh

Zapytaj się lokalnych mieszkańców o jakąś restaurację lub knajpkę do której sami chodzą. Zazwyczaj takie miejsca są o wiele tańsze i serwują znacznie lepsze dania.

#11 Podróżuj poza sezonem

instagram.com/gaia.vella / instagram.com/greatwallmylove

Wakacje szkolne to najlepszy czas na spędzenie urlopu dla rodzin z dziećmi. Jeśli nie masz dzieci w wieku szkolnym, zastanów się nad wyjazdem na wakacje poza sezonem – w innych miesiącach dane miasta mogą być mniej zatłoczone, a ceny niższe.

#12 Przeczytaj o państwie do którego się wybierasz

Przed wyjazdem zrób małe rozeznanie i dowiedz się co wolno, a czego nie wolno robić w danym kraju. Warto przeczytać kilka artykułów oraz blogów. Dowiedzieć się jakie symbole, które dla Ciebie są całkiem normalne, dla innych mogą być obraźliwe. Niektóre tradycje mogą się bardzo różnić od tych, które znasz i czasami nawet nieświadomie możesz kogoś obrazić. Np. znak OK, gdy kciuk dotyka palca wskazującego, jest w wielu krajach jednoznaczny i oznacza po prostu OK, ale w innych jak np. w Turcji jest bardzo obraźliwy. Lepiej unikaj tego gestu, odwiedzając ten kraj, w przeciwnym razie możesz mieć poważne problemy z mieszkańcami.

#13 Przygotuj ładowarki i adaptery

instagram.com/vespula.luggage

Wszyscy mamy dziś mnóstwo gadżetów, a każdy z nich jest wyposażony w ładowarki i kable. Zanim wyruszysz na wakacje, kup adapter, który będzie działał w kraju, do którego podróżujesz. Pozwoli to zaoszczędzić dużo czasu i bólu głowy, gdy będziesz próbował znaleźć sklep z odpowiednią ładowarką.

To może Cię zainteresować:

Inspirujące metamorfozy busów. Nabierzesz ochoty na podróże

Jak tanio podróżować? 10 sprawdzonych trików

Przed wyjazdem na kilka dni, zostaw w zamrażalniku kubek z monetą oraz zamarzniętą wodą

10 podróżniczych kont na Instagramie, które sprawią, że będziesz chciał zmienić swoje życie

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować

zamknij