7 rzeczy, które możesz zrobić z jesiennymi liśćmi. Przydadzą się nie tylko w ogrodzie - Genialne
×
Wirtualna Polska

7 rzeczy, które możesz zrobić z jesiennymi liśćmi. Przydadzą się nie tylko w ogrodzie

Niektórym trudno się z tym pogodzić, ale lato już się skończyło i trzeba po prostu przyzwyczaić się do typowo jesiennych warunków. W tym także do liści masowo spadających z drzew. Co zrobić z liśćmi oprócz zutylizowania.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Oto garść najbardziej praktycznych pomysłów na zagospodarowanie liści.

#1 Co można zrobić z liśćmi? Wykorzystaj je jako kompost

co zrobić z liśćmi
pinterest

Opadłe jesienne liście są doskonałym źródłem wielu cennych minerałów w kompoście. Dzięki temu, że są wilgotne, ale nie mokre, zmieszane z zielonymi pędami i obracane raz w miesiącu, aby umożliwić cyrkulację tlenu, w końcu rozpadną się na gęsty czarny kompost – tenże stanowi niezwykle cenne źródło, pełne wartości odżywczych dla roślin, kwiatów i trawnika.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#2 Co można zrobić z liśćmi? Użyźnij swój trawnik!

co zrobić z liśćmi
pinterest

Gdy liście spadną na trawnik, ustaw kosiarkę rotacyjną na najwyższą wysokość koszenia i przejedź po nich. W ten sposób liście zostaną rozdrobnione na małe kawałki, co umożliwi ich rozkład na trawniku. Stanowi to doskonały środek użyźniający glebę, który pomaga jej zachować wilgoć i zdrowie przez całą zimę.

#3 Wykorzystaj je jako ściółkę

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
pinterest

Najpierw zbierz je i rozdrobnij za pomocą kosiarki rotacyjnej. Po rozdrobnieniu liści rozłóż je wokół roślin i rabat kwiatowych – na grubość 5-7 cm, omijając łodygi. Ściółka z liści ma wiele wspaniałych zalet, nie tylko rozkłada się i staje się doskonałym środkiem użyźniającym glebę, ale działa jako izolacja dla roślin i warzyw, a także chroni pożyteczne żyjątka żyjące w glebie. Działa również jako przydatna bariera dla chwastów.

#4 Zapakuj je do worków i wykorzystaj wiosną/latem


spablab/flickr
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

W miesiącach wiosennych i letnich może być trudno znaleźć wystarczającą ilość tzw. „brązowego materiału” do pojemnika na kompost. A wpływa on bardzo pozytywnie na wzrost wszelkich roślinek. Przechowując liście w workach w chłodnym i suchym miejscu, możesz zapewnić sobie bogate źródło minerałów, których potrzebują Twoje rośliny.

#5 Co można zrobić z liśćmi? Wykorzystaj je jako izolację

co można zrobić z liśćmi
pinterest

Zbierz tyle liści, ile możesz, wysusz je i zapakuj do worków. Przechowuj je w zimnych miejscach w domu lub np. w szopie w szopie ogrodowej. Te worki z liśćmi będą działać jak izolacja, pomagając utrzymać ciepło w zimie w danym pomieszczeniu.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#6 W kurniku zastąpisz nimi słomę

co można zrobić z liśćmi
pinterest

Liśćmi możesz także wyściełać swój kurnik. W przeszłości było to bardzo powszechne na wsi, jeśli rolnikom zabrakło słomy. Co więcej, odchody kur sprawiają, że liście szybciej gniją i można je później wykorzystać jako cenny nawóz do rabat kwiatowych.

#7 Pozwól im się rozłożyć na pleśń

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
pinterest

Pleśń liściowa powstaje w wyniku całkowitego rozkładu liści przez okres 2 lat. Jest używana jako polepszacz gleby, który rozbija gęste, zbite gleby i ułatwia przenikanie korzeni roślin. Pleśń liściowa stymuluje również aktywność mikrobiologiczną w glebie, co z kolei uwalnia azot i inne składniki odżywcze do korzeni roślinek.

Masz jakiś swój inny pomysł na zagospodarowanie liści?

7 powodów dla których warto zrezygnować z grabienia liści i pozostawić je w rękach natury

5 NATURALNYCH sposobów na MSZYCE – [płyn do naczyń, cytryna, aspiryna, olejek, czosnek]

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować