×

Architekci przekształcili niewykorzystaną przestrzeń w kolorową bibliotekę dla dzieci

Stare i opuszczone miejsca mogą być przerażające, a dla innych stanowią ciekawe wyzwanie pod względem zagospodarowania przestrzeni. Z takim nastawieniem podeszli architekci z biura Michael K Chen Architecture, którzy zdecydowali się zmienić ciemną i niedocenioną przestrzeń w kolorową i przejrzystą czytelnię dla dzieci.

Concourse House to potężna przestrzeń znajdująca się na Bronxie w Nowym Jorku

Przestrzeń ta służy bezdomnym kobietom z dziećmi jako schronisko. To miejsce gdzie bezdomni mogą poprosić o pomoc w wyjściu ze swojej krytycznej sytuacji, a także uzyskać pomoc socjalną. Concourse House jest w stanie pomóc im w wygodnym przejściu do życia w stałych domach, a ponieważ dzieci nadal muszą uczyć się i rozwijać w środowisku wychowawczym, stworzenie przyjemnej przestrzeni dla najmłodszych wychowanków było bardzo istotne.

Miłość do książek oraz czytania jest czymś co definiowało mnie w dzieciństwie – powiedział dyrektor biura architektów, Michael Chen – Przestrzeń którą zdecydowaliśmy się zagospodarować to wyjątkowy prezent, zwłaszcza dla dzieci, które obecnie nie mają stałego domu lub nie mogą znaleźć swojego własnego miejsca w ośrodku. Praca z Councourse House to ogromny przywilej, a bibliotek stała się piękną rzeczywistością, na którą zasługują te dzieci.

Wykorzystując niewielką przestrzeń , architekci zdecydowali się umieścić dwa okrągłe stoły (które są zintegrowane z półkami),boazerię zawierającą światła LED, które oświetlają przestrzeń, a także pomalowaną na czarno powierzchnię do pisania, aby dzieci mogły wyrazić swoją kreatywność.

Projekt był możliwy dzięki darowiźnie w postaci 1200 książek dla dzieci z księgarni Sisters Uptown Book w Washington Heights, a także darowizny od Julie i Kate Yamin, która przyczyniła się do kupna mebli. Ze swojej architekci wykonali projekt całkowicie za darmo i pomogła w pozyskiwaniu darowizn od projektantów, wykonawców i producentów.

Jak Ci się podoba taki projekt i wykorzystanie hali?

 

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Wybrane dla Ciebie

Wypożyczanie ludzi zamiast książek. Żywa Biblioteka pomaga walczyć ze stereotypami

Tradycyjne biblioteki nikogo nie dziwią. A jakby tak zmienić trochę formułę i zamiast książek móc wypożyczać ludzi do wspólnej rozmowy? Wszystko zaczęło się w Dani W Kopenhadze w 1993 roku grupa przyjaciół została napadnięta. Po tym incydencie postanowili założyć stowarzyszenie Stop Volden, które miało na celu edukowanie młodzieży i w przyszłości zapobieganie przemocy. Siedem lat później […]

Opuszczony kościół zamieniony w bibliotekę. Oszałamiająca metamorfoza holenderskiej świątyni

Czasami dzieje się tak, że niektóre kościoły przestają pełnić funkcje religijne i zaczynają popadać w ruinę. Jak zabytkowe budowle ocalić od zniszczenia? W zachodniej Europie mają na to sposób. Kiedy kościół staje się biblioteką Vught to miasto leżące na południu Holandii. W 1884 roku oddano tam do użytku kościół DePetrus (pod wezwaniem św. Piotra). Lokalnej […]

Zielona biblioteka z mchem na ścianach w Lublinie. Zachwyci nie tylko miłośników książek

Na mapie Lublina pojawił się nowy obiekt, stworzony z myślą o osobach, kochających książki. To zielona biblioteka, której ściany porasta mech. Biblioteka XXI wieku Bioteka otworzyła swoje podwoje w styczniu, w centrum Lublina. Jest filią Miejskiej Biblioteki Publicznej i mieści się w budynku, gdzie od lat 60. XX wieku działała kultowa restauracja Karczma Słupska. Placówka […]

Nie uwierzysz co znajduje się w tym niesamowitym wnętrzu. Musisz przyznać, że robi wrażenie

Jeśli nie przepadacie za przesiadywaniem w bibliotekach, to za chwilę zmienicie zdanie. W Chinach otworzono piękną i nowoczesną pięciopiętrową bibliotekę, która pomieści 1,2 miliona książek. Projekt powstał dzięki współpracy duńskiej firmy MVRDV oraz chińskiego instytutu TUPDI. W budynku znajduje się czytelnia, miejsce do wypoczynku, biura, kawiarnia oraz pracownie komputerowe. Biblioteka ma 34 tysiące metrów kwadratowych […]