×

Tu wiedzą jak radzić sobie z upałami. Coober Pedy to miasto zbudowane pod ziemią

Coober Pedy to niewielka miejscowość górnicza, znajdująca się mniej więcej w centralnej części Australii. Znajdują isę w niej ogromne złoża drogocennych opali, a także miasto, którego większość budynków jest wykutych w skałach pod ziemią.

pinterest
pinterest

Historia tej miejscowości sięga nie aż tak daleko wstecz, jak moglibyśmy się spodziewać, bo zostało założone zaledwie 100 lat temu.

pinterest
pinterest

W 1915 r. 15-letni Willi Hutchinson, przypadkowo odkrył tutaj ogromne złoża opali, kiedy wraz z ojcem poszukiwali złota.

pinterest

Po I WŚ zaczęli się tutaj osiedlać przenoszeni do rezerwy australijscy żołnierze – wszystkich porwało marzenie o ogromnym bogactwie, jakiego spodziewali się dorobić. Obecnie mieszka tu ok. 1500 osób.

pinterest

W okolicy miasteczka wydobywane są drogocenne opale, dzięki którym nieliczni szczęściarze z biedaków zamienili się w milionerów.

pinterest

W miasteczku i jego okolicy przez sporą część roku panują bardzo duże upały. Sięgają one latem średnio 30°C, choć nieraz zdarza się, że dochodzą do 40°C. Co jakiś czas odnotowywane są rekordy w granicy 50°C.

pinterest

Z powodu wysokich temperatur i chęci oszczędzenia na kosztach klimatyzacji mieszkańcy swoje domostwa drążą pod ziemią, w miejscowych skałach

pinterest

Pod ziemią mieści się też większość budynków użyteczności publicznej, takich jak poczta, kościoły, a także miejscowa pizzeria i motele.

pinterest

Miejscowość jest także znana z tego, że kręcono tu sporą część zdjęć do serii „Mad Max”. Co więcej, jeden z żyjących tu poszukiwaczy opali stał się inspiracją do filmu „Krokodyl Dundee”.

pinterest

W mieście znajduje się także wyjątkowy sierociniec dla małych kangurów, w którym można spędzić czas z tymi niesamowitymi zwierzakami.

kangur
the_adventures_of_cody_and_co / instagram

Do pozostałych atrakcji należy wykuty w skale kościół

pinterest

Hotele cieszą się sporym zainteresowaniem 😉

timscarisbrick / instagram

Jest też kilka otwartych dla turystów domów

karkalla8 / instagram

Zdaniem wielu podróżników Coober Pedy na żywo robi niesamowite wrażenie

pinterest

Podoba Ci się taki styl życia? 😉

18 infrastrukturalnych perełek, którymi zachwycają się nie tylko inżynierowie

Sprytny sposób na obieranie truskawek z szypułek

Może Cię zainteresować