×

Cuda z papieru, czyli jak zrobić masę papierową?

Jeśli sięgnąć pamięcią wstecz do czasów szkolnych, kiedy na plastyce wykonywało się różne figurki czy obrazki, przypominamy sobie, ile wspaniałych rzeczy powstało z materiałów z recyklingu. Stare gazety, butelki, patyki czy inne, na pierwszy rzut oka niepotrzebne już rzeczy w ciągu kilkudziesięciu minut lekcji zamieniały się w małe dzieła sztuki (na miarę dziecięcych standardów oczywiście). Wszystkie miały to do siebie, że oczarowywały autentycznością, a przy tym wszystkim były tanie, wręcz darmowe. Warto czasem powrócić do starych, sprawdzonych metod i zamiast kupowania figurek w sklepach, zrobić oryginalną samemu. W tym celu przyda się masa papierowa. Jeśli nie pamiętasz, jak się ją robiło, przypominamy, jak zrobić masę papierową.

Masa papierowa – proste przygotowanie, mnóstwo możliwości

Masa papierowa to jeden z najtańszych, najłatwiejszych do uzyskania i wyrobienia, a także najbezpieczniejszych materiałów. Zrobisz z niego właściwie wszystko to, co ma być funkcjonalną ozdobą i nie będzie miało kontaktu z wodą. Masa papierowa przyda się więc nie tylko na lekcjach plastyki dla dzieci, ale także w domu. Dzięki niej wyczarujesz niecodzienną maskę, figurkę, a nawet biżuterię. Jest ona elastyczna podczas wyrabiania, zaś po zaschnięciu przypomina delikatny gips. Dodatkową jej zaletą jest to, że gotową rzecz wykonaną z niej, można dowolnie pomalować i ozdobić. Z masy papierowej możesz zrobić także niebanalne ozdoby do pokoju swojego dziecka – na firanki lub na ściany, a także ozdobę do kwiatków doniczkowych (na przykład na nóżce, aby jej nie zamoczyć). Nie ma ograniczeń co do rzeczy, jakie mogą powstać z masy papierowej – jedyną barierą jest Twoja wyobraźnia!

jak zrobić masę papierową

Jak zrobić masę papierową z gazety i papieru toaletowego?

Zasadniczą zaletą masy papierowej jest to, że wszelkie składniki niezbędne do jej wykonania bez wątpienia masz w domu. Dzięki masie papierowej możesz więc zyskać niepowtarzalną dekorację, nie ponosząc właściwie żadnych kosztów. Zaczynamy! Potrzebne będą Ci: stara gazeta (lub papier toaletowy), mąka, trochę wody oraz duża miska. Weź 150 g mąki, szklankę wody i papier, który będziesz rozmaczać. Wymieszaj mąkę z wodą, a następnie dodawaj do powstałej zawiesiny kawałki papieru. Im bardziej je rozdrobnisz, tym łatwiej będą się namaczać. Ten sposób jest najlepszy jeśli chcesz zrobić maskę, na przykład karnawałową. Namoczone kawałki papieru kładź na twarz, by uzyskać pożądany kształt. Rodzaj papieru jest właściwie obojętny – kolorowe i lakierowane kartki jednak trudniej nasiąkają i trzeba moczyć je dłużej. Drugi sposób polega na porwaniu papieru na drobne kawałki i włożeniu ich do miski lub garnka z wodą oraz odstawieniu naczynia na całą noc. Jeśli masa jest Ci potrzebna na już, możesz gotować wodę z gazetą w środku przez około pół godziny, a po tym czasie (i po ostygnięciu) zmiksować z wodą (najlepiej blenderem). Następnie tak uzyskaną masę odciśnij na sicie z nadmiaru wody. Dodaj teraz około trzech łyżek mąki oraz 2 łyżki soli. Wymieszaj wszystko razem, aż osiągnie gładką i jednolitą konsystencję. Gotowe! Możesz już przystąpić do formowania swojego dzieła.

Może Cię zainteresować

zamknij