×

Pompony wychodzą z szafy. Mało osób wie, że w przeszłości miały czysto praktyczne zastosowanie

Wraz z nadejściem zimy sięgamy po czapki z pomponami. Ta puszysta dekoracja spełniała w przeszłości nie tylko ozdobną funkcję. Pompony posiadały także czysto praktyczne zastosowanie.

Chris Lorensson/unsplash

Bóstwo z pomponem

Uważa się, że początki pomponów sięgają jeszcze epoki wikingów (VIII-XI w.). Właśnie na ten okres datuje się posążek nordyckiego boga Freyra. Został on znaleziony w 1904 roku w Szwecji, a na głowie ma czapkę lub hełm zwieńczony pomponem.

wikimediacommons

Żeby głowa była cała

Ozdobne czapki z pomponami nosili wojskowi oraz duchowni. Jednak to w XVII lub XVIII wieku pompony zaczęły spełniać funkcję praktyczną. Przytwierdzono je do czapek francuskich marynarzy, którzy skarżyli się, że schodząc pod pokład jednostek pływających, uderzali głowami w niskie sufity. Ten puszysty, okrągły element miał amortyzować uderzenia. Dzięki temu marynarze nie musieli się martwić, że nabiją sobie guza. 😉

wikimediacommons

Tanie i ładne

Później pompony wdarły się do mody cywilnej i zaczęły zdobić przeróżne nakrycia głowy, obuwie czy ubrania. Stały się niezwykle popularne podczas wielkiego kryzysu (lata 30. XX wieku). Były tanie i dzięki nim można było szybko oraz niewielkim kosztem udekorować dowolną część stroju.

Cole Patrick/unsplash

Nosisz czapki z pomponami? 

21 grzechów popełnianych przez producentów damskiej odzieży, które każdą kobietę zniechęcą do zakupów

genialne

Węzły przydatne na co dzień

 

Źródła: www.eska.pl, medium.com

Może Cię zainteresować

zamknij