×

Czego nie czyścić sodą oczyszczoną? Jeśli jej użyjesz nieodwracalnie zniszczysz 3 przedmioty

Soda oczyszczona to jedna z tych rzeczy, którą chyba każdy z nas ma w swoim domu. Niezależnie czy używasz jej do odświeżenia zapachu lodówki, czy korzystasz z niej podczas pieczenia lub tylko do stworzenia ekologicznych środków czystości – po prostu soda jest niezastąpiona!

Są jednak pewne rzeczy, których nigdy, ale to nigdy, nie powinno się czyścić z użyciem sody

Soda jest substancją ścierną dzięki czemu świetnie się sprawdza podczas sprzątania nawet mocno zabrudzonych powierzchni, jednak niepoprawne jej wykorzystanie może przynieść więcej szkód niż pożytku.

Oto czego nie należy czyścić sodą oczyszczoną

#1 Aluminiowe garnki i patelnie

czego nie czyścić sodą 1
instagram.com/maija.maitribe

Soda oczyszczona jest bezpieczna dla większości metalowych powierzchni, jednak kiedy czyścimy garnki i patelnie nie powinno się pozostawiać sody do wyczyszczenia pozostałości brudu. Wszystko ze względu na to, że aluminium i soda wchodzą w reakcję, przez co aluminium może zacząć się utleniać i zmienić swoją barwę. Lepiej jest użyć mydła i gąbki do wyczyszczenia naczyń.

#2 Przedmioty ze złotymi elementami

czego nie czyścić sodą 2
instagram.com/sari5466

Nawet jeśli masz w domu złote żyrandole raczej nie używasz sody do ich wyczyszczenia. Chodzi mi tutaj bardziej o srebrne lub miedziane sztućce. Lepiej jest użyć delikatnego mydła i letniej wody, w przeciwnym razie soda może odbarwić i zmatowić sztućce które dostałaś po babci.

#3 Marmurowe blaty

czego nie czyścić sodą
instagram.com/ashleytstark

Stosowanie sody oczyszczonej i octu może spowodować korozję marmuru. Do wyczyszczenia tego typu blatów zaleca się używanie letniej wody i delikatnego mydła. To samo dotyczy marmurowych płytek – soda oczyszczona może zniszczyć ich powierzchnię.

Soda zdziała cuda jeśli chodzi o czyszczenie brudnego piekarnika czy odetkania zlewu – jeśli chcesz poznać te metody sprawdź nasze wcześniejsze artykuły!

Czy kiedykolwiek użyłaś sody do sprzątania i rozczarowałaś się jej użyciem? A może ten produkt spowodował uszkodzenie innego przedmiotu? Daj nam znać w komentarzu!

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować

zamknij