×
Wirtualna Polska

8 rzeczy, których pod żadnym pozorem nie powinno umieszczać się w zmywarce

Każdy kto ma liczną rodzinę na pewno nie lubi zmywać naczyń, dlatego zmywarki są nas istnym wybawieniem. W kilkadziesiąt minut wszystkie brudne garnki i naczynia wyczyszczą się same, a Ty możesz przeznaczyć ten czas na relaks lub inne domowe obowiązki.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jednak jak pewnie się domyślasz, nie wszystko nadaje się do umycia w zmywarce. Fakt, to urządzenie zdezynfekuje zabawki Twojej pociechy, a także doskonale wypierze Twoje czapki z daszkiem, jednak istnieje spore ryzyko, że niektóre przedmioty, które w nim umieścisz mogą ulec poważnemu zniszczeniu. Oto 8 rzeczy, których lepiej nie umieszczać w zmywarce!

#1 Aluminiowe naczynia

<a href=foodtrients.com">

foodtrients.com

Jeśli chcesz, aby aluminiowe garnki i patelnie zawsze dobrze wyglądały, lepiej nie umieszczaj ich w zmywarce. Po kilku kąpielach będą odbarwione, a kiedy wejdą w reakcję z detergentem który stosujesz w zmywarce, może powstać na nich brzydki osad.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#2 Drewniane deski oraz sztućce

pixabay.com

pixabay.com

Chemikalia i ciepła temperatura w zmywarce sprawią, że drewniane deski oraz przybory do gotowania stracą swój kształt i gładkie wykończenie.

#3 Chińska porcelana i starodawne zastawy

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
pixabay.com

pixabay.com

Chińska porcelana oraz porcelanowe zastawy otrzymane w spadku po dziadkach są bezcenne dlatego lepiej nie ryzykować ich zniszczeniem i nie umieszczać ich w zmywarce. Wysoka temperatura wody oraz kapsułki do zmywarki mogą uszkodzić delikatną powierzchnię zastawy i spowodować, że naczynia pękną lub delikatne zdobienia po prostu z nich zejdą.

#4 Słoiki z etykietami

pixabay.com

pixabay.com

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jeśli chcesz wyparzyć lub pasteryzować swoje przetwory w zmywarce, dla własnego dobra lepiej umieszczaj w tym urządzeniu słoiki bez etykiet. Pod wpływem ciepła i dużej ilości wody, etykiety mogą się usunąć i zapchać filtr zmywarki, a to wiąże się z naprawą i wysokimi kosztami.

#5 Noże „szefa kuchni”

O ile Twoja zmywarka nie ma oddzielnego stojaka na noże, nigdy nie należy wkładać do niej noży. Zmywarka to genialne urządzenie jednak może zniszczyć krawędzie, uchwyty oraz kolor Twoich drogich i ostrych noży. Tym bardziej jeśli Twoje noże są wykonane ze stali węglowej lub mają drewnianą rączkę, strumienie wody w zmywarce mogą spowodować pękanie ostrza i uszkodzenie rękojeści.

#6 Patelnie żeliwne

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
<a href=seriouseats.com">

seriouseats.com

Żeliwne patelnie są jednym z najlepszych gadżetów, które możesz znaleźć w kuchni jednak umieszczenie ich w zmywarce zniszczy ich powłokę. Najlepszym sposobem czyszczenia żeliwnej patelni jest przepłukanie jej ciepłą wodą i delikatne szorowanie solą.

#7 Miedziane naczynia

pixabay.com

pixabay.com

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Podobnie jak żeliwne patelnie i aluminiowe garnki, mycie miedzianych naczyń w zmywarce zrujnuje ich błyszczące wykończenie. Dotyczy to w stu procentach kubków miedzianych oraz naczyń kuchennych.

#8 Termosy i kubki turystyczne

<a href=5by7.in">

5by7.in

Jeśli chcesz, żeby kubki termiczne dobrze wykonywały swoją pracę, lepiej trzymaj je z dala od zmywarki. Zmywarka zniszczy ich izolację, a to oznacza, że napoje umieszczone w kubkach i termosach nie będą w pożądanej temperaturze.

Dodałabym chyba jeszcze wszystkie patelnie i garnki, które mają powłokę nieprzywierającą. Po myciu w zmywarce ta właściwość naczyń zanika wskutek drobnych rys powstających w cyklu zmywania.

Zawsze sprawdzaj oznaczenie swoich garnków oraz kuchennych gadżetów – jeśli nie widnieje na nich znaczek iż mogą być umieszczone w zmywarce, lepiej umyć je ręcznie

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować