11 najczęściej popełnianych błędów w uprawie roślin doniczkowych. To je wykańcza!
×
Wirtualna Polska

11 najczęściej popełnianych błędów w uprawie roślin doniczkowych, czyli jak nie zabić kwiatów

Twoje rośliny doniczkowe zaczynają nagle marnieć w oczach, a Ty nie wiesz co im dolega? Jak się okazuje kwiatom szkodzi zarówno brak opieki jak i zbyt nadgorliwa troska. Przekonaj się czego wyjątkowo nie lubią rośliny i wyeliminuj wszystkie błędy popełniane podczas uprawy.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

1. Za mało światła

Nie warto ustawiać roślin w miejscach, gdzie jedynie doskonale wyglądają. Muszą mieć stały dopływ światła słonecznego. Jest to szczególnie ważne jesienią i zimą kiedy szybko zapada zmierzch.

roślina
TurkayLurkay/reddit

2. Zbyt dużo lub zbyt mało wody

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Rośliny mają różne potrzeby dotyczące podlewania. Większość lubi kiedy podłoże jest ciągle lekko wilgotne. Ale sukulenty, kaktusy czy storczyki preferują podeschniętą ziemię.

roślina
Shaneaux/reddit

3. Za wysoka temperatura zimą

Wiele roślin doniczkowych właśnie zimą przechodzi w stan spoczynku. W tym okresie preferują niższą temperaturę. W przeciwnym razie zaczynają gubić liście.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
roślina
AnneeDroid/reddit

4. Unikanie przesadzania

Rośliny należy regularnie przesadzać. Doniczkę trzeba koniecznie zmienić wówczas, kiedy korzenie mocno się rozrastają i zaczynają przebijać ziemię.  Młode kwiaty przesadzamy raz w roku, a te starsze co 2-3 lata.

roślina
watchermelion/reddit
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

5. Zbyt wysoka temperatura

Latem nie warto stawiać roślin na parapecie skierowanym na południe. Mocne słońce jest w stanie poparzyć liście. Nawet kaktusy ciężko znoszą takie upały. 😉

roślina
Barbara-Beatrix/reddit

6. Przesadzanie z nawozem

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zbyt duża dawka nawozu stosowanego za często też jest szkodliwa. Przy nawożeniu należy koniecznie trzymać się zaleceń producenta.

roślina
teak-decks/reddit

7. Zbyt suche powietrze

Zima to dość ciężki czas dla roślin doniczkowych. Włączone kaloryfery sprawiają, że powietrze staje się bardziej suche. Taka aura jest szczególnie niekorzystana dla roślin tropikalnych, paproci czy krotonów. Dobrym rozwiązaniem będzie zainstalowanie w pomieszczeniach nawilżaczy powietrza.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
roślina
TaylorMariiee/reddit

8. Brak otworów w donicach

Otwory sprawiają, że na dnie donicy nie gromadzi się woda i dzięki temu korzenie nie gniją. Jeśli zakupiona donica ich nie ma, to należy zrobić je samemu za pomocą rozgrzanego gwoździa.

roślina
evilarison/reddit

9. Przechłodzenie

Zimą rośliny są wrażliwe na podmuchy mroźnego powietrza. Dlatego jeśli chcesz otworzyć okno, to koniecznie zdejmij donice z parapetu.

roślina
SandraItzel/reddit

10. Zaniedbanie przycinania

Pnącza, pelargonie czy filodendrony wymagają skracania pędów. Dzięki temu pobudzony zostaje ich wzrost. Cięcie należy przeprowadzić wiosną oraz jesienią (w okazach, które przynosimy z dworu do domu).

roślina
imgur

11. Niewłaściwe podłoże

Różne gatunki roślin wymagają odmiennego podłoża. Warto poznać ich preferencje i zakupić odpowiednią ziemię w sklepie ogrodniczych. Zdecydowanie nieodpowiednia będzie gleba pozyskana z trawnika, ogrodu czy parku.

roślina
ktiemrch/reddit

Jakie są Twoje sprawdzone sposoby pielęgnacji roślin?

11 fascynujących zdjęć, na których udało się uchwycić magiczny cykl życia

genialne

Triki dla miłośników roślin

 

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Źródła: ladnydom.pl

Może Cię zainteresować