×

11 najczęściej popełnianych błędów w uprawie roślin doniczkowych, czyli jak nie zabić kwiatów

Twoje rośliny doniczkowe zaczynają nagle marnieć w oczach, a Ty nie wiesz co im dolega? Jak się okazuje kwiatom szkodzi zarówno brak opieki jak i zbyt nadgorliwa troska. Przekonaj się czego wyjątkowo nie lubią rośliny i wyeliminuj wszystkie błędy popełniane podczas uprawy.

1. Za mało światła

Nie warto ustawiać roślin w miejscach, gdzie jedynie doskonale wyglądają. Muszą mieć stały dopływ światła słonecznego. Jest to szczególnie ważne jesienią i zimą kiedy szybko zapada zmierzch.

2. Zbyt dużo lub zbyt mało wody

Rośliny mają różne potrzeby dotyczące podlewania. Większość lubi kiedy podłoże jest ciągle lekko wilgotne. Ale sukulenty, kaktusy czy storczyki preferują podeschniętą ziemię.

3. Za wysoka temperatura zimą

Wiele roślin doniczkowych właśnie zimą przechodzi w stan spoczynku. W tym okresie preferują niższą temperaturę. W przeciwnym razie zaczynają gubić liście.

4. Unikanie przesadzania

Rośliny należy regularnie przesadzać. Doniczkę trzeba koniecznie zmienić wówczas, kiedy korzenie mocno się rozrastają i zaczynają przebijać ziemię.  Młode kwiaty przesadzamy raz w roku, a te starsze co 2-3 lata.

5. Zbyt wysoka temperatura

Latem nie warto stawiać roślin na parapecie skierowanym na południe. Mocne słońce jest w stanie poparzyć liście. Nawet kaktusy ciężko znoszą takie upały. 😉

6. Przesadzanie z nawozem

Zbyt duża dawka nawozu stosowanego za często też jest szkodliwa. Przy nawożeniu należy koniecznie trzymać się zaleceń producenta.

7. Zbyt suche powietrze

Zima to dość ciężki czas dla roślin doniczkowych. Włączone kaloryfery sprawiają, że powietrze staje się bardziej suche. Taka aura jest szczególnie niekorzystana dla roślin tropikalnych, paproci czy krotonów. Dobrym rozwiązaniem będzie zainstalowanie w pomieszczeniach nawilżaczy powietrza.

8. Brak otworów w donicach

Otwory sprawiają, że na dnie donicy nie gromadzi się woda i dzięki temu korzenie nie gniją. Jeśli zakupiona donica ich nie ma, to należy zrobić je samemu za pomocą rozgrzanego gwoździa.

9. Przechłodzenie

Zimą rośliny są wrażliwe na podmuchy mroźnego powietrza. Dlatego jeśli chcesz otworzyć okno, to koniecznie zdejmij donice z parapetu.

10. Zaniedbanie przycinania

Pnącza, pelargonie czy filodendrony wymagają skracania pędów. Dzięki temu pobudzony zostaje ich wzrost. Cięcie należy przeprowadzić wiosną oraz jesienią (w okazach, które przynosimy z dworu do domu).

11. Niewłaściwe podłoże

Różne gatunki roślin wymagają odmiennego podłoża. Warto poznać ich preferencje i zakupić odpowiednią ziemię w sklepie ogrodniczych. Zdecydowanie nieodpowiednia będzie gleba pozyskana z trawnika, ogrodu czy parku.

Jakie są Twoje sprawdzone sposoby pielęgnacji roślin?

11 fascynujących zdjęć, na których udało się uchwycić magiczny cykl życia

Triki dla miłośników roślin

 

 
Źródła: ladnydom.pl

Wybrane dla Ciebie

Jak dbać o kaktusy bożonarodzeniowe, aby dłużej cieszyć się pięknymi kwiatami?

Wraz z nadejściem grudnia zakwita bożonarodzeniowy kaktus, który stanowi piękną ozdobę i wszystkich domowników wprowadza w świąteczny nastrój. Dowiedz się jak go pielęgnować, aby kwiaty nie opadły przedwcześnie. Epifit z tropików Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy, szlumbergera, zygokaktus to nazwy określające jedną roślinę doniczkową. W warunkach naturalnych występuje w lasach tropikalnych Brazylii (porasta wierzchołki drzew). Jest więc […]

Trik z gąbką zapewni odpowiedni poziom wilgoci w doniczce i zapobiegnie gniciu korzeni

Każdy pragnie, aby jego rośliny bujnie kwitły i były ozdobą każdego pomieszczenia. Aby zdrowo rosły włóż do doniczek jeden przedmiot używany w kuchni. 😉 Z kuchni do doniczki Przed przesadzaniem roślin lub umieszczaniem jeszcze małych okazów w doniczkach, przygotuj koniecznie gąbkę wykorzystywaną do zmywania naczyń (może być również to do mycia ciała). Połóż ją na […]

14 roślin doniczkowych, którym nie straszne zacienione stanowiska. Lubią półmrok słabo oświetlonych wnętrz

Zacienione wnętrza, gdzie nie dochodzi zbyt dużo światła są prawdziwym wyzwaniem dla ogrodników. Rośliny potrzebują słońca. Jest jednak kilku wyczynowców, którzy rosną bujnie w pomieszczeniach ze słabym oświetleniem i częściowo zacienionych. 1. Epipremnum złociste To pnącze przywędrowało z Wysp Salomona. Jest tolerancyjne względem temperatury i dość szybko się rozrasta. Lubi lekko słoneczne pomieszczenia, ale może […]

Nowy sposób przezimowania fuksji, do którego nie potrzebujesz miejsca w domu

Fuksje to wyjątkowo piękne rośliny. Cieszą oczy swoimi kwiatami w miesiącach wiosennych i letnich. Jeśli pozwolisz im przezimować, to w następnym sezonie rozkwitnął jeszcze piękniej. Jadalne owoce Fuksje cenione są za swoje barwne kwiaty (fioletowe, różowe, czerwone, białe, żółte), które stanowią ozdobę tarasów, balkonów czy ogrodów. Po przekwitnięciu pojawiają się jadalne owoce o słodkim smaku. […]

7 roślin doniczkowych nie do zdarcia. Rośliny, które radzą sobie z każdym właścicielem

Nie zawsze mamy czas na pielęgnację roślin? Spokojnie, można wybrać rośliny, które naprawdę niewiele od nas wymagają, a niektóre nawet będą wdzięczne, jeśli o nich będziemy zapominać. Oczywiście nie ma roślin, które w warunkach domowych, w doniczce przeżyją bez jakiejkolwiek naszej opieki, no poza sztucznymi 🙂 Są jednak rośliny, które są wytrzymałe i niewiele im […]

Maranta. Jej liście zachwycą każdego, jeśli prawidłowo o nią zadbasz

Miłośnicy roślin doniczkowych, z pewnością doceniają wyjątkową urodę maranty. Jej liście budzą powszechny zachwyt, ale w uprawie jest dość wymagająca. Egzotyczna piękność Pokojowa maranta to roślina egzotyczna. Wszystkich marantowatych wyróżnia się ok. 550 gatunków. Upodobały sobie wilgotne lasy równikowe Ameryki Południowej i Środkowej. W uprawie doniczkowej spotyka się tylko dwa gatunki tej rośliny: marantę dwubarwną […]