×

11 najczęściej popełnianych błędów w uprawie roślin doniczkowych, czyli jak nie zabić kwiatów

Twoje rośliny doniczkowe zaczynają nagle marnieć w oczach, a Ty nie wiesz co im dolega? Jak się okazuje kwiatom szkodzi zarówno brak opieki jak i zbyt nadgorliwa troska. Przekonaj się czego wyjątkowo nie lubią rośliny i wyeliminuj wszystkie błędy popełniane podczas uprawy.

1. Za mało światła

Nie warto ustawiać roślin w miejscach, gdzie jedynie doskonale wyglądają. Muszą mieć stały dopływ światła słonecznego. Jest to szczególnie ważne jesienią i zimą kiedy szybko zapada zmierzch.

2. Zbyt dużo lub zbyt mało wody

Rośliny mają różne potrzeby dotyczące podlewania. Większość lubi kiedy podłoże jest ciągle lekko wilgotne. Ale sukulenty, kaktusy czy storczyki preferują podeschniętą ziemię.

3. Za wysoka temperatura zimą

Wiele roślin doniczkowych właśnie zimą przechodzi w stan spoczynku. W tym okresie preferują niższą temperaturę. W przeciwnym razie zaczynają gubić liście.

4. Unikanie przesadzania

Rośliny należy regularnie przesadzać. Doniczkę trzeba koniecznie zmienić wówczas, kiedy korzenie mocno się rozrastają i zaczynają przebijać ziemię.  Młode kwiaty przesadzamy raz w roku, a te starsze co 2-3 lata.

5. Zbyt wysoka temperatura

Latem nie warto stawiać roślin na parapecie skierowanym na południe. Mocne słońce jest w stanie poparzyć liście. Nawet kaktusy ciężko znoszą takie upały. 😉

6. Przesadzanie z nawozem

Zbyt duża dawka nawozu stosowanego za często też jest szkodliwa. Przy nawożeniu należy koniecznie trzymać się zaleceń producenta.

7. Zbyt suche powietrze

Zima to dość ciężki czas dla roślin doniczkowych. Włączone kaloryfery sprawiają, że powietrze staje się bardziej suche. Taka aura jest szczególnie niekorzystana dla roślin tropikalnych, paproci czy krotonów. Dobrym rozwiązaniem będzie zainstalowanie w pomieszczeniach nawilżaczy powietrza.

8. Brak otworów w donicach

Otwory sprawiają, że na dnie donicy nie gromadzi się woda i dzięki temu korzenie nie gniją. Jeśli zakupiona donica ich nie ma, to należy zrobić je samemu za pomocą rozgrzanego gwoździa.

9. Przechłodzenie

Zimą rośliny są wrażliwe na podmuchy mroźnego powietrza. Dlatego jeśli chcesz otworzyć okno, to koniecznie zdejmij donice z parapetu.

10. Zaniedbanie przycinania

Pnącza, pelargonie czy filodendrony wymagają skracania pędów. Dzięki temu pobudzony zostaje ich wzrost. Cięcie należy przeprowadzić wiosną oraz jesienią (w okazach, które przynosimy z dworu do domu).

11. Niewłaściwe podłoże

Różne gatunki roślin wymagają odmiennego podłoża. Warto poznać ich preferencje i zakupić odpowiednią ziemię w sklepie ogrodniczych. Zdecydowanie nieodpowiednia będzie gleba pozyskana z trawnika, ogrodu czy parku.

Jakie są Twoje sprawdzone sposoby pielęgnacji roślin?

11 fascynujących zdjęć, na których udało się uchwycić magiczny cykl życia

Triki dla miłośników roślin

 

 
Źródła: ladnydom.pl

Wybrane dla Ciebie

15 roślin doniczkowych, które naprawdę mają realny wpływ na nasze zdrowie

Dom mojej babci pełen jest kwiatów. Stoją dosłownie wszędzie: na parapetach, schodach, podłodze, nawet w łazience. Jeśli też zamieniliście swoje cztery ściany w mini ogród, to doskonale! Jak się okazuje, rośliny doniczkowe nie tylko pięknie wyglądają, ale także wpływają pozytywnie na zdrowie. Dbają o odpowiednią ilość tlenu, zwiększają wilgotność powietrza, oczyszczają pomieszczenia z krążących w […]

7 roślin doniczkowych nie do zdarcia. Rośliny, które radzą sobie z każdym właścicielem

Nie zawsze mamy czas na pielęgnację roślin? Spokojnie, można wybrać rośliny, które naprawdę niewiele od nas wymagają, a niektóre nawet będą wdzięczne, jeśli o nich będziemy zapominać. Oczywiście nie ma roślin, które w warunkach domowych, w doniczce przeżyją bez jakiejkolwiek naszej opieki, no poza sztucznymi 🙂 Są jednak rośliny, które są wytrzymałe i niewiele im […]

Zamiokulkas Zamiolistny – ładna roślinka, której uprawianie jest proste jak bułka z masłem!

Roślina doniczkowa, która ostatnie lata zdobywa coraz większą popularność, jest już znana prawie każdemu. Jeżeli jeszcze nie masz jej w swoim domu, dowiedz się najpierw o niej co nieco. Jak pielęgnować Zamiokulkas Zamiolistny? Jak często podlewać? Czym nawozić Zamiokulkas Zamiolistny? Pochodzenie Zamiokulkas Zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) to roślina pochodząca z Tanzanii. Panuje tam klimat podrównikowy suchy, […]

20 roślin domowych, które nie tylko efektownie wyglądają, ale także roztaczają dobrą aurę

Wybierając rośliny do naszych mieszkań kierujemy się zazwyczaj własnymi upodobaniami. Istotna jest ich wielkość oraz wygląd. Jednak wiele kwiatów, oprócz walorów estetycznych, wpływa także korzystnie na nasze zdrowie. Rośliny oczyszczające powietrze Badaniem wpływu roślin na stan powietrza zajęli się członkowie NASA (Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej). W 1989 roku opublikowali listę aż 18 roślin, […]

Nie kupuj chemicznych nawozów! Istnieją naturalne sposoby na odżywianie roślin

Przez długi czas myślałam, że nie nadaje się do wyhodowania roślin. Zawsze zapominałam je podlać lub używałam złego podłoża. Na szczęście jest kilka trików, które sprawią, że utrzymanie zieleni jest prostsze niż myślisz! Dzięki tym domowym sztuczkom pielęgnacja roślin będzie o wiele prostsza! #1 Wyhoduj własne warzywa 12 warzyw i owoców, które możesz ponownie wyhodować […]

6 sposobów na skuteczne usunięcie kurzu z liści roślin doniczkowych. Szybko odzyskają blask

Dbanie o rośliny doniczkowe nie powinno ograniczać się tylko do ich podlewanie. Równie istotne jest czyszczenie liści. Walka z kurzem Kwiaty, które uprawiamy w mieszkaniu czy domu to wyjątkowa ozdoba. Aby faktycznie wzbudzały zachwyt gości, powinny prezentować się nienagannie. Rzeczą, która je szczególnie szpeci jest kurz osiadający na liściach. Dlaczego czyszczenie liści jest takie ważne? […]