×

6 rzeczy, które ukrywają przez nami domy pogrzebowe

Planowanie pogrzebu bliskiej osoby to jedna z najgorszych rzeczy jakie mogą się przytrafić w życiu. Utrata ukochanej osoby sprawia, że pewna część nas umiera, nie jesteśmy w stanie poradzić sobie psychicznie i emocjonalnie z odejściem tej osoby, lecz w ciągu kilku dni musimy zorganizować jej ostatnie pożegnanie…

W przypadku gdy potrzebujemy wsparcia możemy zwrócić się do koordynatora domu pogrzebowego. Ta osoba pomoże wypełnić akt zgonu, przygotuje transport zmarłego oraz zaplanuje pochówek.

Tego rodzaju pomoc jest bardzo potrzebna, jednak dyrektorzy czy pracownicy domów pogrzebowych często nie wspominają o kilku ważnych rzeczach. Niestety ale nawet na śmierci bliskiej nam osoby, inni ludzie będą chcieli zarobić jak najwięcej.

Sam pogrzeb i instalacja nagrobka to koszt około 2 500 zł do 4 000 zł

Ceny samej ceremonii oczywiście różnią się od miejsca zamieszkania, jednak sam pogrzeb jest kosztowny. Do tego często dochodzą koszty związane z trumną lub kremacją, kwiatami itp. Jeśli czeka Cię ten przykry obowiązek zwróć również uwagę na te 6 rzeczy.

#1 Tanie trumny istnieją

unsplash.com

Istnieje wiele trumien – mahoniowe, dębowe, bukowe, a nawet z brązu. Oczywiście w zależności od tego jaką wybierzesz, cena będzie wyższa lub niższa. Wiadomo, że podczas przygotowań do pogrzebu nie masz głowy do kalkulacji i szukania tańszych rozwiązań, ale zastanów się, że nie musisz zgadzać się na pierwszą propozycję podawaną przez organizatora ceremonii. Często zdarza się, że koordynatorzy podają cenę jednej z droższych trumien, dlatego warto zapytać o inne opcje.

#2 Balsamowanie nie zawsze jest konieczne

unsplash.com

Proces używania chemikaliów w celu ochrony organizmu, aby osoby przybyłe na pogrzeb, mogły zobaczyć zmarłego, może być kosztowny. Jednak jeśli zamierzasz zorganizować pogrzeb przy zamkniętym wieku, zapytaj się czy balsamowanie jest konieczne.

#3 Ciało nie musi być prezentowane

Jeśli nie chcesz aby w kaplicy było ciało zmarłego, możesz poprosić aby trumna znajdowała się już przy miejscu spoczynku.

#4 Sam wybierz trumnę

unsplash.com

Oprócz tego, że dyrektor domu pogrzebowego opowie Ci o trumnach i zapewni, że nie ma tańszych odpowiedników, poproś o zobaczenie sali, w której znajdują się szkatuły. Dzięki temu zobaczysz jak wyglądają inne trumny i sprawdzisz faktyczne ceny.

#5 Specjalne funkcje trumien

cmentarz
Gravestone with withered rose

Obecnie na rynku pojawiają się nowoczesne trumny, które mają spowalniać rozkład, jednak w rzeczywistości często gumowe uszczelki znajdujące się przy trumnie, mają odwrotny skutek. Wilgoć i gazy uwięzione w małym pomieszczeniu powodują, że zmarły rozkłada się szybciej, a trumna może eksplodować. To nie jedyny powód przez który trumny wybuchają, czasami zdarza się, że są za to winni sami żałobnicy.

#6 Nowy strój nie jest konieczny

unsplash.com

Wiele osób uważa, że należy kupić odpowiednie ubranie dla zmarłej osoby, jednak to do pracowników domu pogrzebowego należy sprawić by ubrania prezentowały się dobrze na zmarłym. Dlatego jeśli chcesz, aby ukochana osoba została pochowana w swoich ulubionych ubraniach, poproś pracowników o tym, aby dołożyli wszelkich starań by dopasować odzież.

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować

zamknij