NewsyNa co uważać będąc kierowcą zimą? 7 rzeczy, których nie należy robić w aucie o tej porze roku!

Na co uważać będąc kierowcą zimą? 7 rzeczy, których nie należy robić w aucie o tej porze roku!

Na co uważać będąc kierowcą zimą? 7 rzeczy, których nie należy robić w aucie o tej porze roku!
Mateusz Zelek
14.12.2021 08:50, aktualizacja: 14.12.2021 12:52

Zima nie jest łaskawa ani dla pojazdów, ani dla ich kierowców. W tym trudnym okresie warto przestrzegać kilku zasad, aby nie eksploatować samochodu powyżej jego możliwości.

#1 Driftowanie niszczy samochód

Twitter/punkt_press
Twitter/punkt_press

Zapewne wiele osób widziało przeróżne filmiki, gdzie młody kierowca "piłuje" golfa na parkingu jakiegoś dużego hipermarketu. Pamiętajmy jednak, że drift jest nielegalny w przepisach ruchu drogowego (nie mówimy o sytuacji wpadnięcia w poślizg, ale umyślnym wprowadzaniu pojazdu w poślizg), może skończyć się tragicznie i bardzo mocno niszczy elementy samochodu (zwłaszcza sprzęgło oraz hamulce).

#2 Nie ruszaj zbyt szybko i sprawdzaj opony

Twitter/punkt_press
Twitter/punkt_press

W zimie olej potrzebuję trochę czasu, aby się rozgrzać i działać zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Dlatego wsiadając za kółko warto poczekać te 30-40 sekund, aby olej rozgrzał się i dotarł we wszystkie miejsca arterii olejowej. Nie ruszajcie także na najwyższych obrotach, zacznijcie delikatnie, aby wszystko mogło uzyskać odpowiednią temperaturę. Do tego należy regularnie sprawdzać opony (ich ciśnienie) oraz nie spuszczać z nich powietrza, aby "lepiej radzić sobie w zaspach". To może doprowadzić do ich uszkodzenia, a nawet zniszczenia, albowiem temperatura oraz zbyt mała ilość powietrza doprowadzi do odkształceń opony.

#3 Nie włączaj wycieraczek, aby odśnieżyć przednią szybę

Twitter/anglia4u
Twitter/anglia4u

Dla wielu osób naturalne jest, że po wejściu do zasypanego samochodu, należy włączyć wycieraczki, aby coś zetrzeć śnieg. Nie polecamy tej metody i lepiej poświęcić kilka minut, pracując zwykłą zmiotką. Dlaczego? Na końcach wycieraczki mogą osadzić się resztki wilgoci, a te lubią zamarzać tworząc lód. Przejechanie taką "lodową wycieraczką" po szybie nie jest najlepszym pomysłem... Dodatkowo odpalenie wycieraczek zaraz po wejściu za kierownicę może być zabójcze dla akumulatora. Należy także pamiętać, aby podnieść, wycieraczki po zakończonej podróży. Zapewne pamiętają o tym kierowcy, którzy walczyli z przymrożonymi wycieraczkami.

#4 Szybkie rozmrażanie szyby

Twitter/JaroslawKobryn
Twitter/JaroslawKobryn

W niektórych częściach Internetu wciąż krąży prosty sposób, aby rozmrozić swoją szybę. Wystarczy podgrzać trochę wody i oblać wrzątkiem przednią szybę naszego pojazdu. To genialny pomysł... na zniszczenie tego drogiego elementu samochodu. Zimno powoduje "kurczenie" materii, a ciepło ją rozszerza. W momencie, gdy takie zjawisko zachodzi nagle, szyba pęknie, a my będziemy musieli odwiedzić mechanika. Najlepiej radzić sobie z lodem na szybie po wejściu do samochodu i nakierowaniu ciepłego nawiewu na nią. Większość pojazdów posiada także opcje rozmrażania szyb zamontowaną fabrycznie. Dostępne są także specjalnie środku rozmrażające, które są bezpieczne dla szyb.

#5 Myjnia? Średni pomysł...

Twitter/xlostinrealityx
Twitter/xlostinrealityx

Myjnia bezdotykowa kusi, gdy nasz pojazd pokryty jest brudnym śniegiem oraz innymi, mało estetycznymi elementami. Jednakże lepiej unikać myjni bezdotykowych. Wilgoć szybko zamarznie na mrozie, więc jeśli chcecie koniecznie umyć swój pojazd, to poszukajcie myjni, gdzie obsługa zapewni wytarcie samochodu do sucha.

#6 Pamiętaj o akumulatorze!

Pixabay
Pixabay

Im niższa temperatura tym trudniej odpalić samochód, dlatego warto zadbać o dobry stan naszego akumulatora. Na bieżąco należy sprawdzać stan jego naładowania i w razie czego można go podładować.

#7 Niezbędne przedmioty

Twitter/samocholand
Twitter/samocholand

W zimie lepiej pod ręką mieć kilka przedmiotów w samochodzie. Obok obowiązkowej skrobaczki oraz zmiotki (ta przydaje się, gdy śnieg osiadł na pojeździe w postaci puchu) przydatny będzie także specyfik do odmrażania szyb oraz zapalniczka. Zapalniczka sprawdzi się w ramach środka do rozmnażania zamków, albowiem mechanicy ostrzegają, że te specyfiki mogą uszkadzać delikatne mechanizmy. Z pomocą zapalniczki podgrzewamy kluczyk, a następnie wsuwamy go w drzwi. Warto także wrzucić do bagażnika kable rozruchowe, które mogą Was uratować, gdy wasz akumulator nie będzie chciał współpracować. Na dłuższe zimowe wypady warto zabrać zwykłą, papierową mapę (elektronika lubi wysiadać przy mrozach) oraz dodatkowe zapasy paliwa.

Jak sobie radzicie w zimowych warunkach?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także