Czego nie wkładać do mikrofalówki aby jej nie zniszczyć?

Ma chyba tyle samo zwolenników co przeciwników. Jedni kochają ją za szybką możliwość przygotowania potraw, inni nienawidzą za jej szkodliwość. Mowa tutaj oczywiście o mikrofalówce, która pomimo wielu złych opinii, znajduje się w tysiącach polskich domach. To małe urządzenie potrafi zdziałać wiele, jednak w dość nieoczywisty sposób może je popsuć. Jak nie zniszczyć mikrofalówki? Podpowiadamy w kilku podpunktach!

czego nie wkładać do mikrofalówki - mikrofala
instagram.com

Oczywiście na samym początku należy wspomnieć, że mikrofalówka służy do podgrzewania jedzenia! Historia niestety zna takie przypadki, gdy ludzie próbowali podgrzać w niej zabawki, narzędzia czy nawet żywe zwierzęta… Wyjątkiem od reguły może być gąbka do mycia naczyń, która w połączeniu z odpowiednią mieszanką, zdezynfekuje urządzenie od środka.

Czego nie wkładać do mikrofalówki – #1 Plastikowe lub styropianowe pojemniki na żywność

styropianowe opakowania
instagram.com

Jeśli zamawiasz jedzenie na wynos na pewno spotykasz się z tym, że pakowane są w plastik lub styropianowe miseczki. Wiele z nich nie nadaje się do podgrzewania w mikrofalówce z dwóch powodów, przede wszystkim może dojść do uszkodzenia lub wybuchu mikrofalówki. Drugim powodem są problemy zdrowotne, do których może dojść ze względu na uwolnienie szkodliwych substancji z plastiku prosto do jedzenia. W mikrofalówce możesz podgrzać jedzenie znajdujące się w specjalnych pojemnikach z oznaczeniem „microwaveable” lub znaczkiem fal. Najlepiej jednak gdy zawsze przeniesiesz żywność do tradycyjnego naczynia.

Czego nie wkładać do mikrofalówki – #2 surowych jajek

jajka
pixabay.com

Do mikrofalówki lepiej nie wkładać także całych surowych jajek w skorupkach. Dlaczego? Ponieważ w trakcie pracy urządzenia, skorupki mogą pęknąć, a rozbite jajka narobią w środku bałaganu. Dzieje się tak, ponieważ jajka za szybko się nagrzewają, a wytwarzana para wodna nie nadąża aby się ulotnić.

Czego nie wkładać do mikrofalówki – #3 Naczyń z metalowymi wykończeniami

czego nie wkładać do mikrofalówki - talerze z metalową obwódką
fayrent.com

Mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę, że metalowych przedmiotów nie wolno wkładać do mikrofalówki. Ta informacja tyczy się także talerzy, kubków, miseczek czy filiżanek z wykończeniem metalowym. Umieszczenie ich w mikrofalówce może doprowadzić do wywołaniu eksplozji oraz pożaru. Lepiej unikać wkładania do urządzenia naczyń z dekoracyjnymi wykończeniami.

Czego nie wkładać do mikrofalówki – #4 Winogrona

czego nie wkładać do mikrofalówki - winogrona
freepik.com

Nawet tak niewielka i niepozorna rzecz jak winogrono może zniszczyć mikrofalówkę! Chyba nie chcesz stracić kilkuset złotych na kupno nowej mikrofalówki ze względu na tak małą rzecz jaką jest winogrono? To właśnie ze względu na wielkość owoców nie należy umieszczać ich w urządzeniu. Zbyt mała masa sprawia, że nie ciepło nie zostaje wchłonięte do środka żywności, lecz zostaje wewnątrz urządzenia i wytwarza pole elektryczne – zostało to nawet sprawdzone przez naukowców! Pozostaje tylko jedno pytanie, po co ktoś miałby podgrzewać winogrona?

Czego nie wkładać do mikrofalówki – #5 Papierowe torebki i folia aluminiowa

czego nie wkładać do mikrofalówki -  papierowe torby
instagram.com

Nie dość, że umieszczenie ich w urządzeniu może doprowadzić do pożaru, to dodatkowo może spowodować zatrucie pokarmowe. Podgrzanie jedzenia niewyciągniętego z papierowej torby powoduje przedostanie się do żywności toksyn z tuszu oraz materiałów z których stworzono opakowanie. Te osiadają na jedzeniu, a podczas konsumpcji trafiają do naszego organizmu. Wyjątkiem jest papier do pieczenia. Nie wspomnę już o folii aluminiowej! Podgrzanie jedzenia owiniętego w folię może skończyć się eksplozją.

Czego nie wkładać do mikrofalówki – #6 Kubki termiczne

czego nie wkładać do mikrofalówki - kubki termiczne
instagram.com

Większość kubków termicznych zostały zrobione z plastiku lub metalu – jak już pewnie się domyślasz te substancje nie stanowią dobrego połączenia z wysokimi temperaturami, które wytwarzają się podczas działania mikrofalówki.

Czego nie wkładać do mikrofalówki – #7 Surowe warzywa

freepik.com

Niezależnie czy są to buraki czy ziemniaki, sytuacja jest podobna jak w przypadku surowych jajek. Warzywa w skórce (lub bez niej), wybuchną i wybrudzą całe urządzenie. Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby je podgrzać, możesz je lekko ponacinać lub zrobić kilka otworów wykałaczką. W ten sposób para wodna wydostanie się z warzyw na zewnątrz, a Ty unikniesz bałaganu.

Czego nie wkładać do mikrofalówki – #8 Papryczki chilli

czego nie wkładać do mikrofalówki - papryczki
freepik.com

Podgrzewanie ostrych papryczek może skończyć się tragicznie i nie chodzi tutaj już o sam bałagan jaki powstanie wewnątrz urządzenia. Podczas podgrzania papryczek, para wodna przenika do cząsteczek, które są odpowiedzialne za wydzielanie się ostrego smaku papryczek. Po otworzeniu drzwi urządzenia, ostra papka może wybuchnąć Ci prosto w twarz.

BONUS:

Nie należy włączać mikrofalówki, w której nic się nie znajduje. Skąd w ogóle pomysł na włączenie pustego urządzenia? Może dość do tego przez roztargnienie lub podczas dziecięcych zabaw – niezależnie od powodu, efekt będzie jeden i to dość wybuchowy. Dlaczego tak się stanie? Ponieważ w mikrofalówce nie znajduje się nic co mogłoby pochłonąć ciepło, a to oznacza, że wróci ono do swojego źródła, co grozi eksplozją.

Zobacz także:

1) 14 niezwykłych rzeczy, które potrafi Twoja mikrofalówka, a Ty nawet o tym nie wiedziałeś
2) Najlepszy sposób na dezynfekcję kuchennej gąbki. Usuniesz 99% szkodliwych bakterii

Źródło: haps.pl | Fotografie: youtube.com