×

Czosnek zimowy sadzę tylko przez gazety, bo jestem leniwa. Rośnie za każdym razem

Czy wiesz, że jesienią możesz na swoich rabatach posadzić czosnek? To jego zimowa odmiana. Przekonaj się jak sadzić czosnek, aby mieć udane zbiory.

Czosnek zimowy ma to do siebie, że szybko się ukorzenia. Potrzebny jest mu ta to tydzień. Dlatego można spokojnie sadzić go jesienią, ale jeszcze przed nadejściem mrozów. Najlepszymi miesiącami będzie do tego październik lub początek listopada. Jednak w tym roku postaw na alternatywną metodę sadzenia. Z wykorzystaniem gazet.

jak sadzić czosnek
Jak sadzić czosnek, fot. Freepik

Jak sadzić czosnek na gazetach?

Przygotuj wiaderko z wodą oraz gazety. Zanurzaj je w wodzie, a następnie układaj na grządkach na zakładkę (między gazetami nie powinno być widać gleby). Zmoczone gazety dobrze przylegają do ziemi i nie straszny im wiatr (dla pewności możesz je na brzegach przysypać małą ilością kompostu).

ząbki czosnku na dłoni
Jak sadzić czosnek Fot. Genialne

 

Później weź do ręki kołek i rób nim dołki (musisz przebić się bez gazetę) o głębokości ok. 10 cm. W otwory wsadzaj ząbki czosnku (do jednego dołka tylko jeden ząbek). Następnie przysyp otwory kompostem. I to wszystko.

sadzenie czosnku
Jak sadzić czosnek Fot. Genialne

Gazety ochronią czosnek przed mrozem, natomiast wiosną zapobiegną wyrastaniu chwastów. Wówczas też zaczną się rozkładać, a dżdżownice bardzo chętnie przerobią je na nawóz. Oczywiście zamiast gazet możesz również wybrać inny papier. Dobrze sprawdzi się również stara, nieużywana tapeta.

Jak prawidłowo wsadzać czosnek?

Ząbki należy wkładać do ziemi pionowo (szerszą częścią do dołu) i absolutnie nie powinny być uszkodzone. I co istotne nie sadź czosnku tam, gdzie wcześniej rosła cebula. To zwiększa ryzyko rozwoju chorób grzybowych. Odpowiednie będą grządki po kapuście, ogórkach, ziemniakach czy selerze.

jak sadzić czosnek
Jak sadzić czosnek, fot. Freepik

Kiedy zbierać czosnek zimowy?

Jeśli zauważysz, że liście zaczynają powoli usychać to znak, że czas na zbiory. Zwykle dzieje się to pod koniec czerwca lub na początku lipca. Po zbiorach czosnek pozostaw jeszcze przez kilka dni na grządkach, aby mógł przeschnąć. Później przytnij mu korzenie na długość ok. 1 cm i przenieś do suchego i zimnego pomieszczenia.

Zamiast wyrzucić, zakop te 7 rzeczy w ogrodzie. To darmowe składniki odżywcze Twojej gleby

Może Cię zainteresować