×

5 powodów dla których warto dawać dziecku kieszonkowe. Rozwieją wątpliwości niejednego rodzica

Temat dawania dzieciom kieszonkowego dzieli rodziców. Jedni boją się, że maluch od razu roztrwoni całe pieniądze na słodycze, a dla innych to okazja do rozpoczęcia nauki oszczędzania.

Pieniądze leżą w bankomacie

Dzieci nie do końca wiedzą skąd rodzice mają pieniądze. Dla nich gotówka znajduje się w bankomacie i wystarczy tylko użyć karty, aby kupić coś w sklepie. Nie widzą związku między życiem zawodowym rodziców a comiesięcznymi wypłatami. Dlatego warto, żeby poznały wartość pieniądza.

Dlaczego warto dawać dziecku kieszonkowe?

 • Nauka przedsiębiorczości

Dziecko uczy się zarządzać swoim budżetem. Musisz mu wytłumaczyć, że otrzymana kwota powinna starczyć na wszystkie jego wydatki, gdyż kolejną wypłatę dostanie dopiero za miesiąc. Uświadom maluchowi, że od momentu otrzymywania kieszonkowego, zbiera samodzielnie fundusze na kolejną zabawkę i sam płaci np. za lody czy batoniki w sklepiku szkolnym (nie powinien wówczas prosić dorosłego o drobne na słodycze).

 • Nauka niezależności

Dając dziecku kieszonkowe, uczysz je niezależności i obdarzasz zaufaniem. Maluch powinien wiedzieć, że przekazując mu drobne kwoty wierzysz w to, że mądrze je wyda. Dzięki temu budujesz w nim finansową pewność siebie. Oczywiście dziecko powinno uczyć się na swoich błędach i mieć swobodę decydowania na co przeznaczy fundusze. Nie kontroluj go, a jedynie udzielaj pewnych wskazówek. W przeciwnym wypadku nie będzie miało świadomości, że czyny niosą ze sobą konsekwencje.

 • Nauka wydawania

Jeśli zauważyłeś, że dziecko od razu roztrwoniło całą gotówkę, to zabierz je do supermarketu i naucz planować wydatki. Pokaż mu jak porównywać ceny konkretnych produktów i uświadom, że może tworzyć listy zakupów. To doskonała metoda panowania nad budżetem. Jeśli nadal masz wątpliwości dotyczące tego, na co dziecko trwoni pieniądze, to poproś je o zrobienia miesięcznego bądź tygodniowego podsumowania wydatków.

 • Nauka oszczędzania

Dobrym pomysłem jest wyznaczenie sobie celu, na który dziecko zbiera pieniądze. Dzięki temu nauczy się oszczędzania i będzie widziało z jakiego drobiazgu zrezygnować, aby finalnie uzbierać fundusze na większą zabawkę. Maluch dostrzeże różnice cenowe między konkretnymi produktami.

 • Docenienie wartości pieniądza

Dziecko musi mieć świadomość, że pieniądze nie rozmnażają się w cudowny sposób na koncie rodziców, a dzięki regularnemu odkładaniu, może zakupić jakąś lepszą rzecz. Jeśli dajesz pociesze np. 35 PLN miesięcznie, to możesz jej zasugerować, że dobrym pomysłem byłoby odłożenie np. 15 PLN na zakup wymarzonej hulajnogi. Przed kolejną wypłatą kieszonkowego zapytaj malucha ile udało mu się zaoszczędzić. Jeśli była to umówiona kwota to oczywiście pochwal dziecko i ewentualnie możesz pomyśleć o jakiejś nagrodzie (dzięki temu uczy się ono planowania i tego jak dążyć do celu małymi krokami). Natomiast jeżeli dziecku nie udało się nic zaoszczędzić, to możesz mu powiedzieć, że np. przy następnej wizycie w kinie będzie musiało dołożyć się do kupna biletu. Takie podejście uczy malucha tego, iż rzeczy kupione za zaoszczędzone pieniądze mają większą wartość, a on może czuć się dumny ze swoich osiągnięć.

Jak dawać kieszonkowe?

 • Kieszonkowe wypłacaj regularnie w określony dzień (w tygodniu lub miesiącu). Dzięki temu dziecko będzie czuło się pewnie i będzie w stanie planować swoje wydatki.
 • Ustal z dzieckiem na co może wydawać swoje pieniądze, a  co Ty będziesz pokrywać z własnej kieszeni.
 • Musisz być stanowczy i konsekwentny. Jeżeli maluch wyda wszystko jednego dnia, to nie dawaj mu kolejnych pieniędzy.

Kiedy wypłacać kieszonkowe?

 • Dziecko powinno umieć liczyć.
 • Rozumie, że dzięki oszczędzaniu będzie mogło kupić jakąś droższą rzecz.
 • Ma świadomość, że za drobne przyjemności musi zapłacić z własnej kieszeni.

Jaką kwotę wypłacać dziecku?

Wszystko zależy od wieku dziecka i możliwości finansowych rodziców. Maluchy nie potrzebują dużych kwot, gdyż zwykle wydają na słodycze bądź odkładają na wymarzone zabawki. Im starsze dziecko, tym zmieniają się jego potrzeby i wysokość kieszonkowego też powinna wzrosnąć. Nastolatkowie już częściej wychodzą z domu oraz zaczynają realizować swoje hobby.

Czy płacić dziecku za wykonywanie prac domowych?

To dość złożona kwestia i nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Jedni uważają, że nie powinno się wynagradzać dziecka za wykonywanie prac domowych. W końcu wszyscy mieszkamy pod jednym dachem, każdy z nas ma swoje obowiązki i dorośli nie dostają wynagrodzenia za sprzątanie. Tutaj może pojawić się też problem jak wycenić np. odkurzanie czy zmywanie naczyń.

Inni twierdzą, że pieniądze powinno się zarobić, a prace domowe są do tego idealną okazją. Gratyfikacja finansowa jest dobrą motywacją do wytarcia kurzy czy wyrzucenia śmieci.

Wypłacasz swoim dzieciom kieszonkowe?

21 dzieci, które przypominają swoich dziadków. Mają zmarszczki i zasępiony wyraz twarzy

 
Źródła: www.casfera.pl, dziecisawazne.pl

Wybrane dla Ciebie

Dziewięciu strażaków prawie w tym samym czasie zostało ojcami. Niezwykły zbieg okoliczności

Czasami na świecie dzieją się takie historie, że trudno w nie uwierzyć. Podobnie sprawa ma się z pewną grupą amerykańskich strażaków. Zbieg okoliczności W jednostce straży pożarnej w Rancho Cucamonga (miasto w USA w stanie Kalifornia) wydarzyła się zupełnie niezwykła rzecz. W 2019 roku 9 strażaków zostało ojcami. Wszystkie dzieci przyszły na świat w przeciągu […]

19 pomysłów na świąteczną sesję zdjęciową dla dzieci. Mnóstwo czerwieni, światełek i słodyczy

Wielu rodziców organizuje dzieciom świąteczne sesje zdjęciowe. I nic w tym dziwnego, gdyż są one zupełnie wyjątkowe. Każda mama rozczuli się na widok swojego malucha przebranego za elfa, renifera czy piernikowego ludka. 😉 1. Ma zamiar roztopić bałwana 2. Mały pierniczek 3. Bombki są interesującą zabawką 4. Wyprawa po choinkę 5. Dwa jelonki 6. Szukają […]

23 wyjątkowe sesje zdjęciowe dzieci. Maluchy z domowych pieleszy przeniosły się do magicznych krain

Rodzice i fotografowie prześcigają się w pomysłach na najbardziej pomysłowe sesje zdjęciowe swoich pociech. Niektóre z nich są naprawdę zachwycające. Maluchy w magiczny sposób stąpają po księżycu, zamieniają się w super bohaterów lub pływają łódką. A wszystko w domowym zaciszu. 😉 1. Każda wróżka ma swoją parasolkę 2. Zasnął na księżycu 3. Specjalna przesyłka 4. […]

Skandynawskie mamy pozwalają dzieciom spać na mrozie. Mądre hartowanie to same korzyści

W krajach skandynawskich rodzice nie boją się mrozów i pozwalają swoim pociechom na zimową drzemkę poza domem. Sen na mrozie Mieszkańcy krajów leżących na północy Europy słyną z dość specyficznego podejścia do wychowania dzieci. Bardzo chętnie pozwalają dzieciom na zimową drzemkę na dworze. W Dani czy Szwecji nikogo nie dziwią wózki ze śpiącymi maluchami ustawione […]

Dziewczynka zakłada ogród, a jej sąsiadka zaczyna udawać wróżkę, która wprowadza się do magicznego drzewa

Okres przymusowej kwarantanny szczególnie źle znoszą dzieci. Odizolowane od swoich rówieśników muszą spędzać czas w swoim towarzystwie i otoczeniu rodziców. Pewna mała dziewczynka postanowiła uciec w świat magii. Ogród wróżek W okresie pandemii fotografka z Los Angeles (Kelly) urządzała sobie wieczorne długie spacery. Nie mogła spać i musiała przemyśleć wiele bolesnych spraw. Podczas jednej z […]

17 sytuacji, kiedy dziecko zostało samo tylko przez chwilę…

Dzieci to największe skarby rodziców. Jednakże czasem te „skarby” mają tak przedziwne pomysły, że głowa mała! #1 Pani nauczycielka kazała pokazać coś, co ma „przyjemny zapach” #2 Nie, to nie był dobry pomysł… #3 „Syn stwierdził, że w skarpetkach jest mu za gorąco, więc je odpowiednio zmodyfikował” #4 „Moja córka stworzyła szpital dla ślimaków, ale […]