×

Czy płacić dziadkom za opiekę nad wnukami tak jak zwykłej opiekunce?

Kwestia opieki sprawowanej nad wnukami cały czas jest tematem do przeróżnych dyskusji. Sporo kontrowersji wywołuje temat, czy płacić dziadkom za opiekę nad wnukami.

na plaży
Vidar Nordli-Mathisen/unsplash

Aktywni seniorzy

Jeszcze kilka lat temu całkiem normalny był fakt, że dziadkowie opiekowali się wnukami, kiedy ich rodzice byli w pracy. Obecnie czasy się zmieniły i seniorzy dłużej pozostają czynni zawodowo lub z zapałem oddają się swoim hobby.

w ogrodzie
Nikoline Arns/unsplash

Płacenie babci za opiekę

Kiedy seniorzy decydują się pomóc swoim dzieciom i przejmują opiekę nad wnukami, pojawia się pytanie: czy należy zapłacić im za wykonywaną pracę? Niewątpliwie codzienne zajmowanie się dziećmi jest pracą, a dziadkowie podejmując się tego zadania, rezygnują ze swojego czasu wolnego.

dziecko
Christian Bowen/unsplash

TAK dla płacenia za opiekę nad wnukami

1. Jeżeli rodzicom dobrze się powodzi i są stabilni finansowo, to oczywiście mogą zaproponować, że zapłacą dziadkom za poświęcony czas.

2. Niektórzy rodzice myślą początkowo o zatrudnieniu opiekunki i mają na to przeznaczone środki w swoim budżecie. Wówczas w wielu przypadkach dziadkowie sami decydują się zastąpić nianię i oczywiście mogą dostawać za to wynagrodzenie.

3. Zajmowanie się małymi dziećmi to ciężka praca i zwyczajnie należy się za nią wynagrodzenie.

4. Wypłata wynagrodzenia to forma docenienia pracy dziadków i okazanie im szacunku. Zwłaszcza, że seniorzy niejednokrotnie spotykają się z krytycznymi uwagami dotyczącymi metod wychowawczych.

5. Czasami babcia zwyczajnie potrzebuje pracy lub drugiego źródła dochodu, a rodzice opiekunki. Wówczas warto połączyć te potrzeby i zapłacić seniorce za czas poświęcony wnukom.

dziadek
Johnny Cohen/unsplash

NIE dla płacenia za opiekę nad wnukami

1. Czasami dziadkowie sami deklarują się, że chcą pomóc i odciążyć trochę młodych rodziców. Jeśli to ich własna inicjatywa, to najczęściej nie myślą absolutnie o zarobku, a wszystko robią bezinteresownie.

2. Babcie zwyczajnie wstydzą się brać pieniądze od najbliższych, gdyż uważają, że opieka nad wnukami to naturalna kolej rzeczy.

3. Dziadkowie nie chcą brać wynagrodzenia, aby nie zostać posądzonym o to, że nie kochają wnuków i są materialistami.

4. Przy wypłacaniu pensji stosunki rodzinne mogą zmienić się w relację szef-podwładny. Brak wynagrodzenia jest w stanie temu zapobiec.

5. Dziadkowie nie powinni brać pieniędzy za opiekę nad wnukami, gdyż za kilka lat sami będą potrzebowali pomocy i wówczas nie będę za to płacili swoim najbliższym.

6. Istnieje niebezpieczeństwo, że dziadkowie staną się zwykłymi pracownikami i zanikną więzy emocjonalne. Dzieci potrafią być roszczeniowe i w przypadku wypłaty pensji, mogą bardzo dużo oczekiwać od swoich rodziców.

gotowanie
Phillip Goldsberry/unsplash

Co sądzisz o wypłacaniu wynagrodzenia dziadkom?

Źródła: brightside.me

Może Cię zainteresować

zamknij