×

Czy taki zamek w drzwiach rzeczywiście chroni przed włamaniem? Znamy odpowiedź

Nakładka na zamek w drzwiach jest czymś, co coraz częściej pojawia się u osób, które chcą zabezpieczyć się przed włamaniem. Jednak czy to rzeczywiście się sprawdza? Opinie ekspertów są na ten temat podzielone. Przedstawimy ci wszystkie za i przeciw.

Czym jest nakładka na zamek w drzwiach?

Jest ona także nazywana szyldem antywłamaniowym lub rozetą antywłamaniową, ale we wszystkich przypadkach chodzi o tę samą rzecz. W zamyśle nakładka na zamek w drzwiach ma pomóc w ukryciu mechanizmu zamka. Przez to jego otwarcie dla włamywacza ma być trudniejsze. Dodatkowo ma także utrudniać wyłamanie zamka, jego wyrwanie czy nawet jego rozwiercenie. Niektórzy uważają, że szyldy antywłamaniowe nieco szpecą drzwi, ale tak naprawdę większość osób ich nie zauważa. Ich koszt jest bardzo różny. Zwykle waha się w granicach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Ich drobną wadą zdaniem niektórych właścicieli jest to, że delikatnie utrudniają także posiadaczom oryginalnych kluczy dostanie się do zamka, ale nie jest to coś, na co uskarżałaby się większość użytkowników. Warto zatem kupować i instalować taką nakładkę? Czy ona rzeczywiście nam pomoże przy ewentualnym włamaniu?

nakładka na zamek w drzwiach
nakładka na zamek w drzwiach, fot. freepik

Czy warto kupować i montować szyld antywłamaniowy na drzwiach wejściowych?

Eksperci zwracają uwagę na to, że z jednej strony na pewno tak, zawsze jest to jakieś dodatkowe zabezpieczenie. Jeśli nakładkę założymy, to potencjalny włamywacz będzie musiał przypuszczalnie spędzić chwilę dłużej na otwieraniu zamka naszych drzwi. Takie dodatkowe zabezpieczenie może go także też po prostu zniechęcić i sprawić, że będzie on wolał wybrać łatwiejszy cel i uda się pod inne drzwi. Nakładka na zamek w drzwiach może też mieć znaczenie, jeśli sam nasz zamek nie jest wysokiej jakości i bez niej można byłoby go otworzyć lub wyłamać w zaledwie kilka chwil.

Z drugiej jednak strony wielu ekspertów zwraca uwagę na to, że taka nakładka w gruncie rzeczy niewiele nam daje. Bo dla włamywacza, który ma umiejętności choćby nieco powyżej przeciętnej, nie stanowi ona żadnego wyzwania. Taka osoba i tak w bardzo krótkim czasie będzie w stanie otworzyć drzwi naszego domu. Jeśli ktoś nie wierzy, jak ekspresowo takie rzeczy zwykle się dzieją, to warto zajrzeć na ten popularny kanał youtube’owy: LockPickingLawyer. Otwiera on oczy na te kwestie. Co więcej, nakładka na zamek w drzwiach i inne dodatkowe zabezpieczenia mogą też sprawić, że włamywacz pomyśli, że mamy w domu coś szczególnie cennego i zamiast zniechęcić, może go to tylko zachęcić do działania.

Może cię również zainteresować: W święta złodzieje mają najlepszy sezon . 9 trików może uchronić Cię przed włamaniem

Jeśli zobaczysz butelkę w kole samochodu, natychmiast dzwoń na policję!

Może Cię zainteresować