×
Wirtualna Polska

Chemiczka ostrzega. Dodając to do prania, wyrzucasz pieniądze w błoto i narażasz zdrowie

Sprawia, że ubrania są miękkie i intensywnie pachną. Ale czy jest niezbędny? Wyjaśniamy, czy w czasie prania trzeba używać płynu do płukania tkanin.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wiele osób nie wyobraża sobie uruchomienia pralki bez nalania do jednej z przegródek płynu do płukania. Zwolennicy ekologicznego prowadzenia domu uważają jednak, że nie jest on niezbędny, a nawet może nam szkodzić. Wyjaśniamy, jak jest w rzeczywistości.

Czy trzeba używać płynu do płukania?

Płyn do płukania nadaje ubraniom ładny zapach i sprawia, że tkaniny są miękkie. Nie jest jednak niezbędny. Bez niego materiały zostaną wypłukane samą wodą. W żaden sposób im to nie zaszkodzi. Chemiczka Sylwia Panek, która prowadzi na Instagramie kanał @wzdrowymdomu, przekonuje, że zrezygnowanie z płynu do płukania może nawet przynieść wiele korzyści. Chodzi nie tylko o finanse, ale również o zdrowie. Kobieta zwraca uwagę, że płyn do płukania, który jest dodawany do wody na ostatnim etapie prania, nie jest później wypłukiwany, a więc zostaje na ubraniach. To może mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie.

Czy warto używać płynu do płukania? Fot. Freepik

Czy warto używać płynu do płukania? Fot. Freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Dodaj do pralki trochę więcej niż odrobinę. Środek, z którym proszek do prania nie ma szans

Dlaczego lepiej zrezygnować z płynu do płukania?

Jak wyjaśnia Sylwia Panek, producenci domowej chemii nie muszą podawać pełnego składu swoich wyrobów. Oznacza to, że 4 czy 5 składników, które wymieniono na etykiecie, to tylko część substancji zawartych np. w płynie do płukania. Chemiczka wyznaje, że sprawdziła kiedyś skład jednego z popularnych płynów zmiękczających i znalazła w nim 26 różnych składników, w tym konserwanty, rozpuszczalniki, emulgatory, barwniki oraz substancje wypełniające. Wszystko to, ponieważ płyn pozostaje na tkaninach po zakończeniu prania, ma kontakt z naszą skórą i może powodować reakcje alergiczne. Mowa tu nie tylko o wysypce, ale również o objawach takich jak: drapanie w gardle, łzawienie oczu, bóle głowy, wysuszanie śluzówki itp.

Czy powinno się używać płynu do płukania? Fot. Gettyimages

Czy powinno się używać płynu do płukania? Fot. Gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Kiedy nie wolno stosować płynu do płukania?

O tym, że używanie płynu do płukania nie jest dobre dla naszych organizmów, najlepiej świadczy fakt, że Instytut Matki i Dziecka zaleca, by rodzice nie prali w nim ubranek swoich pociech przynajmniej do 3 roku życia. Wrażliwe organizmy maluchów mogłyby bardzo dotkliwie odczuć negatywny wpływ chemii. Specjaliści od utrzymywania porządku w domu odradzają również stosowanie płynów zmiękczających w czasie prania ręczników oraz ścierek. Takie preparaty sprawiają, że tracą chłonność, przez co gorzej spełniają swoje funkcje.

 

Zobacz również: Jak zrobić domowy płyn do płukania ubrań? Ten przepis oszczędzi Ci setki złotych

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Źródła: Instagram @wzdrowymdomu: https://www.instagram.com/p/CwhPMncIxce/

Może Cię zainteresować