×
Wirtualna Polska

Czym odstraszyć komary? Już kilka kropli sprawi, że ominą Twój dom z daleka

Wiosna i lato to pory roku, w których nie tylko my cieszymy się z ciepła i dobrej pogody. Aktywnych staje się wtedy wiele szkodników, które potrafią być prawdziwym utrapieniem. Warto wiedzieć czym odstraszyć komary tak, aby trzymały się on od naszego mieszkania z daleka.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

W przypadku komarów zapachy odgrywają ogromną rolę. Mogą je albo odstraszyć, albo przyciągnąć, bo są dla nich podstawową informacją o tym, czy znajdą w danym miejscu pożywienie. Przyciąga je głównie kwas mlekowy i amoniak, które są składnikami potu. A co je zniechęca? Tutaj ogromną rolę mogą odegrać przede wszystkim olejki eteryczne.

Czym odstraszyć komary?

Na komary można oczywiście stosować specjalistyczne mieszanki dostępne w wielu sklepach, ale często nie nadają się one do długotrwałego rozpylenia w domu. Tutaj lepiej jest sięgnąć po naturalne, bardziej przyjazne dla człowieka środki, które komarom nie będą równie miłe. Świetnie w tej roli sprawdzają się olejki eteryczne. Większość z nich po rozcieńczeniu w innym olejku, np. olejku migdałowym nadaje się też do aplikacji bezpośrednio na skórę (najlepiej rozcieńcz taki olejek eteryczny w innym w proporcji 1:10, a dopiero następnie zaaplikuj). Do domu/mieszkań nadają się też niektóre zioła w swojej naturalnej postaci. Podpowiemy ci, które z nich działają na komary najlepiej.

czym odstraszyć komary, fot. getty images

czym odstraszyć komary, fot. getty images

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może cię również zainteresować: Brat pracuje w lesie i po wielu testach stosuje jedną rzecz na kleszcze

Olejek eukaliptusowy

Zdaniem wielu osób jest to najlepszy wybór, jeśli chodzi o zapachy odstraszające komary. Olejek eukaliptusowy dla nas jest z reguły bardzo przyjemny, komary natomiast mocno drażni. Rozcieńczony i zaaplikowany na skórę zapewnia ochronę zwykle na mniej więcej 3 godziny. Bardzo dobrze sprawdza się również w mieszkaniach.

Lawenda

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wiele ludzi uwielbia jej zapach, za to wprost nie znoszą jej komary. Lawenda może cię bronić przed nimi na wiele sposobów. Możesz zarówno umieścić ją w domu, jak i zasadzić w ogrodzie czy w doniczkach na ganku. Sprawdzi się także w formie olejku eterycznego, którego zapach będzie się rozprzestrzeniał po twoim mieszkaniu. Możesz też po rozcieńczeniu zaaplikować go bezpośrednio na skórę.

czym odstraszyć komary, fot. getty images

czym odstraszyć komary, fot. getty images

Olejek cynamonowy/cynamon

To kolejny produkt, który ma ogromną możliwość zastosować w przypadku komarów. Najtańszy sproszkowany cynamon, rozsypany w różnych kluczowych miejscach w mieszkaniu, nie utrzyma ich jednak z dala na długo. Dużo bardziej opłaca się w tym przypadku stosować olejki eteryczne na bazie cynamonu. Można też swobodnie aplikować je na skórę (po rozcieńczeniu).

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może cię również zainteresować: Zamiast wyrzucić, rozsyp na trawniku. To idealny nawóz i odstraszacz szkodników

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować