×
Wirtualna Polska

Podlewanie to nie przelewki! 2 dodatki sprawiają, że ogórki rosną jak szalone

W przypadku ogórków odpowiednie ich podlewanie jest kluczowym zabiegiem decydującym o ich wzroście i plonie, jaki wydadzą. Nic w tym dziwnego, skoro warzywa te w większość składają się właśnie z wody. Czym podlewać ogórki tak, abyśmy mogli liczyć na bogate zbiory w tym sezonie?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Podlewając warzywa w ogródku, warto czasem dodać do wody coś, co wspomoże ich wzrost, albo też ochroni je przed chorobami, jakie je zwykle nękają. Zaprocentuje nam to w postaci większego plonu, a wymaga od nas niewielkiego nakładu pracy.

Jak często należy podlewać ogórki?

Warzywa te należą do tych, które mają słabo wykształcony system korzeniowy. Ma to duże przełożenie na to, jak ogórki się odżywiają, i na ich podlewanie. Zdecydowanie sprawdza się tutaj częste, ale niezbyt obfite nawadnianie, bo są niestety wrażliwe na przelanie. Doświadczeni ogrodnicy zwykle wskazują, że najlepiej jest podlewać ogórki kilka razy w tygodniu. Jeśli zaś uprawiasz je w donicach, to lepiej jest robić to codziennie, choć zależy to też od ich fazy rozwoju. W momencie kwitnienia czy zawiązywania owoców — czyli w trakcie najbardziej intensywnych faz wzrostu — potrzebują najwięcej wody.

czym podlewać ogórki, fot. freepik

czym podlewać ogórki, fot. freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Może cię również zainteresować: Te rośliny nie urosną, jeśli masz w ogrodzie drzewo orzecha włoskiego

Czym podlewać ogórki? Dodaj to do wody

Jest kilka domowych dodatków, które bardzo pomagają ogórkom we wzroście i/lub zabezpieczają je przed chorobami. Oto te, które są najczęściej stosowane w przydomowych ogródkach:

  • podlewanie ogórków wodą z cukrem

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

To zdecydowanie najprostszy, a zarazem bardzo opłacalny sposób. Zawarta w cukrze glukoza zwiększy plon i sprawi, że ogórki będą bardziej soczyste. Będziesz potrzebował garnka i 1 litra wody. Doprowadź ją do wrzenia,  a następnie wsyp do środka 30 g cukru lub 1 tabletkę glukozy. Przemieszaj i daj chwilę cukrowi na roztopienie się, następnie odczekaj, aż roztwór ostygnie. Teraz możesz już przejść do podlewania.

Drożdże wspomagają wzrost wielu roślin, co przekłada się na większy plon, a także zabezpieczają przed licznymi chorobami, zwłaszcza pochodzenia grzybicznego oraz przed mszycami. Będziesz potrzebował 10 g suchych drożdży. Wsyp je do dużego naczynia i dodaj następnie dwie łyżki cukru. Teraz dodaj jeszcze 10 l ciepłej wody. Pozostaw je tak na ok. dwie godziny. Po tym czasie rozcieńcz miksturę z 50 l ciepłej wody. Odstaw na bok na kilka godzin. Następnie możesz już przejść do podlewania.

czym najlepiej podlewać ogórki, fot. freepik

czym najlepiej podlewać ogórki, fot. freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Może cię również zainteresować: Zawsze oglądaj miąższ ogórków gruntowych. Może tam kryć się przykra niespodzianka

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować