×
Wirtualna Polska

Wyjmij z lodówki i podlej ogórki. Latem będziesz je zbierać bez końca

Uprawa ogórków jest dość wymagająca. Roślinom należy dostarczyć mnóstwa substancji odżywczych, by prawidłowo się rozwijały i dały obfite plony. Właśnie dlatego warto wiedzieć, czym podlewać ogórki. Jest kilka patentów opartych na 1 domowym produkcie.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Ogórki należy sadzić w słonecznych i ciepłych miejscach. Powinny być również osłonięte od wiatru. Ponieważ są roślinami o dużym zapotrzebowaniu na składniki odżywcze, konieczne jest także odpowiednie nawożenie. Warto wiedzieć, czym nawozić ogórki, by dostarczyć im wszystkich niezbędnych składników. To podstawa, by uzyskać wysokie plony.

Dlaczego odpowiednie odżywianie ogórków jest tak ważne?

Ogórki są dość „żarłocznymi” roślinami i szybko pobierają z ziemi wszystkie znajdujące się w niej składniki odżywcze. Jeśli nie dostarczysz im kolejnych porcji w nawozach, zaczną „głodować”. Aby uniknąć takiej sytuacji, powinieneś już jesienią wymieszać ziemię pod ogórki z obornikiem lub kompostem. Jeśli tego nie zrobiłeś, konieczne jest odpowiednie nawiezienie jej przed rozpoczęciem uprawy. Następnie, gdy rośliny już rosną, musisz dostarczać kolejnych porcji witamin oraz minerałów. Możesz to zrobić, wykorzystując do podlewania roślin 1 produkt z kuchni.

Czym podlewać ogórki? Fot. Pixabay

Czym podlewać ogórki? Fot. Pixabay

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Jeśli wstrzelisz się idealnie w tę datę, zasiane ogórki zaowocują ogromnymi plonami

Czym podlewać ogórki, by dostarczyć im niezbędnych minerałów?

Do podlewania ogórków możesz wykorzystać mleko. Zawiera fosfor, potas, wapń, selen oraz witaminy z grupy B, dlatego z powodzeniem zastąpi chemiczne nawozy dostępne w sklepach. Jest przy tym produktem w pełni naturalnym oraz bezpiecznym. Nawóz z mleka dla ogórków możesz zrobić na kilka sposobów.

  • Wymieszaj świeże mleko z wodą w proporcji 1:10. Podlewaj rośliny co 3-4 tygodnie.
  • Podgrzej 2 l mleka. Rozpuść w nim po kilka łyżeczek granulowanych drożdży i cukru. Odstaw mieszankę na ok. 4 godziny. Po tym czasie dodaj 10 kropli jodu i wymieszaj. Stosuj po rozcieńczeniu z wodą w proporcji 1:10, wykorzystując na 1 krzaczek ok. 1 l preparatu. Używaj co 4 tygodnie.
  • W 2 l mleka rozpuść 50 g mocznika. Dodaj 10 kropli jodu. Podlej ogórki 1 raz w trakcie całego okresu wegetacyjnego. Wykorzystaj ok. 500 ml mieszanki na 1 krzaczek.
  • Do 2 l mleka dodaj 10 kropli jodu i 15 ml amoniaku. Spryskaj mieszanką krzaczki w okresie kwitnienia i zawiązywania owoców.
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Do czego jeszcze można wykorzystać mleko w ogrodzie?

Mlekiem możesz nie tylko podlewać ogórki. Ten naturalny produkt przydaje się w ogrodzie do kilku innych czynności.

  • Wykorzystaj mleko do czyszczenia narzędzi ogrodowych. Wystarczy zanurzyć je w płynie na kilka chwil, by zabezpieczyć je przed rdzą.
  • Użyj mleka na chwasty. Wymieszaj je z wodą w proporcji 1:1 i dodaj cukru, miodu lub melasy (im słodsza będzie mieszanka, tym lepiej). Podlewaj punktowo chwasty co tydzień, a szybko znikną.
  • Mleko pomoże pozbyć się szkodników, w tym mszyc, przędziorków i stonki. Wymieszaj je w proporcji 1:1 (możesz dodać trochę płynu do naczyń, żeby mleko lepiej trzymało się liści) i zrób oprysk. Możesz wykorzystać również zsiadłe mleko – wymieszaj je z wodą w proporcji 1:10 i odstaw w ciepłe miejsce na 2-3 dni. Opryski rób co 7-10 dni.
  • Użyj mleka do ochrony przed chorobami grzybowymi. Najlepiej wykonaj oprysk profilaktycznie, nim zobaczysz oznaki infekcji. Wymieszaj mleko z wodą w proporcji 1:5 i stosuj co 7-10 dni.

Zobacz również: Przeterminowane mleko wylej na metalowy kosz na śmieci. Zdziała cuda!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować