×

Ten przedmiot idealnie sprawdzi się jako czyścik do żelazka. Znajdziesz w swojej szufladzie!

Nawet, jeśli prasujemy bardzo ostrożnie, czasem zdarzy się, że stopa żelazka pokryje się ciemnym osadem. Zwykle nie wiadomo, jak się z nim uporać, aby niechcący nie zarysować sprzętu i jeszcze bardziej go nie zniszczyć. Przedstawiamy skuteczne domowe sposoby, które pomogą Ci się z tym uporać!

Aby zapobiec pojawieniu się brązowych plam na stopie żelazka, powinniśmy ją czyścić na bieżąco, a nie dopiero wtedy, kiedy zabrudzenia już się wytworzą. Zaleca się, aby robić to raz w miesiącu. Jeśli to zaniedbasz, prasowanie tkanin może skończyć się ich nieodwracalnym zniszczeniem…

 

Czym wyczyścić stopę żelazka?

Owszem, w sklepach stacjonarnych i internetowych można znaleźć całą gamę różnych specyfików – począwszy od tych w płynie do nacierania lub spryskiwania, a skończywszy na magicznych sztyftach czyszczących.

Jednak po co wydawać na nie pieniądze, skoro najskuteczniejsze środki z dużym prawdopodobieństwem masz już w domu? Wystarczy je tylko sprytnie użyć!

Jak wyczyścić stopę żelazka domowym sposobem i usunąć z niej brązowy osad? Fot. Freepik.com

 

Dlaczego na żelazku pojawiają się brązowe plamy?

  • prasujesz tkaniny w zbyt wysokiej temperaturze (zwłaszcza te wykonane ze sztucznych materiałów), które – nawet niezauważalnie – przypalają się, a ich cząstki przyklejają się do stopy żelazka;
  • nalewasz do urządzenia wodę z kranu – w większości domów jest ona twarda, więc kamień zatyka nie tylko otwory żelazka, ale nalot z niego przyczepia się też do nagrzanej stopy;
  • w ten sam sposób lądują także na stopie kurz i inne zanieczyszczenia z powietrza, które finalnie tworzą przypalony nalot.

 

Jak wyczyścić stopę żelazka domowym sposobem?

Zmieszaj 1 łyżeczkę soli z 2 łyżeczkami octu. Taką mieszankę nałóż na ściereczkę z delikatnego materiału i dokładnie przecieraj ostygniętą stopę żelazka. Chcąc dotrzeć do otworów na parę, użyj patyczków kosmetycznych. W żadnym wypadku nie stosuj ostrych szczotek czy druciaków! To zarysowałoby stopę, co mocno utrudniłoby korzystanie z urządzenia.

jak wyczyścić stopę żelazka domowym sposobem
Jak wyczyścić stopę żelazka domowym sposobem i usunąć z niej brązowy osad? Fot. Freepik.com

 

Jeśli Twoje żelazko jest już mocno zabrudzone i wyraźnie odznaczają się na jego stopie brązowe plamy, rozkrusz kredę i rozsyp ją na jakimś niepotrzebnym materiale. Prasuj to mocno nagrzanym urządzeniem i patrz, jak zabrudzenia same znikają!

 

Czy wiesz, że aby mieć wyprasowanie ubranie, wcale nie musisz używać żelazka?

Co zrobić żeby dom pięknie pachniał? Sprawdzone metody na nieprzyjemne zapachy

Może Cię zainteresować