×

Koniec z brudnym obuwiem w zimie! 5 sposobów, które sprawią, że buty posłużą Ci kilka sezonów

Sól drogowa to artykuł przemysłowy, który od jakiegoś czasu budzi spore kontrowersje. Jej korozyjne działanie uszkadza nie tylko nadwozia pojazdów, ale także elementy betonowe, szkodzi zwierzakom i niszczy nasze buty pozostawiając na nich brzydkie plamy. Na szczęście z tym ostatnim jesteśmy w stanie sobie poradzić.

Istnieją specjalne triki, które pomogą Ci nie tylko uchronić zamszowe lub skórzane buty przed niszczycielskim działaniem soli, ale także pozbyć się brudu, dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się ulubionym obuwiem znacznie dłużej!

#1 Czyste, skórzane buty

ehow.com

Po powrocie do domu przemyj skórzane buty ciepłą, ale nie gorącą wodą. Następnie owiń brudne miejsca ręcznikiem kuchennym lub papierem toaletowym i poczekaj, aż wyschną. Sól będzie w tym czasie absorbowana przez papier. Na koniec przetrzyj obuwie suchym kremem dla dzieci i gotowe.

#2 Wyczyść skórzane buty przy pomocy octu

boots2

Pozbądź się plam z soli za pomocą roztworu w octu i wody. Wymieszaj ocet z wodą w proporcjach 3:1 i nałóż mieszankę na plamy, a następnie przetrzyj buty.

#3 Oczyść zamszowe buty przy użyciu oleju rycynowego

milionkobiet.pl

Buty zamszowe są trudniejsze do wyczyszczenia, ale nie jest to niemożliwe. Najpierw wyczyść i osusz buty, a następnie wypoleruj je olejem rycynowym nałożonym na miękką ściereczkę. Powtarzaj tę czynność do momentu, aż plamy znikną. Następnie przemyj buty wodą.

#4 Oczyść zamszowe buty za pomocą pary

robertdee.pl

Innym sposobem na oczyszczenie zamszowych butów z uporczywej soli jest trzymanie obuwia nad garnkiem z gotującą się wodą.

#5 Wykorzystaj amoniak

Youtube

Buty zamszowe wyczyścisz również dzięki mieszance amoniaku z ciepłą wodą w proporcji 1:1. Kiedy już ją przygotujesz, namocz gąbkę w roztworze i przetrzyj brudne miejsca.

Kiedy plamy znikną, warto zabezpieczyć swoje obuwie specjalnym impregnatem, aby zniwelować różnicę w ewentualnych różnicach koloru, a następnie zabezpieczyć je folią hydrofobową. Pamiętaj, że z solą nie ma żartów!

zamknij