×

6 sposobów na skuteczne usunięcie kurzu z liści roślin doniczkowych. Szybko odzyskają blask

Dbanie o rośliny doniczkowe nie powinno ograniczać się tylko do ich podlewanie. Równie istotne jest czyszczenie liści.

Walka z kurzem

Kwiaty, które uprawiamy w mieszkaniu czy domu to wyjątkowa ozdoba. Aby faktycznie wzbudzały zachwyt gości, powinny prezentować się nienagannie. Rzeczą, która je szczególnie szpeci jest kurz osiadający na liściach.

Dlaczego czyszczenie liści jest takie ważne?

Na liściach gromadzi się kurz oraz widoczne są krople wody. Zanieczyszczenia mogą zatykać aparaty szparkowe, a tym samym ograniczać zdolność rośliny do fotosyntezy. Dodatkowo brudne liście wykazują się ograniczoną skutecznością w pochłanianiu toksyn, a także przekazują mniej tlenu do atmosfery.

Jak czyścić liście?

Rośliny, które posiadają matowe czy pokryte meszkiem liście (gerbera, fiołek afrykański, pelargonia pachnąca), należy czyścić za pomocą szczotki z delikatnym włosiem bądź z piór. Do tego celu dobrze sprawdzi się także pędzelek.

Rośliny o błyszczących i pokaźnych liściach (monstera, fikus, skrzydłokwiat, figowiec sprężysty) przecieramy wilgotną szmatką. Ważne jest, aby dość często moczyć je w świeżej, miękkiej wodzie. Dzięki temu skutecznie usuniesz kurz, a nie tylko rozetrzesz go po liściach.

Kąpiel pod prysznicem dobrze sprawdza się w przypadku roślin o drobnych liściach (fikus benjamina, zielistka, paprocie, cytrusy), których czyszczenie szmatką byłoby bardzo mozolne. Strumień wody powinien być letni i delikatny co zapobiegnie uszkodzeniu młodych pędów.

Rośliny wyjątkowo duże (palmy, bananowce) oraz pnącza należy spryskiwać wodą z dozownika. Ważne jest, aby płyn był w temperaturze pokojowej.

Latem warto wystawić rośliny na zewnątrz, kiedy zacznie padać deszcz. Nie może to być silna ulewa, ale delikatny kapuśniaczek. 😉 Przed wniesienie do domu poczekaj, aż kwiaty wyschną.

Co z kaktusami?

Kaktusy, które nie mają kolców można spokojnie wyczyścić przy użyciu pędzelka bądź szczotki. Problem pojawia się w przypadku sukulentów z kolcami. Można je spryskać wodą lub usunąć kurz za pomocą suszarki. Należy włączyć delikatny nawiew. Powietrze powinno być letnie lub zimne.

Kontrowersyjne nabłyszczanie

W sklepach można znaleźć wiele nabłyszczaczy. Zwykle zawierają w składzie chemiczne dodatki i większość roślin ich nie toleruje (na liściach pojawiają się plamy, zażółcenia, odbarwienia). Absolutnie nie powinno się nabłyszczać kwiatów, których liście są pokryte meszkiem czy włoskami. Jeśli już koniecznie chcesz nadać blasku swoim roślinom, to wybierz nabłyszczacz w formie chusteczek nasączonych substancjami pochodzenia naturalnego (wosk pszczeli, oliwa, miód).

W jaki sposób czyścisz liście swoich roślin?

Monstera 'Variegata' to prawdziwa królowa śniegu wśród roślin. Zachwyca białymi liśćmi

Triki dla fanów roślin

 
Źródła: zielonyogrodek.pl, www.e-ogrodek.pl

Wybrane dla Ciebie

5 naturalnych pochłaniaczy wilgoci, które skutecznie walczą z pleśnią w pomieszczeniach

Zbyt wysoka wilgotność panująca w pomieszczeniach jest równie niebezpieczna, co nadmiernie suche powietrze. Sprzyja ona rozwojowi pleśni i grzybów, odpowiada za zatęchły zapach w pokojach oraz wzmaga problemy ze snem, koncentracją, a także zaostrza objawy chorób układu oddechowego. Aby zmniejszyć jej poziom, nie musisz inwestować w specjalistyczny sprzęt. Wystarczy, że na parapetach ustawisz rośliny, które […]

20 roślin domowych, które nie tylko efektownie wyglądają, ale także roztaczają dobrą aurę

Wybierając rośliny do naszych mieszkań kierujemy się zazwyczaj własnymi upodobaniami. Istotna jest ich wielkość oraz wygląd. Jednak wiele kwiatów, oprócz walorów estetycznych, wpływa także korzystnie na nasze zdrowie. Rośliny oczyszczające powietrze Badaniem wpływu roślin na stan powietrza zajęli się członkowie NASA (Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej). W 1989 roku opublikowali listę aż 18 roślin, […]

Zamiokulkas Zamiolistny – ładna roślinka, której uprawianie jest proste jak bułka z masłem!

Roślina doniczkowa, która ostatnie lata zdobywa coraz większą popularność, jest już znana prawie każdemu. Jeżeli jeszcze nie masz jej w swoim domu, dowiedz się najpierw o niej co nieco. Jak pielęgnować Zamiokulkas Zamiolistny? Jak często podlewać? Czym nawozić Zamiokulkas Zamiolistny? Pochodzenie Zamiokulkas Zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) to roślina pochodząca z Tanzanii. Panuje tam klimat podrównikowy suchy, […]

7 sposobów nawadniania domowych roślin podczas urlopowego wyjazdu

Największym zmartwieniem miłośników roślin, który wyjeżdżają na urlop jest kwestia podlewania. Szczęśliwcy mogą liczyć na pomocną dłoń znajomych czy rodziny. Inni muszą postawić na alternatywne metody nawadniania. Rośliny w jednym miejscu Osoby posiadające kaktusy i sukulenty właściwie nie muszą się troszczyć o podlewanie ich podczas pobytu na wakacjach. Jeśli wyjeżdżasz tylko na kilka dni, to […]

15 roślin doniczkowych, które naprawdę mają realny wpływ na nasze zdrowie

Dom mojej babci pełen jest kwiatów. Stoją dosłownie wszędzie: na parapetach, schodach, podłodze, nawet w łazience. Jeśli też zamieniliście swoje cztery ściany w mini ogród, to doskonale! Jak się okazuje, rośliny doniczkowe nie tylko pięknie wyglądają, ale także wpływają pozytywnie na zdrowie. Dbają o odpowiednią ilość tlenu, zwiększają wilgotność powietrza, oczyszczają pomieszczenia z krążących w […]

7 roślin doniczkowych nie do zdarcia. Rośliny, które radzą sobie z każdym właścicielem

Nie zawsze mamy czas na pielęgnację roślin? Spokojnie, można wybrać rośliny, które naprawdę niewiele od nas wymagają, a niektóre nawet będą wdzięczne, jeśli o nich będziemy zapominać. Oczywiście nie ma roślin, które w warunkach domowych, w doniczce przeżyją bez jakiejkolwiek naszej opieki, no poza sztucznymi 🙂 Są jednak rośliny, które są wytrzymałe i niewiele im […]