×
Wirtualna Polska

Sprawdzone sposoby na czyszczenie nagrobków. Dzięki nim zaoszczędzisz sobie sporo pracy

Już niedługo taki czas w roku, w którym z nostalgią kierujemy się na cmentarz, gdzie wspominajmy swoich bliskich. Pamiętamy o zniczach i kwiatach, ale nie zapominajmy, że w dniu Wszystkich Świętych warto także zadbać o to, aby nagrobki były czyste i schludne. Nie zawsze drogie specyfiki w tym przypadku się sprawdzają, a producenci nie zawsze informują o tym, jak zająć się konserwacją nagrobków. Oczywiście nie należy zapominać o systematyczności, która jest kluczowa. Nie można liczyć, że dzień przed Świętem uda nam się wyczyścić brud z całego roku. Wystarczy, że zadbamy o zabezpieczenie grobów przed zimą i przed latem.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Czyszczenie jest uzależnione od tego, z jakiego materiału wykonane są groby. Nie ma uniwersalnej metody dla każdego typu.

Co wykluczyć?

  • silne detergenty
  • szczotki ryżowe
  • ostre narzędzia
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zasady:

  • Najpierw namocz nagrobek wodą i pozwól, aby się odrobinę wchłonęła, a następnie zacznij czyszczenie szmatką
  • Jeśli używasz preparatów do czyszczenia grobów, nie zapominaj o tym, aby były dostosowane do odpowiedniego kamienia – nie mogą być zbyt silne!
  • Gdy zauważysz tłustą plamę ze znicza, nie panikuj. Wykorzystaj do czyszczenia skrobaczkę, gumowe rękawiczki, chlorek metylenu, delikatną szczotkę, ściereczkę i sok z cytryny. Postaraj się ostrożnie zeskrobać wosk, ale tak, aby nie zostawić żadnych śladów. Wylej odrobinę chlorku na plamę, po czym przetrzyj miejsce szczotką, a na koniec przetrzyj ściereczką. Na sam koniec wylej sok z cytryny i znów przetrzyj.
  • Wspomniany wcześniej sok z cytryny może pomóc usunąć wiele plam. Warto skorzystać z niego przed użyciem jakichkolwiek detergentów
  • Jeśli boisz użyć się skrobaczki do pozbycia się np. wosku, zacznij od zastosowania do tego drewna. Jest zdecydowanie bezpieczniejszy i nie porysuje kamienia
  • Pojawiła się na grobie rdza? Możesz się jej pozbyć przy użyciu wymieszanej wody utlenionej z sodą oczyszczoną. Gotową pastę nałóż na miejsce z rdzą za pomocą szczoteczki. Na koniec spłucz wodą i wytrzyj do sucha. (Metoda sprawdzona na marmurze. Po jakimkolwiek stosowaniu preparatów na tym materiale, należy woskować grób na koniec)
  • Woskowanie to czynność, dzięki której nagrobki dłużej utrzymają się w bardzo dobrym stanie

Czy sami macie swoje sprawdzone sposoby na czyszczenie nagrobków?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować